Akıllı Telefonlarımız Bizi Nasıl Gözetliyor ve Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirsiniz? – Kripto Haberleri

How Our Smartphones Spy On Us, And What You Can Do To Avoid It

Akıllı Telefonlarımız Bizi Nasıl Gözetliyor ve Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bir Bitcoin kullanıcısı olarak, teknolojinin sizi gözetlemek için kullanıldığı tüm yolların farkında olmak, iyi bir opsec için çok önemlidir.

Bir Bitcoin kullanıcısı olarak, teknolojinin sizi gözetlemek için kullanıldığı tüm yolların farkında olmak, iyi bir opsec için çok önemlidir.

Bu, bir Bitcoin etkinlik organizatörü ve danışmanı olan Anthony Feliciano’nun bir fikir editörüdür.

Kitlesel bir gözetim durumunda yaşadığımız bir sır değil. Daha enerji verimli ve üretken bir toplum olmamıza yardımcı olmak için yaratılan teknoloji, artık mahremiyetimize ve kendi kendine egemen esenliğimize yönelik en büyük tehdidimizdir. Etrafınıza bir göz atın – akıllı buzdolaplarından akıllı ampullere, dadı kameralarından akıllı TV’lere, bilgisayarlara, Ring, Google Nest, Alexa ve akıllı telefonlarımızın hepsi bizi gözetlemek için kullanılabilir ve bu sadece ekipmanın listesi. Evinizden dışarı adım atmadan önce yapın. Hepsi, her hareketimizi, duygularımızı ve hareketlerimizi izleyen ve izleyen kameralar, sensörler ve mikrofonlarla donatılmıştır. ABD hükümeti “ulusal güvenlik” kisvesi altında kendi vatandaşlarının iletişimlerini gözetlemeye başladığında, birçok kişi Vatanseverlik Yasası’na işaret edecek.

Bu, “neden”i açıklayan parça ile başlayan iki makale dizisi olacak – akıllı telefonunuz söz konusu olduğunda neden bir devre dışı bırakma planı oluşturmaya başlamanız gerektiğini, hatta bir Bitcoiner iseniz daha da fazlası. “Neden” sadece Bitcoin kullanıcıları için değil, gazeteciler ve/veya baskıcı rejimlerde yaşayan insanlar gibi mahremiyetlerini yeniden kazanmak isteyen herkes için geçerlidir.

İkinci bölüm “nasıl” olacak – Bitcoin’i kullanmaya devam ederken vazgeçme yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak araçlar ve seçenekler sunacağım.

Hücresel Servis Sağlayıcılar Bizi Nasıl Gözetliyor:

Hücresel sağlayıcılarla başlayacağım ve şu anda kullanılmakta olan bazı araçlar hakkında konuşacağım. Bu terimlerden ve araçlardan bazılarını muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur, ancak nasıl çalıştıklarından emin olmayabilirsiniz. Hatırlanması gereken önemli bilgi, bu araçlardan elde edilen bilgilerin avukatlar veya devlet kurumları tarafından mahkeme celbine tabi olabileceğidir.

 • Taşıyıcı markalı akıllı telefonlar: Aylık ödeme programında herhangi bir operatörden “kiraladığınız” telefonlardır. Taşıyıcı markalı ve kaldırılamayan bir sürü uygulama önceden yüklenmiş olarak gelirler. Uygulamaların çoğu operatöre özeldir ve diğer uygulamaları izlemenin yanı sıra bunlara girdiğiniz verileri günlüğe kaydeder.

AT&T Secure Family ve Google Play Uygulaması iki örnektir: “Ailenizi bulun, çocuğunuzun ekran başında geçirdiği zamanı kontrol edin ve telefon kullanımını yönetin.”

Anahtar özellikler şunları içerir:

 • Bu uygulama, verileri üçüncü taraflarla paylaşabilir.
 • Bu uygulama konum ve kişisel bilgileri toplayabilir.
 • Veriler aktarım sırasında şifrelenir.
 • Veriler silinemez.
 • Mobil İşletim Sistemi: Mobil işletim sistemi, akıllı telefonunuzun kullandığı işletim sistemidir ve kişisel bilgisayarınızdaki Windows, macOS veya Ubuntu’nun bir sürümü gibidir. Bugün akıllı telefon pazarına iki oyuncu hakim. Google ve Apple. Google veya Apple hizmetlerini kullanmak için “şartlar ve koşullar”ı kabul ederek, hem özel hem de genel olarak hayatımızın her alanına erişim sağlarız. İnsanlar Big Tech’in bizi gözetlediğinden şikayet ettiğinde, bu hizmetlerin hiçbirini kullanmak zorunda olmadığımız için bu gerçekten bizim hatamızdır.

*Not: Android kullanıcılarına devre dışı bırakma planlarında yardımcı olacak iki projeden bahsedeceğim. Üzgünüz Apple kullanıcıları, bir iPhone’u jailbreak yapmak kolaylaşana kadar beklemeniz gerekecek.

 • Uygulamalar: Bunların çoğu akıllı telefonlarımızda. Çalışması için telefonunuzun her yerine erişmesi gerekmeyen bir uygulamayı en son ne zaman indirdiniz? İndirdiğimiz hemen hemen her uygulamanın kişilerimize, telefonumuza, metinlerimize, fotoğraflarımıza, GPS konumumuza vb. erişmesi gerekiyor. Hepsi “daha iyi müşteri deneyimi için bilgi toplama” vurgusuyla. Kripto para kullanıcılarını hedef alan kötü amaçlı yazılım uygulamalarının artmasıyla birlikte, telefonlarımızda da Bitcoin ve LN uygulamaları bulunduğundan yüklediğimiz uygulamalara ve onlara verilen izinlere daha fazla dikkat etmemiz gerekmez mi?
 • Trilaterasyon: GPS. Cep telefonlarımız sürekli olarak yakındaki baz istasyonlarından “onay” sinyalleri almak için sinyaller gönderir. Akıllı telefonlarımız ne kadar çok kuleye bağlanırsa, konumunuzu ayaklar içinde belirleme doğruluğu o kadar iyi olur.

*Not: GPS’inizi kapatmamak bile kusursuzdur. Bunun nedeni, akıllı telefonlarımızın hala içlerindeki radyo aracılığıyla yakındaki kulelere bağlı olmasıdır. Bu, tam konumunuzu belirlemez, ancak belirli bir zamanda nerede olduğunuza dair gerekli bilgileri sağlamaya yeterlidir.

 • SIM takas saldırıları: Bu, bir dolandırıcının (sosyal mühendislik yoluyla) sizin gibi davranabildiği ve cep telefonu servis sağlayıcınızı, cep telefonu numaranızı ellerindeki bir SIM’e taşımaları için kandırması için aradığı zamandır. Amaç, hesaplarınıza tek seferlik erişim kodları almaktır. Bitcoin açısından, buradaki hedefler genellikle merkezi borsalardır. Bu, bir dolandırıcının tek seferlik bir kod almak ve kurbanın kripto para birimini geri çekmek için bir sim-swap saldırısı kullandığı durumdu. Birinin kripto hesaplarını temizlemek amacıyla SIM takas saldırılarını içeren bu tür birçok korku hikayesi var.
 • Stingrays: Dünya çapında devlet kurumları tarafından kullanılan fiziksel donanım. Saldırının arkasındaki öncül, Stingrays’in daha güçlü bir sinyal sağlayarak “sahte” cep telefonu kuleleri gibi çalışmasıdır, böylece akıllı telefonunuz yakındaki bir kuleyle konuştuğuna inanırken, aslında, bazı ajanslar adam gibi çalışıyor. -orta, ilgili kişiden iletilen tüm verileri (metin, aramalar ve veriler) kaydetme. Bununla ilgili en büyük sorun, amaçlanan hedef tarafından dolaşan herkesin tüm bilgilerini de ele geçirmesidir. Bu taktik kullanıldığında çevredeki herkesin mahremiyeti risk altındadır.
 • Sosyal, politik veya ekonomik adaletsizlik mitingleri: Bu etkinlikler için neden bir yakıcı telefon veya gizlilik odaklı bir cihaz kullanmanız gerektiğine dair daha fazla örnek varsa, bu Kanada Kamyoncular Rallisi ve 6 Ocak 2021 olaylarından kaynaklanan serpintiydi. Olaylardan sonraki aylarda, hükümetler, sadece sosyal medya yayınlarını görüntüleyerek veya operatörlerden cep telefonu kayıtlarını mahkemeye celp ederek bir dizi insanı izlemek ve tutuklamak için Big Tech ile çalıştı. Bu cep telefonu kayıtları, şahısları kovuşturmak için bu tür protestoların yakınında olup olmadığınızı belirlemek için kullanıldı. Bunu tekrar vurgulamalıyım, günlük telefonunuzu asla böyle bir toplantıya getirmeyin. Ne olursa olsun, her zaman hendeğe atabileceğiniz veya yok edebileceğiniz bir yedek telefon getirin.

Vazgeçmeye Nasıl Başlanır?

Başlamak için, biraz hafif okuma yapmak için CalyxOS veya GrapheneOS’a gidin. Bu iki proje, doğası gereği benzerdir ve Google hizmetlerinden ve dahil edilen tüm izlemelerden arınmış harika bir alternatif mobil işletim sistemi sunar. İlgili web sitelerinde uyumlu cihazların bir listesi ve kurulum kılavuzları bulunur. İki proje, Bitcoin kullanıcıları arasında en çok popülaritesini artırdı. Gizlilik için kullandığım uygulamaların yanı sıra Google’dan ayrılmış bir telefonla birlikte kullanabileceğiniz Bitcoin ve LN uygulamalarının bağlantılarını yayınlayacağım, böylece Bitcoin’i tüm casusluk ve izleme olmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gizlilik bir haktır, hepimizin hatırlaması ve hafife almaması veya kolaylık sağlamak için feda etmemesi gerekir. Dağlarda şebekeden bağımsız olarak yaşamayı planlamadığınız sürece hiçbir şey %100 güvenli ve özel değildir. Karınız bu fikirden memnun değilse, en azından iletişim ve Bitcoin söz konusu olduğunda bir devre dışı bırakma planını keşfetmeye başlayın.

Bu, Anthony Feliciano’nun konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc veya Bitcoin Magazine’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Akıllı Telefonlarımız Bizi Nasıl Gözetliyor ve Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirsiniz?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: