ABD ve Çin, Alibaba gibi hisselerin listeden çıkarılmasını önlemeye bir adım daha yaklaştı. sonra ne izlenir – Borsa – Finans Haberleri

ABD ve Çin, Alibaba gibi hisselerin listeden çıkarılmasını önlemeye bir adım daha yaklaştı. sonra ne izlenir

ABD ve Çin, Alibaba gibi ABD borsalarında işlem gören Çin hisse senetlerinin ABD borsalarından çıkmaya zorlanmasını önlemek için önemli bir ilk adım attı.

Holger Gogolin | iStock | Getty Resimleri

PEKİN — ABD ve Çin kısa süre önce Alibaba gibi ABD’de listelenen Çin hisse senetlerinin ABD borsalarından çıkmaya zorlanmasını önlemek için önemli bir ilk adım attı.

Analistler, bundan sonra olması gerekenin, Çin makamlarından yeterli destekle ABD tarafından Çin’de sorunsuz bir yerinde inceleme yapılması olduğunu söyledi.

“Birçok uygulama detayı muhtemelen sadece denetim firmaları ve [Ministry of Finance] – birlikte [the China Securities Regulatory Commission] New York Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Winston Ma, “bu benzeri görülmemiş anlaşma kapsamında gerçek durum denetim denemeleri yoluyla” dedi.

ABD Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu, müfettişlerinin Eylül ayı ortasında Hong Kong’a varacaklarını ve kısa bir süre sonra “PCAOB tarafından talep edilen tüm denetim çalışma kağıtlarının kendilerine sunulması gerektiğini” söyledi.

Denetim çalışma kağıtları, muhasebe firmaları tarafından toplanan şirketler hakkında gerçek bilgilerden farklıdır.

Çalışma kağıtları, PCAOB web sitesine göre denetim prosedürünü, testleri, toplanan bilgileri ve incelemeyle ilgili sonuçları kaydeder. Varsa, çalışma kağıtlarında hangi düzeyde son derece hassas bilgilerin yer alacağı açık değildir.

ABD’nin, ABD’de listelenen Çinli şirketler için bu çalışma kağıtlarını inceleme yeteneği, yıllardır süren bir anlaşmazlıktı. ABD’de son iki yılda yaşanan siyasi ve hukuki gelişmeler, Çinli şirketlerin ABD borsalarından çıkmaları gerekebileceği tehdidini hızlandırdı.

PCAOB ve Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, ABD’nin Çin sınırları içindeki denetim şirketlerini denetlemesine izin vermek için düzenleyici temeli oluşturan bir işbirliği anlaşması imzaladığında Ağustos ayının sonlarında bir dönüm noktası geldi.

Bu, Çin Maliye Bakanlığı’nın da anlaşmayı imzaladığını söyleyen her iki devlet kurumundan yapılan açıklamalara göre.

Greater China için özel sermaye başkanı ve Hogan Lovells’in ortağı Stephanie Tang, “Bunu büyük bir ‘ilerleme’ olarak görüyorum, yani her iki taraf da bunu ilerletmek için adımlar atmaya istekliydi” dedi.

“Bu PCAOB soruşturmasının konusu veya hedef kitlesi denetim firmaları olacaktır” diyerek muhasebeci olmadığını vurguladı.

Daha fazla uygulama netliği ihtiyacı

Pekin merkezli Prospect Avenue Capital’in kurucu ortağı Ming Liao, Çin’in kayıtlı muhasebe firmalarının Maliye Bakanlığı tarafından denetlendiğini ve bu da onu sonraki adımların Çin tarafında lider haline getirdiğini söyledi.

Ancak analistler, anlaşmanın yalnızca bir çerçeve oluşturduğu için uygulanması konusunda belirsizlik olduğunu söyledi.

Hong Kong merkezli Çin İç Denetçiler Birliği başkanı Peter Tsui, “Muhasebe firmalarımız hala nasıl ilerleyeceklerini bilmiyorlar” dedi. Bu, Perşembe günü Mandarin dilindeki açıklamalarının CNBC çevirisine göre.

CNBC Pro’dan hisse senedi alımları ve yatırım trendleri:

Çin düzenlemelerine uyumlu kalmak için firmaların hangi bilgileri paylaşmaları gerektiği konusunda soruların devam ettiğini söyledi.

“Vermek [us] bazı yönergeler,” dedi Tsui.

Tsui, mesele her iki taraftaki muhasebecilerle ilgiliyse denetimlerin sorunsuz geçmesi gerektiğini ve ABD tarafında herhangi bir siyasi müdahalenin olmadığını söyledi. Dört büyük muhasebe firmasının (KPMG, PwC, Deloitte ve EY) derneğe üye olduğunu söyledi.

Çin Maliye Bakanlığı, denetim işbirliği anlaşması hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Bakanlık, CNBC’nin yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Prospect Avenue Capital’den Liao’nun izlediği bir gelişme, ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bu sonbaharda Biden yönetimi altında ilk kez yüz yüze görüşüp görüşmeyeceği. Bu, denetim anlaşmazlığına ilişkin nihai bir anlaşmayı hızlandırabilir, dedi.

CNBC çevirisine göre Liao, Çince olarak, “Sonuçta, denetim çalışma kağıdı sorununun çözülmesi, Çin ve ABD arasındaki siyasi etkileşime bağlıdır.” Dedi. “Güvenle, bu sorun çok kolay çözülebilir.”

Yıl sonuna kadar bir karar

PCAOB, Çin’in denetim bilgilerine erişimi hâlâ engelleyip engellemediği konusunda Aralık ayında bir karar vereceğini söyledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler, geç saatlerde CNBC’den David Faber’e verdiği demeçte, ABD’li düzenleyicilerin PCAOB’nin ABD’de borsada işlem gören Çinli şirketlerin listeden çıkarılmaya yönelip yönelmeyeceği konusunda ne gibi bir karar vereceğini “Ekim veya Kasım ayında bilmeye başlayacaklarını” söyledi. Ağustos.

Alibaba ve ABD’de işlem gören diğer birçok Çinli şirket, son birkaç yılda Hong Kong’da hisse çıkarmaya başladı – kısmen ABD borsalarından potansiyel bir listeden çıkarmaya karşı korunmanın bir yolu olarak görülüyor. Çinli araç çağırma şirketi Didi’nin 2021 yazında ABD’deki halka arzından bu yana Pekin, denizaşırı ülkelerde listelenmek isteyen Çinli şirketlere yönelik incelemesini de artırdı.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

Birleşik siyasi belirsizlik, özellikle büyük şirketlerin ABD’deki Çin halka arzlarının akışını yavaşlattı.

Rönesans Capital’e göre, 1 Temmuz 2021’den bu yana, özel amaçlı satın alma şirketleri hariç 16 Çinli şirket ABD’de işlem gördü. Firma daha sonra 2020’de Çin merkezli 30 şirketin ABD’de işlem gördüğünü söyledi.

Değer olarak, ABD’de listelenen Çin hisse senetlerinin ABD’deki en büyük beş kurumsal holdingi: Alibaba, JD.com, Pinduoduo, NetEase ve Baidu. Bu, 26 Ağustos tarihli Morgan Stanley araştırmasına göre.

.

ABD ve Çin, Alibaba gibi hisselerin listeden çıkarılmasını önlemeye bir adım daha yaklaştı. sonra ne izlenir
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: