ABD manşet enflasyonundaki düşüşe aldanmayın. Piyasalar Çarşamba günü başka bir rakama uyum sağlayacak. – Finans Haberleri

ABD manşet enflasyonundaki düşüşe aldanmayın. Piyasalar Çarşamba günü başka bir rakama uyum sağlayacak.

Tüccarlar, yatırımcılar ve ekonomistler, Çarşamba günkü tüketici fiyatları endeksi raporunun ABD’nin Temmuz ayı enflasyon oranındaki düşüşünü göstereceğine güveniyorlar. Ancak, tüketici fiyat endeksi verilerinde piyasaları sarsma eğiliminde olan başka bir rakam daha var.

Bu, değişken gıda ve enerji maliyetlerini ortadan kaldıran bir ölçü olan, yıldan yıla çekirdek TÜFE okuması olarak adlandırılıyor. Haziran ayında sona eren 12 ay için %5,9 olarak geldi ve fikir birliği, Temmuz ayı için yıllık bazda %6,1’e yükseleceği yönünde. Dünyanın en büyük para yöneticisi BlackRock Inc.’den Gargi Chaudhuri, çekirdek okumanın %6,2 ile biraz daha yüksek geldiğini görürken, bir çift Goldman Sachs analisti, kısa vadeli ABD enflasyon tablosunun “muhtemelen devam edeceği” konusunda uyarıyor. rahatsız edici derecede yüksek.”

Okumak: Goldman Sachs, piyasaların ‘tam bir Fed pivotu’ ile işlem yapması için çok erken olduğunu söyledi

Yıllık TÜFE çekirdek oranında daha yüksek bir hareket önemli olacaktır, çünkü bu, enflasyonun altında yatan gerçek eğilimi yansıtıyor olarak görülürken, aynı zamanda mali piyasalarda son bir ayda fiyat artışlarının zirveye ulaştığına dair yaygın umutları da boşa çıkaracaktır. Pek çok tüccar ve yatırımcı genel olarak Temmuz ayı için genel yıllık manşet TÜFE oranına bağlı kalıyor – ve faktoring yapıldıktan sonra Haziran ayında neredeyse 41 yılın en yüksek seviyesi olan %9.1’den %8.7 veya %8.8’e düşeceği görüşünde. gaz ve emtia fiyatlarındaki son düşüşler.

Görmek: ABD’li tüketiciler Temmuz ayındaki yüksek fiyat artışlarından muhtemelen bir miktar rahatladılar ancak Fed daha iyi hissetmeyecek

Wilmington Trust Investment Advisors’ın Baş Yatırım Sorumlusu Tony Roth ve Baş Ekonomist Luke Tilley Salı günü bir e-postada “Enflasyon görünümü yatırımcılar için birincil endişe olmaya devam ediyor” dedi. “Kalıcı enflasyon tüketiciler ve işletmeler için hissiyat üzerinde baskı oluşturuyor, ancak ekonomik veriler oldukça karışık ve agresif Fed politikasının ABD’yi durgunluğa itebileceğine dair endişeler artıyor.”

“İleriye dönük olarak enflasyonun hala yavaşlamasını beklerken, bazı bileşenler inatla yüksek kalmaya devam edecek ve görünümü karmaşıklaştıracak” dediler.

Mali piyasanın enflasyonun gevşemeye hazır olduğuna dair geniş tabanlı beklentilerin işaretleri ortada: ABD hisse senetleri genel olarak Haziran ortasındaki düşük seviyelerinden yükseldi, ancak Salı öğleden sonra işlemlerinde düşüş yaşadı. Bu arada, Tradeweb verilerine göre orta ve uzun vadeli Hazine getirileri, başabaş oranlarıyla birlikte Haziran ayındaki zirvelerinden düştü.

TD Securities stratejistleri Oscar Munoz, Mazen Issa ve doların ABD veri sürprizlerine karşı hassas olmaya devam ettiği 24 saat açık döviz piyasasında, “piyasanın yavaşlayan manşetin yapışkan ve güçlü çekirdekten daha önemli olup olmadığına karar vermesi gerekiyor” dedi. Gennadiy Goldberg.

Yaklaşık 20 milyar dolarlık varlığı denetleyen Pennsylvania merkezli Hirtle Callaghan & Co.’da, yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı Brad Conger, enflasyonun ve Federal Rezerv’in bununla mücadele etme istekliliğinin hafife alındığını düşündüğünü söyledi. Conger, enflasyon büyümesinin mallardan hizmetlere doğru kaydığını görürken, enflasyon bir kez tutulduğunda fiyatlandırma bilgisini “çekip almanın” ne kadar zor olduğuna dikkat çekiyor.

Conger bir e-postada “1000 kişilik bir firmada çalıştığınızı varsayalım” diye yazdı. “Mayıs ayında 28 meslektaşınız işten ayrıldı ve yeni teklifleri kabul etti… İşvereniniz, diğer herkese, ekonomi genelinde yıllık ortalama %3,6 saatlik ücret artışı sağlıyor. Ama sorun burada. Kalan 972 çalışan, ayrılanların yeni pozisyonlarında neyi kabul ettiğini tam olarak biliyor. Bu onların yeni emek rezerv fiyatı haline geldi. Enflasyonda atalet bu şekilde gelişir ve ortadan kaldırılmasının bu kadar zor olmasının nedeni budur.”

Yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı, “Kira aynı şekilde işliyor” dedi. “Ortalama olarak küçük bir oranda yeni kiracı kontratları ortaya çıkıyor, ancak herkes yeni efektif rantın ne olduğunu biliyor.”

Salı öğleden sonra, üç büyük hisse senedi endeksinin tümü DJIA, -%0.23 SPX, -%0.51 COMP, -%1.25 düştü ve yatırımcılar Çarşamba günkü TÜFE verileri öncesinde büyük alım satım yapmak konusunda isteksizdi. Bu arada, 2 ve 10 yıllık getiriler arasındaki fark neredeyse eksi 50 baz puanlık gün içi en düşük seviyesine küçülürken, Hazine eğrisi daha derin bir şekilde tersine döndü ve 2 yıllık TMUBMUSD02Y oranı 10’dan daha hızlı bir şekilde %3.267 arttı. -yıllık oran TMUBMUSD10Y, %2.801.

.

ABD manşet enflasyonundaki düşüşe aldanmayın. Piyasalar Çarşamba günü başka bir rakama uyum sağlayacak.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: