ABD Enflasyon Verilerinin Abartılı Olduğu Uyarısı Aldıktan Sonra Piyasa Artışı – Finans Haberleri

ABD Enflasyon Verilerinin Abartılı Olduğu Uyarısı Aldıktan Sonra Piyasa Artışı

(Bloomberg) — Temmuz ayı için beklenenden daha soğuk olan ABD enflasyon okuması, risk varlıklarını destekleyen olumlu bir işaret, ancak analistlere göre bazı yatırımcılar kendilerini biraz geride bırakıyor olabilir.

Bloomberg’den En Çok Okunan

S&P 500’ü üç ayın zirvesine ve Nasdaq 100’ü Haziran dip seviyesinin %20’den fazla üstüne çıkaran ralli, Federal Rezerv’in faiz artırımları konusunda daha az şahinleşebileceğine dair bahislerle körüklendi. Ancak piyasa gözlemcileri, politika yapıcıların görüşlerini değiştirmeden önce fiyat artışlarının yavaşladığına dair aylarca daha fazla kanıt görmek isteyecekleri konusunda uyardı.

Asya’da piyasa tepkisi Perşembe günü olumlu kaldı ve bölgedeki önemli bir hisse senedi göstergesi yaklaşık %0.7 arttı. Asya’nın yükselen piyasa para birimleri, Güney Kore wonu ve Tayland bahtı öncülüğünde yükseldi.

Bank of New York Mellon’da FX ve makro stratejisti John Velis, “Piyasaların tepkisi inkar edilemez derecede olumlu, ancak aşırıya kaçıldığını düşünüyoruz” dedi. “Fed’in yıl sonunda veya 2023’ün başında yüzde 4’e yakın faiz artıracağını ve enflasyonun yavaşlarken rahatsız edici derecede yüksek kalacağını düşünüyoruz.”

İşte piyasalar için sırada ne olduğuna dair bazı yorumlar:

Politika Oranı Platosu

“TÜFE açıklaması, Fed için güvercinlik için bir pivot göstermiyor. Standard Chartered Bank’tan Sarah Hewin ve Steve Englander bir notta, Eylül ayında hedef oranı 100 baz puan yükseltmek veya toplantılar arası bir artışa ihtiyaç duyulması gibi dramatik hareketlerin riskini azaltıyor. “4-2022’ye kadar ekonomik yavaşlama kanıtının bir duraklamaya yol açması için yeterli olacağını, ancak şu anda fiyatlandırılan 2023’te politika faizi indirimlerinin politika faizi platosu haline geleceğini umuyoruz.”

Volatilite Hedefleme

hikaye devam ediyor

Susquehanna International Group’ta türev stratejisti Chris Murphy, “VIX, Nisan ayından bu yana ilk kez 20’nin altında işlem görüyor ve VIX vade yapısı Nisan’dan bu yana en yüksek seviyelere yükseldi” dedi. “Düşük oynaklık seviyeleri, hacim hedefleyen topluluktan daha fazla hisse alımı için kapıyı açabilir.”

60/40’ın Ötesine Bakın

“Gerçekten en yüksek enflasyonda mıyız ve Fed’in şahinliğinin zirvesinde miyiz?” Nuveen’in baş yatırım sorumlusu Saira Malik yazdı. “Fed’in Eylül toplantısında art arda üçüncü 75 baz puanlık faiz artırımının piyasa oranları bugünkü TÜFE baskısından sonra çarpıcı bir şekilde düşerken, Fed’in tek bir TÜFE raporuna dayalı olarak zaten agresif olan sıkılaştırma yolunu sürdürmekten caydırılacağından şüpheliyiz.”

Yüksek kaliteli büyüme şirketlerine yönelik önyargılı ABD büyük sermaye şirketleri, Malik’in tercih edilen hisse senetlerinin yanı sıra seçkin enerji isimleri ve temettülerini artıran firmalar arasında yer alıyor. Yatırımcılar, öngörülebilir nakit akışları ve yerleşik TÜFE yürüyen merdivenleri aracılığıyla enflasyondan korunma olarak tarım arazileri gibi gerçek varlıkları kullanarak geleneksel 60/40 öz sermaye sabit gelirli portföyün ötesine bakmalılar.

Avustralyalı Baskı Altında

Commonwealth Bank of Australia Ltd. stratejisti Carol Kong, bir notta Avustralya doları, TÜFE verilerinin açıklanmasından sonra bir gecede yükseldi, ancak “büyük olasılıkla dünya ekonomik görünümündeki geniş USD trendlerine ve değişikliklerine rehin kalacak” dedi. “Yükselen küresel faiz oranları ve yüksek enflasyon göz önüne alındığında, piyasa katılımcılarının döngüsel AUD için olumsuz olan küresel büyüme görünümünü daha da düşürmesi muhtemel.”

IFM Investors Pty baş ekonomisti Alex Joiner, “Fed’in oranlar konusunda RBA’nın olacağından çok daha agresif olacağı görüşünde olduğum için AUD üzerindeki aşağı yönlü baskının devam edeceğini düşünüyorum” dedi. Piyasalar yüksek enflasyonu ve kötüleşen ekonomik görünümü fiyatlandırmaya devam ederken, oynaklığın piyasalarda devam edeceğini düşünüyorum’

Pürüzsüz Geri Çekilme Muhtemel

Kanadalı CI Financial Corp’un bir birimi olan GSFM’de yatırım danışmanı olan Stephen Miller, piyasanın önümüzdeki yıl politika faizi zirveleri için fiyatlandırmada biraz daha önde olduğunu söyledi.

“Enflasyonun ne kadar yapışkan olduğunu ve piyasanın buna ve Fed’e yönelik iyi huylu görüşünün doğru olup olmadığını çözmemiz gerekiyor. İki yıl içinde %3’e doğru herhangi bir yumuşak geri çekilme hala büyük bir istek gibi görünüyor” dedi.

Öforiyi Sınırlandırın

Saxo Capital stratejisti Charu Chanana, “Bu, marjdaki riskli Asya varlıkları için bir miktar rahatlama anlamına gelse de, potansiyel olarak Fed’in sıkılaştırma döngüsünün piyasa fiyatını yükseltmeye devam eden daha şahin Fed konuşmacılarının olacağını düşünüyoruz” dedi. Singapur’da Piyasalar Pte. “Bu, Asya’daki coşkuyu potansiyel olarak sınırlayabilir.”

Ayı Rallisi Zirvesi

IG Markets Ltd. Plus’ta analist olan Hebe Chen, yatırımcı beklentileri 50 baza oturduğunda, “Bugünün spot ışığından sonra piyasada pozitif katalizörler tükenebilir, bu da mevcut ayı rallisinin de zirveye doğru ilerlediğini gösteriyor” dedi. önümüzdeki ay puan artışı, “önceden ayarlanmış oyun kitabı (yani, 75bps) istenmeyen bir sürpriz olacak.”

Bu arada, Avustralya borsasındaki tüccarlar, “enflasyonun uzun süre kalacağını kanıtlaması beklenen gelecek hafta iş verilerimizi memnuniyetle karşılayacağımız için bu haftanın sonuna kadar muhafazakar kalmayı seçebilir” dedi.

(En son piyasa hareketleriyle ilgili güncellemeler. Bu hikayenin önceki bir versiyonu, GSFM’den Miller ile ilgili bölümdeki rakamları düzeltmek için düzeltildi)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

ABD Enflasyon Verilerinin Abartılı Olduğu Uyarısı Aldıktan Sonra Piyasa Artışı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: