ABD Vadeli İşlemleri, Fed Endişelerinin Kazançlardan Ağır Gelmesiyle Düştü: Piyasalar Sarıldı – Finans Haberleri

ABD Vadeli İşlemleri, Fed Endişelerinin Kazançlardan Ağır Gelmesiyle Düştü: Piyasalar Sarıldı

(Bloomberg) — ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri, Federal Rezerv’in agresif faiz artırım patikasına ilişkin endişelerin güçlü şirket kazançlarına ve Çin’in teşvik planlarına ağır basmasıyla düştü.

Bloomberg’den En Çok Okunan

S&P 500 Endeksindeki Eylül kontratları, hisse senedi göstergesinin Salı günü perakendeci hisse senetlerindeki yükselişin ortasında mütevazı kazançlar kaydetmesinin ardından %0.8 düştü. Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,9 gerileyerek teknoloji isimlerinde bir satışın devam edeceğinin sinyalini verdi. Yatırımcılar, politika yapıcıların zayıf ekonomik verilere duyarlılığına ilişkin ipuçları için Fed’in son politika toplantısının tutanaklarını beklerken dolar ve Hazine getirileri yükseldi.

ABD hisse senetleri, enflasyonun zirve yaptığına dair işaretler ve beş şirketten dördünün tahminleri karşıladığı veya aştığı bir kazanç raporlama sezonu ile ralli yaptı. Yine de, devam eden faiz artışları ve dünyanın en büyük ekonomisinde bir resesyon olasılığı, hissiyat üzerinde baskı oluşturuyor. Bu arada, Fed faiz belirleyicilerinin büyümeyi desteklemek yerine enflasyonla mücadeleye odaklanmaya devam edeceğine dair endişeler artıyor.

Commonwealth Bank of Australia Ltd. stratejisti Carol Kong bir notta, “FOMC tutanaklarının şahin bir eğime sahip olmasını bekliyoruz” dedi. Tutanaklar, FOMC’nin Temmuz ayında 100 baz puanlık bir artış düşündüğünü gösterirse şaşırmayacağız.”

Çarşamba günü erken saatlerde, Çin’in zor durumdaki ekonomisini desteklemek için daha fazla teşvik uygulayabileceği spekülasyonları arasında Asya’da hisse senetleri yükseldi. Çin Başbakanı Li Keqiang, emlak sektöründeki durgunluk ve Covid kısıtlamalarının yol açtığı bir dizi zayıf verinin ardından, ekonominin %40’ını oluşturan altı kilit ildeki yerel yetkililerden büyüme yanlısı önlemleri desteklemelerini istedi.

Avrupa ticareti açıldığında ve odaklar Fed’e ve kırk yılda ilk kez çift haneli rakamlara yükselen Birleşik Krallık enflasyonuna çevrildiğinde bu hisse kazançlarının bir kısmı teslim edildi.

hikaye devam ediyor

Stoxx 600, kıtanın enerji krizinin kötüleştiğine dair işaretlerin ortasında güçlü bir başlangıcın ardından düştü. Benchmark doğal gaz vadeli işlemleri, sıcak havanın soğutma talebini artıracağı beklentileriyle %5,1’e kadar yükseldi. Birleşik Krallık’ta tüketici fiyatlarındaki büyüme %10,1’e sıçrayarak yaldızların düşmesine neden oldu.

Dolar Çarşamba günü yüzde 0.3 yükseldi. Hazine tahvilleri düştü, 10 yıllık getiri 7 baz puan ekledi ve iki yıllık faiz beş baz puan yükseldi. Bu iki getiri arasındaki fark yaklaşık 45 baz puanda ters kaldı. 10 yıllık ve iki yıllık menkul kıymetler arasındaki getiri eğrisi farkı, 2008’den bu yana en negatif seviyeye geriledi.

Petrol, kazançlar ve kayıplar arasında dalgalandı ve altı ayın en düşük seviyesini gördü – yüksek enflasyon ve sıkı para politikası arasında zorlu bir ekonomik görünüme ilişkin devam eden endişeleri yansıtıyor.

ABD piyasa öncesi ticaretinde Applied Materials Inc. ve PayPal Holdings Inc. en az %1.3 düştü. Teknoloji hisseleri, Fed’in faiz artırımlarının ardından hisse değerlemelerine ilişkin artan karamsarlığın ön saflarında yer alıyor. S&P 500, perakendeciler Walmart Inc. ve Home Depot Inc.’den gelen kazanç raporlarının yardımıyla Salı günü küçük bir kazanç kaydetti.

New York saatiyle 08:30’da açıklanacak olan ABD perakende satış verileri, piyasa hareketleri için bir sonraki itici gücü verebilir.

Enflasyon, ikinci yarının en yakından izlenen göstergesi olmaya devam ediyor. Kademeli olarak düşecek mi yoksa yüksek kalmaya devam ederek Fed’i agresif bir şekilde oranları artırmaya devam etmeye zorlayacak mı? Anonim MLIV Pulse anketinde söz sahibi olun.

İşte bu hafta izlenmesi gereken bazı önemli olaylar:

 • Federal Rezerv Temmuz dakikaları, Çarşamba

 • İngiltere TÜFE, ABD perakende satışları, Çarşamba

 • Avustralya işsizlik, Perşembe

 • ABD mevcut ev satışları, ilk işsizlik başvuruları, Konferans Kurulu lider endeksi, Perşembe

 • Fed’den Esther George, Neel Kashkari Perşembe günü ayrı etkinliklerde konuşuyor

Piyasalardaki ana hareketlerden bazıları:

Hisse senetleri

 • S&P 500 vadelileri New York saati ile 07:19’da %0,8 düştü

 • Nasdaq 100 vadelileri %0,9 düştü

 • Dow Jones Sanayi Ortalamasında Vadeli İşlemler %0,6 düştü

 • Stoxx Europe 600 yüzde 0,5 düştü

 • MSCI Dünya endeksi çok az değişti

para birimleri

 • Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi

 • Euro 1,0164 dolardan çok az değişti

 • İngiliz sterlini yüzde 0.1 düşüşle 1.2083’e geriledi.

 • Japon yeni dolar karşısında %0.7 düşüşle 135.10’a geriledi.

Tahviller

 • 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi yedi baz puan yükselerek %2.87’ye yükseldi

 • Almanya’nın 10 yıllık faizi 12 baz puan yükselerek %1.09’a yükseldi

 • İngiltere’nin 10 yıllık getirisi 14 baz puan yükselerek %2.26’ya yükseldi

emtialar

 • West Texas Intermediate ham petrolü %0.2 düşüşle varil başına 86.35$’a geriledi.

 • Altın vadeli işlemleri yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1.782.70 dolara geriledi.

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

ABD Vadeli İşlemleri, Fed Endişelerinin Kazançlardan Ağır Gelmesiyle Düştü: Piyasalar Sarıldı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: