AMD’nin Rehberliği Yetersiz Kaldı. Hisse Düşüyor. – Finans Haberleri

AMD’nin Rehberliği Yetersiz Kaldı. Hisse Düşüyor.

Yazı Boyutu

AMD hisseleri bu yıl şimdiye kadar %31 düştü.

rüya zamanı

Advanced Micro Devices, Salı öğleden sonra beklenenden daha iyi kazanç sonuçları bildirdi. Ancak şirket, Eylül çeyreği için beklenenden daha az gelir öngörüyor ve hisse senedini mesai sonrası işlemlerde daha düşük gönderiyor.

AMD

(ticker: AMD), rehberliği için genel PC pazarındaki kötüleşen talebi belirtti.

FactSet’e göre, yarı iletken şirket, Wall Street’in 1,03 dolarlık konsensüs tahminiyle karşılaştırıldığında, ikinci çeyrek için hisse başına 1,05 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Gelir, analistlerin 6,53 milyar dolarlık beklentilerinin üzerinde olan 6,6 milyar dolara ulaştı. Ancak AMD, analistlerin 6.84 milyar dolarlık tahminine kıyasla orta noktada 6.7 milyar dolara ulaşan mevcut çeyrek satışları için bir aralık sundu.

AMD hisseleri, piyasaya sürülmesinin ardından geç işlemlerde başlangıçta %5 kadar düştü.

Bazı iyi haberler vardı. AMD’nin sunucu çipi işi hala gelişiyor. Veri merkezi segmentinden elde edilen ikinci çeyrek geliri, Haziran çeyreğinde yıllık bazda %83 arttı.

Intel

(INTC), karşılaştırmalı olarak, geçen hafta aynı dönemde veri merkezi sunucu birimi için yıllık %16’lık bir satış düşüşü bildirdi.

Şirket, yeni nesil sunucu çipi Genoa’nın bu yıl içinde piyasaya sürüleceğini ve Intel’den daha fazla pazar payı alacak şekilde konumlandığını ekledi.

Ancak bilgisayarlara yönelik endüstri talebi yumuşamaktadır. IDC’nin geçen ay bildirdiğine göre, kişisel bilgisayarların dünya çapındaki sevkiyatları Haziran çeyreğinde bir önceki yıla göre %15 düştü. Araştırma şirketi, düşüşü, artan enflasyon gibi “makroekonomik rüzgarlara” ve ayrıca tedarik zinciri kesintilerine bağladı.

AMD’nin de benzer bir görüşü var. Konferans görüşmesinde şirket yönetimi, genel PC pazarına ilişkin beklentilerini düşürdü. Şimdi, PC pazarının bu yıl daha önceki “tek haneli yüksek” yüzde tahminine kıyasla “orta genç” oranında düşmesini bekliyor.

Bazı analistler, AMD’nin üst düzey sunucu işlemcilerindeki güçlü konumunun, şirketin genel PC zayıflığının üstesinden gelmesine yardımcı olacağına inanıyor. Bu haftanın başlarında, KeyBanc Sermaye Piyasaları analisti John Vinh, AMD’deki Fazla Kilolu notunu yineledi. “AMD’nin ABD bulut veri merkezindeki güçlü talepten yararlandığını görmeye devam ediyoruz” diye yazdı.

AMD hisseleri Salı günkü kapanış itibarıyla bu yıl %31 düştü. Aynı dönem için

iShares Yarı İletken ETF

ICE Semiconductor Index’in performansını izleyen (SOXX), %25 düştü.

Tae Kim’e tae.kim@barrons.com adresinden yazın

.

AMD’nin Rehberliği Yetersiz Kaldı. Hisse Düşüyor.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: