ABD Vadeli İşlemleri Fed Dakikaları Üzerindeki İyimserliğin Azalmasıyla Düştü: Piyasalar Sarıldı – Finans Haberleri

ABD Vadeli İşlemleri Fed Dakikaları Üzerindeki İyimserliğin Azalmasıyla Düştü: Piyasalar Sarıldı

(Bloomberg) — ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri, Federal Rezerv’in zayıflayan ekonomiye rağmen enflasyonu düşüren oran artışlarının devam edeceğini öngören hassas bir dengeleme eyleminin sinyalini verdikten sonra geriledi ve Avrupa hisse senetleri sallandı.

Bloomberg’den En Çok Okunan

S&P 500 ve Nasdaq 100’deki Eylül sözleşmeleri, temel göstergelerin Çarşamba günü kayıp bildirmesinin ardından en az %0,3 düştü. Parasal sıkılaştırmaya en duyarlı olan iki yıllık Hazine getirisi, yatırımcıların Fed’in son toplantısının tutanaklarında bazı güvercin unsurlarını ayrıştırmasıyla dalgalandı. Dolar ikinci gününde yükseldi ve 10 Haziran’dan bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi.

Politika yapıcılar aşırı sıkılaşmaya karşı uyarıda bulunurken ve bir noktada daha yavaş faiz artırımları potansiyelinin sinyallerini verirken, aynı zamanda enflasyon baskılarının kalıcı hale gelme riskini de işaret ettiler. İncelikli mesajlar, piyasaların Perşembe gününe kadar riske açık bir duruş sergilemesi için yeterince güvercin değildi. Önümüzdeki hafta Wyoming, Jackson Hole’da yapılacak Fed’in yıllık sempozyumunda daha fazla ipucu beklenirken dikkat, anın sloganıydı.

AlphaSimplex Group baş araştırma stratejisti ve portföy başkanı Kathryn Kaminski, “İnsanlar, enflasyon sorununu daha hızlı ve daha fazla politika ve daha fazla yükselen faizi dahil etmemiz gerekmeyecek bir şekilde çözmemizin ne kadar muhtemel olduğu konusunda biraz fazla iyimser” dedi. yöneticisi, Bloomberg Televizyonu’nda söyledi.

Fed politika toplantı tarihlerine bağlı takaslar, önümüzdeki ay yarım puanlık bir hareketin aksine 75 baz puanlık bir artış olasılığının daha düşük olduğunu gösterdi. Daha yavaş politika sıkılaştırma beklentileri ve gelecek yıl daha sonra yapılacak kesintilere yönelik bir pivot, küresel hisse senetlerinde Haziran ayının en düşük seviyelerinden %12’lik bir artışa şimdiden katkıda bulundu. Soru, bunun fazla iyimser olup olmadığı. Daha karanlık bir senaryo, küçülen bir ekonomide kısıtlayıcı borçlanma maliyetlerini zorlayan kalıcı fiyat baskılarını gerektirebilir.

hikaye devam ediyor

Avrupa’nın Stoxx 600 endeksi, hammadde şirketleri, bankalar ve endüstriyel mal üreticileri gibi ekonomik büyümeye bağlı hisse senetlerinin düşmesiyle sessiz bir açılış yaptı. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Martins Kazaks’ın bölgede faiz artırımlarının devam edeceğini söylemesinin ardından parasal koşulların sıkılaşmasına ilişkin endişeler arttı.

Hazineler yön bulmak için mücadele etti. İki yıllık oran 3 baz puandan fazla yükseldi ve ticaret çok az değişmeden önce neredeyse 4 baz puan düştü. İngiliz sterlini ve euro dolar karşısında düşerek, stagflasyon endişeleri arasında güvenli liman varlıkları için devam eden bir teklifin sinyalini verdi.

Japonya, Çin ve Hong Kong teknoloji endeksindeki kayıplar, Asya hisse senedi göstergesini düşürdü. Goldman Sachs Group Inc. ekonomistleri, Çin’in tüm yıl büyümesine ilişkin tahminlerini %3,3’ten %3’e düşürdüler. Ülke, bir mülk krizi, yuvarlanan Covid bordürleri ve stresli güç kaynakları tarafından engelleniyor.

Çin devlet medyası, yerel yönetimlerin altyapı yatırımlarını finanse etmek ve büyümeyi desteklemek amacıyla bütçe açıklarını kapatmak için 229 milyar dolardan fazla tahvil satabileceğini söyledi.

Ham petrol, ABD ve OPEC’in ekonomik yavaşlama işaretleri talep görünümünü gölgeleyen üretici gruplarından gelen yükseliş sinyallerine rağmen düştü. West Texas Intermediate vadeli işlemleri varil başına 88 doların altında işlem gördü.

Enflasyon, ikinci yarının en yakından izlenen göstergesi olmaya devam ediyor. Kademeli olarak düşecek mi yoksa yüksek kalmaya devam ederek Fed’i agresif bir şekilde oranları artırmaya devam etmeye zorlayacak mı? Anonim MLIV Pulse anketinde söz sahibi olun.

İşte bu hafta izlenmesi gereken bazı önemli olaylar:

 • ABD mevcut ev satışları, ilk işsizlik başvuruları, Konferans Kurulu lider endeksi, Perşembe

 • Fed’den Esther George, Neel Kashkari Perşembe günü ayrı etkinliklerde konuşuyor

Piyasalardaki ana hareketlerden bazıları:

Hisse senetleri

 • Stoxx Europe 600, Londra saatiyle 08:27 itibariyle çok az değişti

 • S&P 500 vadelileri yüzde 0.3 düştü

 • Nasdaq 100 vadelileri yüzde 0.4 düştü

 • Dow Jones Sanayi Ortalamasında Vadeli İşlemler %0,2 düştü

 • MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 düştü

 • MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 düştü

para birimleri

 • Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi

 • Euro %0,2 düşüşle 1.0155$’a geriledi

 • Japon yeni dolar başına %0,1 düşüşle 135,19’a geriledi.

 • Offshore yuan dolar başına %0,2 düşüşle 6,8080’e geriledi

 • İngiliz Sterlini %0,3 düşüşle 1,2016’ya geriledi

Tahviller

 • 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi bir baz puan düşüşle %2.89’a geriledi.

 • Almanya’nın 10 yıllık faizi üç baz puan yükselerek %1.11’e yükseldi

 • İngiltere’nin 10 yıllık getirisi %2.29 ile çok az değişti

emtialar

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

ABD Vadeli İşlemleri Fed Dakikaları Üzerindeki İyimserliğin Azalmasıyla Düştü: Piyasalar Sarıldı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: