Almanya, Rusya ile Gaz Hesaplaşmasında Hesap Günü İçin Girdi – Finans Haberleri

Almanya, Rusya ile Gaz Hesaplaşmasında Hesap Günü İçin Girdi

(Bloomberg) — Almanya için en kötü senaryo gerçekleşirse, BMW AG, Mercedes-Benz AG ve Volkswagen AG arabalarını boyamak için mücadele edecek ve ülke genelinde hava daha da kirlenecek.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, enerji için bir tür sıkıyönetim yasasını tetikleyecek ve fırıncılardan kimya üreticilerine kadar 80 milyon sakini ve işletmeyi etkileyecek bir şok olan Rus doğalgazının aniden kesilmesi ihtimaline hazırlanıyor.

Otomobil fabrikaları, boya atölyeleri için buhar ve ısı üretmek için daha pahalı propan veya bütana geçmek zorunda kalabilir. Kamu hizmetleri şirketleri muhtemelen linyitten daha fazla elektrik üretecek – Düsseldorf’tan Polonya sınırına kadar açık ocaklarda dev ekskavatörler tarafından çıkarılan daha da kirli bir kömür türü. Ekonomistler hasarın 220 milyar avro (230 milyar dolar) olacağını tahmin ediyor, bu da ülkeyi resesyona sokmak için fazlasıyla yeterli.

Bu olasılık, Moskova’nın Almanya’ya doğalgaz dağıtımını durdurmasının ardından bu hafta bir adım daha yaklaştı. Eylem sadece bir uyarı olsa da – ülkenin Rus gaz ithalatının yaklaşık %3’ünü veya toplam arzın yaklaşık %1’ini vuran – Kremlin, en büyük müşterisini ileri geri ekonomik misillemede sıkıştırmaya hazır olduğunu gösterdi. Ukrayna’da savaş.

Şansölye Olaf Scholz’un hükümeti, Moskova’yı enerjiyi silahlandırmakla suçlarken, Almanya’nın azalmayla başa çıkabileceği konusunda ısrar etti. Yine de ülkenin savunmasızlığı açık ve musluğun her küçük dönüşü politikacıları, toplantı odalarını ve piyasaları tedirgin ediyor — Avrupa gaz fiyatları Perşembe günü arz dalgalanmalarıyla %22 arttı.

Almanya Ekonomi Bakanı ve Şansölye Yardımcısı Robert Habeck, Moskova’nın Berlin’in tedarik sağlamak için ele geçirdiği Gazprom PJSC’nin bir birimi de dahil olmak üzere 31 Avrupa kuruluşuna yaptırımları açıklamasından saatler sonra milletvekillerine yaptığı konuşmada ülkenin maruz kaldığını kabul etti.

hikaye devam ediyor

Perşembe günü Berlin’de “Enerji ekonomik bir çatışmada güçlü bir şekilde kullanılabilir” dedi. “Bu, enerji üzerindeki çatışmanın bir silah olduğunu gösteriyor.”

Almanya’nın üç aşamalı kriz planı şu anda birinci seviyede. Habeck, Gazprom’un Yamal boru hattının önemli bir bölümü üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının yasaklanması, Polonya ve Bulgaristan’a teslimatların kesilmesi de dahil olmak üzere Rusya’nın şimdiye kadarki hamlelerinin etkisine dayanarak bir tırmanmaya gerek olmadığını söyleyerek bir sonraki aşamaya geçmeyi erteledi ve Avrupalı ​​müşterilerle ödeme koşulları konusunda kaynayan bir anlaşmazlık.

Kiev’e göre, karadaki asker hareketliliği nedeniyle önemli bir sınır ötesi giriş noktasının kullanım dışı bırakılmasının ardından Ukrayna üzerinden ulaşım da kısıtlandı.

Tartışmalara yakın kaynaklara göre, Alman karar vericiler, gaz akışında keskin bir düşüş ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arzı tamamen kesmeye hazır olduğuna dair işaretler de dahil olmak üzere daha yüksek alarm seviyelerini tetikleyecek faktörlerin bir kombinasyonunu inceliyorlar.

Görüşmelerin gizli olması nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen kişiler, beklentinin, Almanya’nın gaz dağıtımı üzerinde devlet kontrolünü içerecek olan en yüksek aşamanın, ikinci “alarm” aşamasına bir tırmanıştan hemen sonra gelmesi olduğunu söyledi.

Pazartesi günü, Almanya’nın BNetzA olarak bilinen ağ düzenleyicisi, 2500’den fazla şirketin ayrıntılı tüketim kalıplarını ve enerji seçeneklerini içeren bir anketin sonuçlarını derleyecek. Bu, hükümetin ulusal bir gaz acil durumu ilan etmesi durumunda Bonn merkezli ajansın uygulayacağı potansiyel tayınlamanın yapı taşlarının bir parçası.

Düzenleyici, büyük bir kesinti olması durumunda sorunu gidermek için vardiyalar halinde 24 saat çalışacak 65 personel atadı. Ren nehri yakınlarındaki karargahında bir ek binada faaliyet gösteren ekipler, Avrupa’nın en büyük sanayi şirketlerinden bazılarının ve yüz binlerce işin kaderini belirleyebilecek kararlar almakla görevlendirilecek.

Yakıt, Almanya’nın enerji karışımının çok önemli bir parçası ve değiştirilmesi, yıl sonuna kadar aşamalı olarak kullanımdan kaldırılacak olan Rus kömürü ve petrolünden daha zor. Almanya’nın elektriğinin yaklaşık %15’i gazdan üretiliyor ve bu oran 2000 yılında ülke kömür ve nükleer enerji kullanımını azalttıkça %9’dan az.

Ancak daha da önemlisi gaz, evleri ısıtmak ve kimyasallar, ilaç ve metal sektörlerindeki endüstriyel süreçler için kritik öneme sahiptir. Ayrıca Alman fırıncılarının fırınlarında ve cam yapımında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Alman mühendislik devi Siemens AG’nin yönetim kurulu üyesi Roland Busch, bu hafta Bloomberg TV röportajında ​​”Çok zor olacak” dedi. “Bir gaz ambargosu Almanya endüstrisini çok kötü etkileyecek ve tesislerin kapatılması açısından istihdam üzerinde gerçekten çok büyük bir etkisi olacaktır. Ve tabii ki ekonomimize bir etkisi var.”

Düzenleyici, kullanım hakkında bilgi topladıkça ve değiştirme seçeneklerini değerlendirdikçe, paylaştırma planının ayrıntıları kapalı kapılar ardında gelişiyor, ancak ana hatlar açık: tüketicileri, hastaneler gibi kritik hizmetleri ve sistematik olarak ilgili işletmeleri koruyun.

Almanya, enerji güvenliğine yönelik tehdidin artmasıyla birlikte, depolama tesislerini doldurmak için ılık bahar havasını kullanıyor. Şu anda kapasitelerinin yaklaşık %40’ındalar – hala kışı kullanımda büyük kesintiler olmadan geçirmek için ihtiyaç duyulandan çok daha az.

BNetzA, Nisan ve Mayıs aylarının çoğunu savaş odası olarak etkin bir şekilde hizmet edecek olan bir dijital platform oluşturmak için harcadı. Şirket ve piyasa verileriyle beslenen sistem, yetkililerin kimin gaz alıp kimin almayacağına karar vermesine izin verecek.

Regülatör, gaz kullanımının statik bir anlık görüntüsünü sağlayan bir modeli Haziran ayına kadar hazır hale getirmeyi hedefliyor. Oradan, belirli bölgelerde, endüstrilerde ve şirketlerde tayınlamanın yansımalarını takip etmesine izin verecek dinamik bir sistem yaratacaktır.

BNetzA Başkanı Klaus Mueller, Lage der Nation adlı bir podcast’te, “Sonbaharda bir karara varılırsa, o zaman en az zarar veren kararı verebileceğimizden eminiz” dedi. ”

Hazırlıklar bilgi toplamanın ötesine geçiyor. Ajansın, kriz ekibi için bir gıda tayın stoğu ve tayınlama kendi genel merkezi de dahil olmak üzere ticari binaların kapatılmasına yol açması halinde, jeneratörler için 5.000 litre (1.300 galon) mazot stoğuna sahiptir.

Ajans, gıda ve ilaç endüstrilerinin öncelikli listede üst sıralarda yer almasına şimdiden karar verdi. Bu, bazı gaz yoğun kağıt ve cam ambalaj şirketlerine sağlanan malzemelerin de korunanlar arasında olacağı anlamına geliyor. Örneğin, Mainz merkezli Schott AG, geçen yıl Covid-19 aşılarını taşımak için kullanılan cam şişelerin yaklaşık %90’ını üretti. Ancak diğer şirketler karanlıkta ve hayal kırıklığı artıyor.

Almanya’nın VIK endüstriyel enerji kullanıcıları derneği, BNetzA’nın acil bir durumda şirketlerin ne yapması gerektiği konusunda bilgi vermediğinden ve onlara planlama yapma fırsatı vermediğinden şikayet etti. VIK’nin genel müdürü Christian Seyfert, koordinasyonsuz bir kapatmanın “başarısızlıklara ve değer zincirlerinin yıkımına” yol açabileceğini söyledi.

Almanya genelinde şirketler hazırlanmaya çalışıyor. Kimya devi BASF SE, ana Ludwigshafen tesisinin gaz teslimatlarının normal seviyelerin %50’sinin altına düşmesi durumunda çalışamayacağını belirledi. Bu, temel kimyasalların akışını bozabilir ve Avrupa’nın ötesine dalgalanan şok dalgaları gönderebilir.

Mercedes, gaz sıkıntısının üretim üzerinde ne gibi etkileri olacağına bakıyor. Stuttgart genel merkezine bitişik bir fabrika, S-Serisi lüks sedan ve araçlar için dişliler, krank milleri ve silindirler için çelik ve magnezyum eriten gazla çalışan bir dökümhane işletiyor. Otomobil üreticisi boyahaneleri için alternatifler ararken, dökümhanenin yerini alacak bir alternatifi yok.

BMW’nin Macaristan’da dünyanın ilk gazsız otomobil fabrikasını kurma planlarında, CEO Oliver Zipse’nin otomobil üretiminde “devrim” olarak adlandırdığı bir proje, zorluğun ölçeğini açıkça ortaya koyuyor. Ancak, Almanya’nın Rus gazından bağımsız olmayı hedeflemesinden çok sonra, 2025’e kadar hazır olmayacak.

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Almanya, Rusya ile Gaz Hesaplaşmasında Hesap Günü İçin Girdi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: