ABD, iklimlendirme ve soğutmada iklimi ısıtan kimyasalları engellemek için küresel anlaşmayı onayladı – Kurumsal Haberler

ABD, iklimlendirme ve soğutmada iklimi ısıtan kimyasalları engellemek için küresel anlaşmayı onayladı

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer (D-NY), 7 Ağustos 2022’de Washington DC’deki Capitol Hill’de “2022 Enflasyon Azaltma Yasası”nın 51-50 oyla geçmesinin ardından medyaya konuşuyor.

Ken Cedeno | Reuters

Senato, iklimlendirme ve soğutmada yaygın olarak kullanılan iklimi ısıtan kimyasallar olan hidroflorokarbonların veya HFC’lerin kullanımını ve üretimini aşamalı olarak azaltacak bir küresel iklim anlaşmasını onaylamak için oy kullandı.

Senato, Dünya’yı ısıtmada karbondioksitten binlerce kat daha güçlü olan HFC’lerin kullanımını önemli ölçüde engelleyen 1987 Montreal Protokolü iklim anlaşmasında yapılan bir değişiklik olan 2016 Kigali Değişikliği’ni ilerletmek için Çarşamba günü 69’a karşı 27 oy verdi. Kırk sekiz Demokrat ve 21 Cumhuriyetçi lehte oy kullandı; Senato’nun dört üyesi oy kullanmadı.

Çevre Koruma Ajansı, bu tür kimyasallar üzerindeki düzenleyici eylemlerin yüzyılın sonuna kadar 0,5 santigrat dereceye kadar küresel ısınmanın önlenmesine yardımcı olabileceğini söyledi. EPA’ya göre HFC’lerden kaynaklanan emisyonlar, ABD’deki rekor yüksek sıcaklıkların ortasında iklimlendirme ve soğutma talebi arttıkça 2018 ve 2019 arasında yükseldi.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, DN.Y., “Bu, iklim değişikliğine karşı mücadelemizde bir kazan-kazan ve yükselen küresel sıcaklıklarla savaşmak için uzun bir yol kat edecek ve aynı zamanda on binlerce iyi ücretli Amerikan işi yaratacak” dedi. Çarşamba.

Başkan Joe Biden, göreve başladıktan kısa bir süre sonra, yerel sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik bir dizi diğer federal eylemin yanı sıra Kongre’nin Kigali Değişikliğini onaylamasını talep eden bir yürütme emri yayınladı.

ABD, değişikliği onaylayan 136 diğer ülke ve Avrupa Birliği’ne katılıyor.

Biden yaptığı açıklamada, “Kigali Değişikliğini onaylamak, bu teknolojileri Amerika’da yenileyerek ve üreterek geleceğin temiz teknoloji pazarlarına liderlik etmemizi sağlayacak.” Dedi. Onaylama, imalat işlerinin büyümesini teşvik edecek, ABD’nin rekabet gücünü güçlendirecek ve iklim kriziyle mücadele için küresel çabayı ilerletecek.”

Çevre grupları, politikacılar ve endüstri grupları, iklim değişikliğiyle mücadele ve daha sürdürülebilir teknolojiler geliştirmenin kritik bir yolu olarak HFC’lerin dünya çapında azaltılmasını büyük ölçüde destekledi.

İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü CEO’su Stephen Yurek, “HVACR şirketleri ve iş dünyasından çevre gruplarına kadar diğer paydaşlar, Senato’yu iki partili güçlü Kigali Değişikliğini onaylamaya çağırdılar” dedi.

“[Kigali] yaratacağı işleri sayar; yarattığı küresel rekabet avantajı için önemlidir; sonuçlanacak ek ihracatla ve ABD teknolojisinin üstünlüğü için önemli” dedi.

2020’deki Kongre, bir ödenek tasarısının parçası olarak Amerikan İnovasyon ve İmalat Yasası’nı kabul etti ve EPA’nın kimyasalları düzenlemeye başlamasına ve endüstrileri 15 yıl içinde HFC’lerin üretimini ve ithalatını %85 oranında kısıtlamaya zorlamasına izin verdi.

Enflasyon Azaltma Yasası'nın geçmesinden sonra temiz enerji stokları sıçradı .

ABD, iklimlendirme ve soğutmada iklimi ısıtan kimyasalları engellemek için küresel anlaşmayı onayladı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: