40 yıldaki en büyük Fed faiz artırımı mı? Önümüzdeki hafta gelebilir. – Finans Haberleri

40 yıldaki en büyük Fed faiz artırımı mı? Önümüzdeki hafta gelebilir.

Çaresiz zamanlar, umutsuz önlemler gerektirir ve zaman, tartışmasız, giderek daha umutsuz hale gelir. Yüksek enflasyonun devam etmesi, Federal Rezerv’i 40 yıldan fazla bir süredir kilit bir ABD faiz oranındaki en büyük artışa başvurmaya zorlayabilir.

Başka bir kasvetli ABD enflasyon raporunun ardından, Salı günü aracı kurum Nomura Securities’deki ekonomistler, Wall Street DJIA’da -%3.94 ile Fed’in kısa vadeli gösterge oranında tam yüzde puanlık bir artış öngören ilk kişi oldular.

Nomura’daki ekonomistler müşterilere bir raporda, “Piyasaların ABD enflasyonunun ne kadar yerleşik hale geldiğini ve Fed’in muhtemelen onu yerinden oynatmak için gerekli olacak tepkinin büyüklüğünü yeterince takdir etmediğine inanmaya devam ediyoruz” dedi.

Fed’in en son bu kadar sert bir hamle yaptığı 1980’lerin başındaydı – gök yüksek enflasyonun damgasını vurduğu başka bir dönem.

Son iki toplantının her birinde, para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi, hedeflenen oranı 0,75 puan artırdı.

Ağustos ayında, tüketici fiyat endeksi, büyük ölçüde enerji fiyatlarındaki bir başka büyük düşüş nedeniyle %0,1’lik yetersiz bir artış gösterdi. Ve yıllık enflasyon hızı biraz yavaşlayarak %8,5’ten %8,3’e geriledi.

Ama bu neredeyse tüm iyi haberlerdi. Yiyecek, kira, giysi, mobilya, araba, tıbbi bakım vb. dahil neredeyse her şeyin maliyeti geçen ay arttı.

Görmek: Yakıt maliyetleri, gıda maliyetlerindeki artışa katkıda bulunmaya devam ediyor

Sonuç: Fed’in gelecekteki enflasyon eğilimlerinin daha iyi bir göstergesi olarak gördüğü bir başka fiyat ölçüsü, Ağustos ayında keskin bir şekilde yükseldi ve beş ayın en yüksek yıllık oranına ulaştı.

Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, tüketici enflasyonunun sözde çekirdek oranı, önceki aydaki %5,9’dan Ağustos ayında yıllık %6,3’e yükseldi.

Nomura, çekirdek orandaki yedeklemenin daha cesur bir eylem çağrısı olduğunu söyledi. Firmanın analistleri, “Aşırı ısınan işgücü piyasasından, sürdürülemez derecede güçlü ücret artışından ve yüksek enflasyon beklentilerinden kaynaklanan giderek artan yerleşik enflasyonla mücadele etmek için daha agresif bir faiz artırımı yoluna ihtiyaç duyulacağının giderek daha açık olduğuna inanıyoruz” dedi.

Merkez bankasının kısa vadeli oranı olan federal fon oranı, şimdi %2,25 ila %2,5 aralığında seyrediyor. Çoğu tüketici ve işletme kredisinin maliyeti bu orana bağlıdır.

Nomura, önümüzdeki hafta Fed’in politika toplantısında oranın %3,25 ila %3,5 aralığına yükseltileceğini ve Nomura’nın görüşüne göre Fed’in nihayetinde bu kilit oranı 2023’te %4,75’e çıkaracağını tahmin ediyor.

.

40 yıldaki en büyük Fed faiz artırımı mı? Önümüzdeki hafta gelebilir.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: