Akış devi mücadele ederken Netflix’in aşırı serbest bırakma modeli yeni inceleme altında – Kurumsal Haberler

Akış devi mücadele ederken Netflix’in aşırı serbest bırakma modeli yeni inceleme altında

Netflix’in Stranger Things dizisinden bir sahne.

Kaynak: Netflix

Netflix, aşırı yayın yapan modelinden vazgeçebilir mi? Daha garip şeyler oldu.

Televizyon programları için tek seferde yayınlama stratejisi, Netflix stratejisinin temel taşıdır. 27 Mayıs’ta gösterime giren Stranger Things’in ilk yedi bölümü rekor kırdı. Yaklaşık 287 milyon saat izlenen hizmette İngilizce bir TV şovu için şimdiye kadarki en büyük prömiyer hafta sonu oldu.

Bununla birlikte, seçim çerçevesi serisinin başarısına rağmen, Netflix abone büyümesini hızlı bir şekilde başlatmak için mücadele ediyor. Bu nedenle, şirket abone tabanını daha iyi korumanın yollarını ararken, tıkınırcasına stratejisi yeni bir incelemeyle karşı karşıya.

Danışmanlık firması Creative Media’nın kurucusu ve başkanı Peter Csathy, “Netflix ile veya herhangi biri, asla asla deme” dedi. “Tıpkı ‘olamaz, reklam yok’ dedikleri gibi, aşırı izlemenin sonsuza kadar süreceğini varsaymayın.” Ekledi: “Binge izleme masada.”

Yatırımcılar, Netflix’in yayın alanındaki abone kayıplarını ve artan rekabeti ele alma yeteneğini sorguluyor. Yayıncının hissesi geçen yıl hisse başına 700 dolardan 160 dolara düştü. Şirket, Nisan ayındaki ilk çeyrek kazanç raporunda 200.000 küresel abone kaybı bildirdi. Ayrıca, ikinci çeyrekte yaklaşık 2 milyon küresel ücretli abone kaybedeceğini tahmin ederek, ileride daha da derinleşen sorun konusunda uyardı.

Şimdi Netflix, bir zamanlar onu yeni ortaya çıkan akış dünyasının kralı yapan birkaç temel ilkeyi yeniden gözden geçiriyor. Co-CEO Reed Hastings, şirketin platformda yıllarca direnen reklamlardan sonra yeni aboneler getirmek için daha düşük fiyatlı, reklam destekli katmanları araştırdığını söyledi.

Akış alanına aşina olanlar, franchise içeriğine daha güçlü bir odaklanma ve hatta yeni bölümsel içeriğin kademeli sürümlerinde bir değişiklik dahil olmak üzere daha fazla değişikliğin gelebileceğini öne sürüyorlar.

Netflix, çoğunlukla üretimdeki pandemi kaynaklı gecikmeler nedeniyle farklı sürüm modelleriyle oynadı ve sezonları iki bölüme ayırmanın aboneler için “tatmin edici uzun bir tıkınırcasına deneyim” olabileceğini kaydetti. Yine de şirket, senaryolu dizilerin tüm bölümlerini aynı anda yayınlamaktan vazgeçeceğine dair hiçbir belirti vermedi.. Bunun yerine, kararlar duruma göre verilecektir.

Netflix yorum yapmaktan kaçındı.

Syracuse Üniversitesi’nde profesör ve bir pop kültürü uzmanı olan Robert Thompson, “Netflix başladığında gerçekten kendi alanına sahipti” dedi. “Bing kullanmaya başlamalarının nedenlerinden biri, insanları konuşturmak ve yeni orijinal programlarını gerçekten başlatmaktı. Bunu başardılar. Ancak şimdi, çok farklı bir durum.”

Netflix artık abonelerin her ay tekrar tekrar izlemeye gelmesini sağlayan “The Office” veya “Friends” gibi lisanslı içeriğe sahip değil. Bunun yerine, “Stranger Things”, “Bridgerton” ve “The Witcher” gibi birkaç yüksek profilli şovun yanı sıra aynı prestij veya popülerliğe ulaşmamış geniş bir dizi kitaplığı var.

Thompson, akış hizmetlerinde yayınlanan tüm şovların sonunda tıklanabilir hale geldiğini kaydetti. Platformların kontrol ettiği kitlelere ilk olarak bu şekilde tanıtılırlar.

Aşırıya kaçmak ya da yememek

Veri analitiği şirketi Conviva’nın strateji başkan yardımcısı Nick Cicero, “Netflix modelinin hepsini bir kerede piyasaya sürmek, aşırı değeri artırıyor” dedi. “Bu, müşterilerin kendi hızlarında tüketmelerini sağlar, ancak derin bir kataloğa dayanır.”

“Diğer taraf,” dedi, “insanları geri getirmek ve onlara dört gözle bekleyecekleri bir şey vermek için tasarlanmış haftadan haftaya. Bu çok farklı bir pazarlama modeli.”

Disney+, HBO Max ve Hulu gibi hizmetlerde, bireysel bölüm yayınları izleyicileri birkaç hafta boyunca bağımlı tutar, bu da aydan aya daha az kesinti anlamına gelir. Bu arada Netflix aboneleri, ilgilendikleri bir dizinin tam sezonunu izleyebilir ve ardından ayın sonunda hizmetten ayrılabilirler.

Bu fotoğraf gösteriminde, arka planda borsanın grafik temsili ile bir akıllı telefon ekranında görüntülenen Netflix logosu görülüyor.

Sopa Resimleri | Işık roketi | Getty Resimleri

Yıl boyunca içerik düzenlemek, Disney gibi hizmetlerin aboneleri her ay kalmaya ikna etmesine ve aynı zamanda onları yıllık abonelik için önceden ödeme yapmaya ikna etmesine olanak tanır. Şirketin Disney+ platformu, abonelerin geri gelmesini sağlamak için en büyük iki franchise’ı olan Star Wars ve Marvel’i kullanıyor.

Şirket, Aralık 2021’in sonundan Şubat başına kadar süren “Boba Fett’in Kitabı”nı yayınladı. Ardından, Mart ayı sonunda Mayıs ayı başına kadar devam eden “Ay Şövalyesi” eklendi. Daha sonra Mayıs ayı sonlarında, Haziran ayı sonuna kadar devam edecek olan “Obi-Wan Kenobi”yi yayınladı. “Bayan Marvel” Haziran başında geldi ve Temmuz ayı sonuna kadar devam edecek. Ağustos’ta bölümleri Ekim ayına kadar taşıyan “She-Hulk” ve ardından ilk sezonunu Kasım ayında tamamlayacak olan “Andor” yayınlandı.

Ardından Aralık ayında Disney+ “Galaksinin Koruyucuları” Noel özel bölümünü yayınlayacak. Şirket, bu sürümleri şaşırtarak, Star Wars hayranlarını ve Marvel hayranlarını hizmete uzun vadede bağlı kalmaya ikna edebilir.

Wedbush analisti Michael Pachter, “Netflix ile üç ila altı ay boyunca üye olmak ve ardından üç ila altı ay ayrılmak çok kolay” dedi. “‘Stranger Things’ bittiğinde ve ‘Ozark’ bittiğinde, şimdi ne olacak?”

Son yıllarda Netflix, bazı realite şovları için haftalık yayınları denedi, ancak bu stratejiyi senaryolu dizilerde denemedi.

Netflix’in ABD ve Kanada için senaryo dizisi başkanı Peter Friedlander bu ayın başlarında, “Üyelerimize nasıl izleyecekleri konusunda seçim hakkı vermek istediğimize inanıyoruz” dedi. “Ve onlara bu senaryolu dizilerde, izledikleri zaman izlemek istedikleri kadar izlemeleri için bu seçeneği vermek, sağlamak istediğimiz şey için hala çok önemli.”

Bununla birlikte Netflix, mevsimleri yaymak için yarıya veya parçalara bölmekle uğraştı. “Ozark”ın dördüncü ve son sezonu ve “Stranger Things”in son sezonu ikiye bölündü. “Stranger Things” dördüncü sezonunun son iki bölümü, 2.5 saatlik finali de dahil olmak üzere 1 Temmuz’da yayınlanmaya başlayacak.

Eş CEO Ted Sarandos, şirketin Nisan ayındaki ilk çeyrek kazanç çağrısı sırasında, “Mevsimleri bölmenin aslında daha önce pratik bir nedeni vardı, bu da Covid gecikmeleri ve bazı sezonları bölmemize neden olan tüm bu projelerdi.” Dedi. “Ama bulduğumuz şey, hayranların her ikisini de beğendiği.”

“Yani, onu bölebilmek, gerçekten tatmin edici uzun bir tıkınırcasına yeme deneyimi isteyenler için onlara gerçekten tatmin edici bir tıkınırcasına bir deneyim sağlıyor” dedi. “Ve sonra birkaç ay içinde bir takip sezonu sunabilmek, bazı durumlarda, ‘Stranger Things’in yeni sezonunun son sezondan yaklaşık üç yıl sonra ya da iki yıldan fazla bir süre sonra gelmesi.”

Netflix, içeriği ne zaman ve nasıl izleyecekleri üzerinde daha fazla kontrol istediğini söyleyen aboneleri nedeniyle uzun süredir hepsi bir arada modeline bağlı kaldı. “Maid”, “Inventing Anna”, “The Lincoln Lawyer” ve “Squid Game” gibi şovların tümü, haftalarca yayın hizmetinde ilk 10 sırada yer aldı ve Netflix şovlarının ağızdan ağza seyahat ederken hizmette daha uzun süre görüntülenebileceğini gösteriyor. yeni izleyicilere.

Yine de Netflix, bu stratejiden yararlanacak başka senaryo dizileri olup olmadığını belirlemek için “Ozark” ve “Stranger Things”in kademeli sürümlerinden çok şey öğrenebilir.

Pachter, Netflix’in Amazon’dan bir ipucu alıp haftada üç bölüm yayınlamasını önerdi.

Pachter, “Yıkıcı biziz, ancak rakiplerimizin yaptığı, hayran olduğumuz, onlara saygı duyduğumuz ve doğru yaptıklarını düşündüğümüz şeyler var” demenizde kesinlikle sorun yok” dedi. “Polis çıkışı değil.”

bayilik ateşi

Netflix’in hepsi bir arada yayın stratejisi, onu diğer akış hizmetlerinden ayırabilir, ancak aynı zamanda diziler arasındaki boşlukları doldurmak için içerik çıkışını artırması gerektiği anlamına da gelir. Pachter, diyelim ki yıl boyunca yayılmış 30 gösteriye sahip olmak yerine 300’e ihtiyacı var.

“Netflix’in veri dökümü, karmaşayı en aza indirmek için daha fazla içerik yapmaları gerektiği anlamına geliyor” dedi. “Sayıdan çok kaliteye odaklanırlarsa çok daha başarılı olacaklarını düşünüyorum.”

Akış hizmeti, yıllarca ağlar ve stüdyolarla yapılan lisans anlaşmalarını kullanarak kütüphanesini “Parks and Recreation”, “Schitt’s Creek”, “Mad Men” ve bir dizi Marvel tabanlı süper kahraman şovu gibi uzun soluklu ve popüler dizilerle doldurdu. .

Bu sözleşmeler sona erdi ve şovlar artık diğer yayıncılarda. Başka bir darbede Netflix, ayın sonunda CBS’nin “Criminal Minds” 12 sezonunu kaybetmek üzere. Netflix koleksiyonundaki diğer bir temel unsur olan “New Girl”ün 2023’te platformdan ayrılması bekleniyor.

“Breaking Bad”, “Grey’s Anatomy”, “NCIS” ve “Supernatural” şimdilik ortalıkta dolaşıyor.

Bir dizi sezonu veya onlarca bölümü olan bu tür diziler, akış hizmetinde yıllardır trafik görüntülenmesinde önemli bir itici güç olmuştur. Artık Netflix kendi orijinal içeriğine daha fazla güveniyor, içerik oluşturucu anlaşmalarına ve “Squid Game” ve “Love is Blind” gibi sürpriz hitlere ağırlık veriyor.

Cicero, “Netflix’in çok fazla içeriği var, ancak ikonik her zaman yeşil kalan içerik, orada bulunan diğer akış hizmetlerinin kataloglarına yetişemedi” dedi.

Disney ve NBCUniversal’s Peacock gibi nispeten yeni yayıncılar, kütüphanelerini doldurmak için onlarca yıllık eski içeriğe sahiptir. Bu nedenle Netflix, 2021’de yeni Sony sürümleri için ilk akış alanı olmak için bir anlaşma yaptı.

Creative’den Csathy’nin Netflix’in franchise geliştirmeye veya halihazırda kurulmuş franchise haklarını satın almaya odaklanması gerektiğine inanmasının nedeni de bu.

Csathy, “Tüketicilere neyin yapıştığını görmek için tüm başlıkları duvara atmak yerine, franchise ve isim markalarına odaklanın” dedi. “En akıllı bahisler, isim tanıma ve yerleşik izleyicilere sahip olanlardır.”

“Wall Street, daha azı daha çok olan bir kamu stratejisiyle ortaya çıkanları ödüllendirecek” diye ekledi.

Yine de Netflix’in yerleşik stratejisini elden geçirmek için bu kadar hızlı olmayacağını düşünenler var.

Medya ve yayın analisti Dan Rayburn, “Sektörümüzdeki insanların, bunun herkese uyan tek bir boyut olmadığını unutma eğiliminde olduğunu düşünüyorum” dedi. “Netflix’in artık tıkınırcasına izleme diyeceğini sanmıyorum.”

Bunun yerine Rayburn, platformuna reklam destekli bir plan ekleme planları gibi yeni modelleri denemeye devam eden akışı öngörüyor.

Keskin hisse senedi tepkisinin, Netflix’in tüm gelirini akıştan elde etmesinin bir sonucu olduğunu kaydetti. Bu, bir gösteri iyi performans göstermediğinde veya hizmet, abone büyümesinde bir yavaşlama gördüğünde, anında bir tepki olduğu anlamına gelir.

Günün sonunda, akış analistleri, enflasyon ve yüksek faiz oranları gibi devam eden ekonomik baskılar ve ufukta potansiyel bir durgunluk olsa bile içerik harcamalarının düşmeyeceğini söylüyor. Akış alanındaki rekabet, bu şirketleri daha fazla içerik oluşturmaya ve dağıtmaya yönlendirmeye devam edecek.

Csathy, “Doların nereye gideceği yeniden tahsis edilecek.” Dedi. “Netflix için, bence ‘az daha çoktur’ onlar için karşılığını veren bir stratejidir.”

Açıklama: Comcast, NBCUniversal ve CNBC’nin ana şirketidir.

.

Akış devi mücadele ederken Netflix’in aşırı serbest bırakma modeli yeni inceleme altında
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: