AMD, PC pazarının dağılmakta olduğu konusunda Intel’i takip ediyor – Finans Haberleri

AMD, PC pazarının dağılmakta olduğu konusunda Intel’i takip ediyor

Ateşli PC pazarı, COVID-19 salgını sırasındaki yükselişin ardından hızla yavaşlıyor ve güçlü çip oyuncuları AMD ve Intel finansal acıyı hissediyorlar.

AMD CEO’su Dr. Lisa Su Salı günü geç saatlerde yaptığı bir kazanç çağrısında, “Bilgisayar işine daha muhafazakar bir bakış açısı getirdik” dedi. “Çeyrek önce, PC işinin düşeceğini düşünecektik, hadi buna yüksek tek haneli diyelim. [percentage]. Ve şu anki PC işine bakış açımız çökecek, hadi buna gençlerin ortası diyelim [percentage]”

PC’lerdeki zayıflık, AMD’nin, veri merkezleri için çip satışlarında devam eden gücü tahmin etmesine rağmen, nadir görülen, beklenenden daha kötü bir üçüncü çeyrek tahmin etmesine neden oldu. AMD, üçüncü çeyrek satışlarını 6,5 milyar ila 6,9 milyar dolar aralığında görüyor. The Street, 6,8 milyar dolarlık satış öngörmüştü. AMD üçüncü çeyrek brüt kar marjını 54 olarak tahmin ediyor, bu da %54,2’lik tahminlerin biraz altında.

AMD hissesi Çarşamba günü piyasa öncesi işlemlerde %5 düştü. Şirket, Yahoo Finance’de en çok ziyaret edilen hisse senedi sayfasına sahip oldu ve yatırımcıların AMD’nin görünümüne ilişkin endişelerinin altını çizdi ve bu, PC pazarındaki baskının dördüncü çeyreğe kadar devam edeceği uyarısını da içeriyordu.

Bir adam, Colombo, Sri Lanka’daki bir onarım merkezinde dizüstü bilgisayarın anakartındaki elektrik hatlarını kontrol ediyor 17 Ekim 2017. REUTERS/Dinuka Liyanawatte

AMD’nin uyarısı, rakip Intel Intel’in daha önce yatırımcılara, şok edici ikinci çeyrek kazanç eksikliği ve tüm yıl kazanç rehberliğinde kesintiye uğraması nedeniyle bu yıl PC’ler için toplam adreslenebilir pazarın %10 düşmesini beklediğini söylemesinin ardından geldi.

Intel CEO’su Pat Gelsinger Yahoo Finance Live’a yaptığı açıklamada, “Müşterilerimiz adına büyük envanter düzeltmeleri gördük” dedi.

Gelsinger, üçüncü çeyreğin işinin dibi olduğuna inandığını ve tatiller için PC satın alındıkça dördüncü çeyrekte trendlerin arttığına inandığını söyledi.

Intel hissesi, hayal kırıklıklarının ardından Cuma günü %8 değer kazandı.

İki çip devinin karamsar yorumları, PC üreticileri ve tedarikçileri için zorlu bir ortamın ne olduğuna daha fazla ışık tuttu. Bilgisayar harcamalarındaki kısıntı, bilgisayar üreticileri Dell ve HP’nin önümüzdeki haftalarda rapor verecekleri zaman, cansız çeyrekler ve görünüm riskini de artırıyor.

hikaye devam ediyor

IDC’den alınan verilere göre, dünya çapında geleneksel bilgisayar sevkiyatları ikinci çeyrekte yıllık %15,3 düşüşle 71,3 milyon adede geriledi. Bu, iki yıllık büyümeden sonra düşük PC sevkiyatlarının ikinci düz çeyreğine işaret etti.

“PC envanter düzeltmesi [continue] Baird analisti Tristan Gerra, müşterilerine bir notta şunları yazdı: ilk yarı mevsimsellik, yakın vadede PC kurtarma olmadığını gösteriyor ve sonuçta yetersiz kullanım oranları brüt marj toparlanmasına meydan okuyor.”

Brian Sozzi, Yahoo Finance’in genel yayın yönetmeni ve sunucusudur. Sozzi’yi Twitter’da @BrianSozzi ve LinkedIn’de takip edin.

Yahoo Finance platformunun en son trend hisse senetleri için buraya tıklayın

Hisse senetlerini hareket ettiren olaylar da dahil olmak üzere en son borsa haberleri ve derinlemesine analizler için buraya tıklayın

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun

Apple veya Android için Yahoo Finance uygulamasını indirin

Twitter, Facebook, Instagram, Flipboard, LinkedIn ve YouTube’da Yahoo Finance’i takip edin

AMD, PC pazarının dağılmakta olduğu konusunda Intel’i takip ediyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: