Alibaba, Kazançların Önünde Teknoloji Rallisi Arasında %6.5’e Kadar Sıçradı – Finans Haberleri

Alibaba, Kazançların Önünde Teknoloji Rallisi Arasında %6.5’e Kadar Sıçradı

(Bloomberg) — Alibaba Group Holding Ltd., yatırımcıların üç aylık sonuçların öncesinde yeniden konumlanmasıyla Perşembe günü Çin teknoloji hisselerinin yükselmesine öncülük etti.

Bloomberg’den En Çok Okunan

E-ticaret devinin hisseleri, %3,4 kadar yükselen Hang Seng Tech Endeksinde en iyi performans gösterenler arasında yer alan Hong Kong’da %6,5 kadar yükseldi. Hisse senedi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin bu hafta daha geniş piyasalarda düşüşe yol açmasının ardından ikinci gününde kazanç yolunda ilerliyor.

Stratejistler, Pelosi Gezisinin Küresel Piyasa Etkisinin Daha Derin Olmasından Korkuyor

Singapur’daki Union Bancaire Privee’nin genel müdürü Vey-Sern Ling’e göre, yatırımcıların daha önce çok fazla risk altında fiyatladıktan sonra yeniden risk eklemeye başlamasıyla birlikte teknolojideki toparlanma geliyor. Çin ADR’lerinde bir gecede ralli de bir destek sağladı, diye ekledi.

Firma saatler sonra, özellikle de ikinci çeyrekte Çin’deki sert Covid kilitlenmelerinin büyümeyi sürüklemesinin ardından, yatırımcılar, Alibaba’nın ileriye yönelik rehberliğine lazerle odaklanacak. Yavaşlayan bir ekonomi, devam eden bir düzenleyici baskı ve artan Çin-Amerikan gerilimleri ile ilgili endişeler de bu görünümü karmaşıklaştırıyor.

İki günlük toparlanmaya rağmen Alibaba, Hang Seng Teknoloji Endeksini izleyerek Hong Kong’da bu yıl hala %20’den fazla düşüş yaşıyor. Financial Times, SoftBank’ın Alibaba hisselerini geri satın almaktan vazgeçmesi durumunda satış baskısını artıracağını bildirdi.

Alibaba’nın hisse senedi için önündeki engelleri gösteren üç grafik:

Analistler, Alibaba’nın Nisan-Haziran satışlarının bir önceki yıla göre %0,9 düşmesini ve ilk üç aylık gelir daralmasını işaret etmesini bekliyorlar. Bazı analistler, şirketin sonuçlarında maliyet düşürücü önlemlere ve yatırım harcama planlarına da odaklanıyor.

hikaye devam ediyor

John Choi de dahil olmak üzere analistler geçen ay notlarında, çekirdek ticaretin “Nisan-Mayıs aylarında tedarik zinciri kesintilerinden etkilenebileceği” için Daiwa Capital Markets’ın daha büyük bir satış düşüşü gördüğünü yazdı.

Alibaba’nın Temmuz ayının en yüksek seviyesinden %21’den fazla düşüşü, hisse senedini teknik olarak aşırı satım bölgesine yaklaştırdı. Hisseler, bir miktar destek sağlayan hem 50 günlük hem de 100 günlük hareketli ortalamaların altına düştü. Geçmiş anlaşmalara ilişkin yeni bir düzenleyici ceza, veri sızıntılarına ilişkin rapor edilen bir soruşturma ve yumuşak bir makro ekonomi, hisse senedini alt üst etti. Kurucu ortak Jack Ma’nın Ant Group’un kontrolünü devretmeyi planladığı haberi de belirsizlik yarattı.

Yatırımcılar, Çin’in karantina kurallarını gevşetmeye başlaması ve ekonomiyi destekleme sözü vermesinin ardından Alibaba’nın işletmelerinin önümüzdeki çeyreklerde ne kadar toparlanabileceğini ölçmeye çalışıyor. Jeopolitik gerilimler ve küresel durgunluk endişeleri, analistlerin kar tahminlerinde son zamanlarda görülen yükselişi durdurdu ve şirketin 12 aylık ileriye dönük kazanç tahminini 2019 seviyelerine geri gönderdi.

(Daha fazla arka plana sahip güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Alibaba, Kazançların Önünde Teknoloji Rallisi Arasında %6.5’e Kadar Sıçradı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: