Arjantin Merkez Bankası, Bankaların Bitcoin ve Kripto Hizmetleri Sunmasını Yasakladı – Kripto Haberleri

Arjantin Merkez Bankası, Bankaların Bitcoin ve Kripto Hizmetleri Sunmasını Yasakladı

Yasak, Arjantin’in en büyük özel bankasının müşterilerine bitcoin sunmaya başlayacağını açıklamasından sadece birkaç gün sonra geldi.

Yasak, Arjantin’in en büyük özel bankasının müşterilerine bitcoin sunmaya başlayacağını açıklamasından sadece birkaç gün sonra geldi.

  • Arjantin merkez bankası, finans kurumlarının bitcoin gibi kripto para birimleri içeren herhangi bir hizmet sunmasını yasakladı.
  • Yasak, Arjantin’deki en büyük özel bankanın müşterilerine bu tür hizmetleri sunmaya başlayacağını açıklamasından günler sonra geldi.
  • Geçen yıl merkez bankasından yayınlanan bir uyarı, bugünkü yasakta da sergilenen kripto para birimleri konusundaki isteksizliğini gösterdi.

Arjantin Cumhuriyeti Merkez Bankası (BCRA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkedeki finans kurumlarının müşterilerine Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini içeren herhangi bir hizmet sunmasının yasaklandığını duyurdu.

Haber, Mart ayında Arjantin için Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) ülkenin bitcoin ve kripto para kullanımını caydırmasını şart koşan 45 milyar dolarlık bir kredi onayının hemen ardından geldi.

Arjantin’deki en büyük özel banka günler önce aynı ürünleri sunmaya başlayacaklarını duyurdu. Ülkede dijital bir banka olan Burbank, bitcoin ve diğer kripto para birimleri için bir dizi destek sunacağını da duyurdu.

Zincir analiz şirketi Chanalysis’in bir raporuna göre, merkezi otoritelerden gelen bu kararın şoku, ülkenin kripto para birimini benimsemede dünyada onuncu sırada yer aldığı bildirildiği için birçok Arjantinlinin eylemlerini doğrudan yalanlıyor.

Arjantin’de bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin devam eden benimsenmesi, büyük ölçüde vatandaşların maruz kaldığı yükselen enflasyon oranlarına bağlanıyor. Reuters, hükümetin geçen ay sunduğu enflasyon verilerinin, o ay için yıllık %55 enflasyon oranları gösterdiğini bildirdi. Raporda ayrıca uzmanların, yoksulluğun altında yaşadığı bildirilen nüfusun yaklaşık %40’ını olumsuz etkileyeceği belirlenen yıl için %60’lık enflasyon öngördükleri de belirtiliyor.

BCRA geçen yıl kripto para birimlerinin kullanımı ve varlık sınıfına katılımla ilişkili olarak gördüğü yüksek oynaklık, kara para aklama, terörizmin finansmanı ve döviz düzenlemelerine olası uyumsuzluk dahil riskler hakkında bir uyarı yayınladı.

.

Arjantin Merkez Bankası, Bankaların Bitcoin ve Kripto Hizmetleri Sunmasını Yasakladı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: