Apple, Hisselerini Geri Almak İçin Tahvil Satıyor – Finans Haberleri

Apple, Hisselerini Geri Almak İçin Tahvil Satıyor

Yazı Boyutu

Temmuz ayı sonlarında Londra’da yeni bir Apple mağazası gösterildi.

Dan Kitwood/Getty Images

Elma

hisse geri alımlarını finanse etmek için dört parçalı tahvil satışına hazırlanıyor.

elma (satır:

AAPL

Şirket, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı bir dosyada, satıştan elde edilen geliri, hisselerin geri alınması ve temettülerin ödenmesi de dahil olmak üzere genel kurumsal amaçlar için kullanmayı planladığını söyledi.

Tahvil vadeleri yedi ila 40 yıl arasında değişmektedir. Apple, ne kadar para topladığını veya hangi faiz oranlarını ödeyeceğini açıklamadı.

Goldman Sachs
,

BofA Menkul Kıymetler ve

JP Morgan

Apple, teklife öncülük ediyor, dedi.

Tahvil ihracı, Apple için uzun zamandır önemli bir sermaye artırma stratejisi olmuştur. Şirket, Temmuz 2021’de benzer bir teklif gerçekleştirerek dört parça halinde 6,5 milyar dolarlık banknot sattı ve 25 Haziran 2022 itibariyle 94,7 milyar dolarlık uzun vadeli borcu vardı.

Apple hisseleri Pazartesi günü %0.7 düştü. Kredi derecelendirme şirketi Moody’s, Aralık ayında Apple’ın uzun vadeli notunu AAA’ya yükseltti. Bu, Moody’s’in yalnızca en düşük kredi riski düzeyine sahip şirketlere verilen en yüksek notudur. Sadece

Microsoft

(

MSFT

) ve

Johnson ve Johnson

(

JNJ

) ABD şirketleri arasında aynı dereceye sahip


S&P500.

Bazılarına göre, Apple’ın borç ihracı, şirketin krediyi çekici bir seçenek olarak algılamasına rağmen, tahvil getirilerinin ve faiz oranlarının hala çok düşük olabileceğini düşündürebilir. Emin olmak gerekirse, 10 yıllık Hazine’nin getirisi Temmuz ayında 0.33 puan düşerek Mart 2020’den bu yana en büyük bir aylık verim düşüşü olan %2.64’e geriledi.

Ancak tahvil uzmanı Martin Fridson için durum pek de öyle görünmüyor.

“JP Morgan’ın 5 yıllık TIPS başabaş modeline göre, yatırımcılar şu anda enflasyonun beş yıl içinde %2.8’de olmasını bekliyor. Bu, Fed’in belirtilen %2 hedefinin üzerinde, ancak çoğu piyasa katılımcısının bunun endişe verici olduğunu düşündüğünü sanmıyorum” dedi Fridson.

“Yani, Fed fonları hala optimal seviyenin biraz altındaysa, bu mantıkla fark çok büyük görünmüyor.

Bununla birlikte, oranların artmaya devam edeceğini tahmin ediyor ve bu da Apple’ın ihracını motive etmiş olabilir.

“CFO’nun, oranların daha da yükseldiğini düşünmesi mümkün; Bu, uzun bir süre hisse geri satın almak için borç almamız gereken en iyi fırsat gibi görünüyor, o yüzden bundan yararlanalım” dedi.

Ayrıca Fridson, şirketin özellikle yüksek kaliteli kredi verenler için düşük getirilerden yararlanıyor olabileceğini söyledi. ICE Endekslerine göre, Temmuz ayında AAA dereceli şirketlerin getirisi, Ağustos 2019’dan bu yana en büyük bir aylık düşüş olan 31 baz puan düştü. Apple gibi AAA dereceli bir şirket için bu, vergi açısından verimli bir yol olabilir. hissedarlara olumlu bir mesaj göndermek için, diye ekledi.

Sabrina Escobar’a sabrina.escobar@barrons.com adresinden yazın

.

Apple, Hisselerini Geri Almak İçin Tahvil Satıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: