AB Komisyonu: “Euro Bölgesi ülkeleri ekonomiye desteği sürdürmeli”

AB Komisyonu, Euro Bölgesi ekonomilerinin pandemi sonrası toparlanmaya yardım için harcamaları gelecek yıl da sürdürmeleri gerektiğini bildirdi. Ancak Komisyon, ülkelerin borçluluk seviyelerine bağlı olarak bu desteğin farlılık gösterebileceğini belirtirken AB Toparlanma Fonu’ndan gelen nakdin yatırımları artırmakta kullanılmasını istedi.

AB Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Paolo Gentiloni, “Euro Bölgesi için ılımlı şekilde de destekleyici mali duruşun, yatırımlara ve çalışanları yeni niteliklerle donatmaya, yaşayabilir şirketlerin borç ödeme yeterliliklerini korumaya odaklı olarak, 2022 için devam etmesi çağırısında bulunuyoruz.” dedi.

2022 yılının Avrupa ülkelerinin krize yanıttan toparlanmaya yardıma geçiş yılı olacağını ifade eden Gentiloni, AB Toparlanma Fonu’nun toparlanma destek tedbirlerinin yüzde 24’ünü finanse edeceğini vurguladı. Komisyon, AB hükümetlerinin, AB toparlanma fonundan verilen karşılıksız yardımların yüzde 40’ını, toplamda 338 milyon euro, harcamalarını beklediklerini de ifade etti.

Komisyon raporunda, ali destekte ülkelerin kamu borçlarının hesaba katılması gerektiğini, İtalya gibi borç/GSYH oranı yüzde 160 olan ülkelerin hükümetin cari harcamalarını sınırlaması gerektiğini de vurguladı.

Foreks Haber Merkezi

Sevdiklerinle Paylaş: