ABD’de işsizlik maaşı başvuruları Nisan 2019 sonrası en düşük seviyeye geriledi

Investing.com – ABD’de işsiz kalıp yardım talebinde bulunan kişi sayısı son haftada 71 bin azaldı. Önceki hafta 270 bin olan işsizlik maaşı başvuruları son haftada 71 bin kişi azalarak 199 bine düştü. Bu rakam pandemi sürecindeki en düşük rakam olmakla beraber dönemsel olarak da Nisan 2019 sonrası en düşük seviye oldu.

İşsizlik maaşı başvuruları pandemi öncesi dönemde 200-220 bin kişi aralığındayken karantina döneminde haftalık olarak 6,6 milyon ile rekor seviyeye yükselmişti. Bu sert bozulma kademeli olarak azaldı ve bu yıl içinde 900 binden 199 bine kadar geriledi. İşsizlik maaşı talebindeki düşüş istihdam piyasası için son derece olumlu, aynı zamanda Fed’in para politikası için de önemli bir gösterge.

Avrupa ve diğer ülkelerde vaka sayısındaki artış yeniden kısıtlamalara neden oluyor, ABD’de ise bu dönemde işten çıkarmaların azalması son derece olumlu. Beklentilerden iyi gelen verinin ardından ABD Dolar Endeksi 96,88 ile yılın zirvesine çıkarken EUR/USD 1,1192’ye gerileyerek yılın en düşük seviyesini gördü. Ons altın da 1.780 dolara gerileyerek 5 Kasım sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Yazar: Deniz Engin

Sevdiklerinle Paylaş: