Allianz’dan El-Erian, Fed’in güvenilirliği yeniden tesis etmek için iki şey yapması gerektiğini söylüyor – Borsa – Finans Haberleri

Allianz’dan El-Erian, Fed’in güvenilirliği yeniden tesis etmek için iki şey yapması gerektiğini söylüyor

Allianz’ın baş ekonomik danışmanı Mohamed El-Erian’a göre, piyasaya daha tutarlı mesajlar vermiş olsa da, ABD Merkez Bankası’nın güvenilirliğini yeniden tesis etmek için iki şey daha yapması gerekiyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta Jackson Hole ekonomi sempozyumunda yaptığı konuşmada şahin bir tonda konuşarak, merkez bankasının enflasyonu dizginlemek için agresif para politikası sıkılaştırma taahhüdünü pekiştirdi ve ABD ekonomisinin önümüzdeki günlerde “biraz acıyla” karşılaşacağı konusunda uyardı. süreç.

Powell ve diğer Fed yetkilileri, son aylarda – enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyesinde seyrederken – sağlam bir mesaj oluşturmadan önce, 2021 boyunca enflasyonun “geçici” olacağı yönündeki yanlış tahminleri kabul ettikten sonra piyasaları etkili bir şekilde yönlendirmek için mücadele etmişti.

El-Erian, Cuma günü Ambrosetti Forum’da CNBC’den Steve Sedgwick’e verdiği demeçte, “Fed yetkilileri bunu ne kadar çok tekrar ederse, piyasa onu o kadar çok fiyatlıyor, ancak şu ana kadar fiyatlandıran temel olarak sabit gelirli piyasalar” dedi.

“Diğer pazarlar bir şekilde bizim daha laik ve stratejik olduğunu düşündüğüm bir dönemde değil, döngüsel bir an içinde olduğumuzu umuyor.”

El-Erian, açık ve tutarlı bir mesaj oluşturduğu için Fed’e kredi verdi, ancak bundan sonra ileriye yönelik rehberlik güvenilirliğini sağlamak için iki şey daha yapması gerektiğini söyledi.

“Biri, pazara analizini neden bu kadar yanlış yaptığını ve tahmin yetenekleri hakkında ne yaptığını açıklamaktır” dedi.

“Ve ikincisi, çerçevesini değiştirin. Unutmayın, hala yetersiz toplam talep dünyası için bir çerçevemiz var ve toplam arzın yetersiz olduğu bir dünyadayız.”

El-Erian, mevcut çerçevenin enflasyonun “çok uzun süre çok düşük” olduğu ve uzun bir süre düşük kalmasının beklendiği bir ortama yönelik olduğunu da sözlerine ekledi. Merkez bankasının tamamen yeni bir çerçeveye ihtiyacı olduğunu öne sürdü.

“Bu pandemiden önceki dünyaydı. Bu çerçeve 2021’de tanıtıldı, ancak ne yazık ki geriye dönük, bu yüzden yeni bir çerçeveye ihtiyacımız var ve insanların yönetim çerçevesinin ne kadar önemli olduğunu tam olarak anladığını sanmıyorum” dedi. .

“Bu nedenle, Fed’e baktığımda, bir konuda harika yaptıklarını söylüyorum, ancak ileriye dönük politika rehberliği devam etmekse yapmaları gereken iki şey daha var.”

Enflasyon 40 yılın en yüksek seviyelerine yükselmeye başlayana kadar El-Erian, piyasanın “Fed’i uzun süre rehin tuttuğunu” söyledi ve politika yapıcıların para politikası sıkılaştırmasının hızı ve ölçeğine ilişkin karışık mesajlarından ne istediğini çıkardı.

“%8,5’lik bir enflasyon oranı getirdiğinizde, birdenbire piyasanın Fed’i rehin tutma yeteneği yok oluyor. Sanırım piyasa bunu anlamaya başlıyor – bu eski günler değil, enflasyon denklemi temelden değiştirdi” dedi.

.

Allianz’dan El-Erian, Fed’in güvenilirliği yeniden tesis etmek için iki şey yapması gerektiğini söylüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: