Almanya, Rusya gaz arzını sıkarken enerji devi Uniper’i kamulaştırdı – Kurumsal Haberler

Almanya, Rusya gaz arzını sıkarken enerji devi Uniper’i kamulaştırdı

Uniper, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının ardından artan gaz ve elektrik fiyatlarının bir sonucu olarak Alman hükümetinden milyarlarca dolar mali yardım aldı.

Resim İttifakı | Resim İttifakı | Getty Resimleri

Alman hükümeti Çarşamba günü, dünya çapında bir enerji krizinin ardından sektörü ayakta tutmak için çabalayan kamu kuruluşu Uniper’in kamulaştırılmasını kabul etti.

Temmuz ayında büyük gaz ithalatçısını 15 milyar avro (14.95 milyar dolar) kurtarma anlaşmasıyla kurtarmayı kabul eden devlet, şimdi Finlandiya’nın Fortum’unun %56 hissesini 0,5 milyar avro karşılığında satın alacak. Alman devleti, Uniper’in yaklaşık %98,5’ine sahip olacak.

Fortum Çarşamba sabahı yaptığı açıklamada, “Uniper için istikrar paketinin Temmuz ayında kabul edilmesinden bu yana, Uniper’in durumu hızla ve önemli ölçüde daha da kötüleşti; bu nedenle, durumu çözmek için yeni önlemler üzerinde anlaşmaya varıldı.”

Uniper, Almanya’nın en büyük gaz ithalatçısı ve fiyatların yükselmesine neden olan Rusya’dan gelen gaz akışının büyük ölçüde azalmasıyla sıkıştı.

Uniper CEO’su Klaus-Dieter Maubach, CNBC’ye verdiği demeçte, Rus devlet enerji devi Gazprom’un bu ayın başlarında Nord Stream 1 boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz akışını süresiz olarak durdurduğunu söyledi.

Uniper CEO'su, Rusya'nın Avrupa'ya gaz akışını durdurmasının ardından en kötüsünün hala gelmediğini söyledi

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fortum’un 2022’nin üçüncü çeyreği itibarıyla Uniper’ı konsolide etmediğini, Fortum’un Uniper’e olan 4 milyar euroluk kredisinin geri ödeneceğini ve Finli şirketin 4 milyar euroluk ana şirket garantisinden kurtulacağını söyledi.

Fortum CEO’su Markus Rauramo, “Avrupa enerji piyasalarındaki mevcut koşullar altında ve Uniper’in durumunun ciddiyetinin farkında olarak, Uniper’in elden çıkarılması sadece Uniper için değil Fortum için de atılacak doğru adımdır” dedi.

“Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana Avrupa’da gazın rolü temelden değişti ve gaz ağırlıklı bir portföyün görünümü de değişti. Sonuç olarak, entegre bir grup için iş durumu artık geçerli değil.”

Bu bir son dakika haberi. Lütfen daha fazlası için tekrar kontrol edin.

.

Almanya, Rusya gaz arzını sıkarken enerji devi Uniper’i kamulaştırdı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: