Asya Kalkınma Bankası, Kovid’in Güneydoğu Asya’da yaklaşık 5 milyon kişiyi daha aşırı yoksulluğa ittiğini söyledi.

Asya Kalkınma Bankası, Kovid’in Güneydoğu Asya’da yaklaşık 5 milyon kişiyi daha aşırı yoksulluğa ittiğini söyledi.

Endonezya’nın Jakarta kentinde bir adam geri dönüşüm için satmak üzere kurtardığı kullanılmış karton kutuları bağlar.

Bay Ismoyo | AP | Getty Resimleri

Asya Kalkınma Bankası, tekrarlayan Covid-19 dalgalarının bölgenin işgücü piyasasına bir darbe indirmesi nedeniyle Güneydoğu Asya’nın yüksek yoksulluk seviyeleriyle boğuştuğunu söyledi.

Geçen yıl, pandemi Güneydoğu Asya’da 4,7 milyon daha fazla insanı aşırı yoksulluğa itti – bu, günde 1,90 doların altında yaşayanlar olarak tanımlanır – ve 9,3 milyon işi sildi. Bölgede, ADB Çarşamba günü yayınlanan bir raporda söyledi.

ADB Başkanı Masatsugu Asakawa, “Salgın, Güneydoğu Asya’da özellikle kadınlar, genç işçiler ve yaşlılar arasında yaygın işsizliğe, eşitsizliğin kötüleşmesine ve artan yoksulluk seviyelerine yol açtı” dedi.

Güneydoğu Asya’daki birçok ülke, omicron Covid varyantının yayılmasıyla mücadele etmeye devam ederken, zor kazanılan ekonomik ve kalkınma kazanımlarını kaybetti.

ADB, daha yüksek aşılama oranları ekonomileri yeniden açmaya teşvik ettiğinden 2022’de %5,1’lik bir büyüme beklese de, yeni varyantın büyümeyi %0,8’e kadar azaltabileceği konusunda uyardı.

Pandemi başladığından bu yana bölgede bildirilen en fazla Covid-19 vakasına sahip ülkeler Vietnam (6,55 milyon), Endonezya (5,91 milyon) ve Malezya (3,87 milyon) – hepsi gelişmekte olan ülkeler – çevrimiçi yayın Our World In Data gösterdi .

ADB, “Aktif olmayan işçiler vasıfsız hale geldikçe ve yoksul insanların fırsatlara erişimi daha da kötüleştikçe, pandeminin yoksulluk ve işsizlik üzerindeki etkisi muhtemelen devam edecek.” Dedi. “Bu olduğunda, eşitsizlikteki bozulma nesiller boyunca aktarılacaktır.”

Turizmde toparlanma işaretleri

Pandeminin yarattığı oynaklığa rağmen ADB, Güneydoğu Asya ekonomilerinin toparlanmaya başladığı konusunda iyimser.

ADB Başkan Yardımcısı Ahmed Saeed, Güneydoğu Asya ülkelerinin Asya mali krizinden bu yana çoğunlukla “kendi evlerine baktığını” ve bu durumun onları pandeminin “fırtınasını atlatmak” için daha iyi bir konuma getirdiğini söyledi.

Büyümek için büyük ölçüde turizm endüstrisine bağlı olan bölge, seyahat sınırlarının açılmaya başlamasıyla ekonomik büyüme ve istihdam için daha fazla fırsat sağlayarak sektörün kademeli olarak toparlanmasını bekliyor.

Saeed Çarşamba günü CNBC’nin “Squawk Box Asia”ya verdiği demeçte, “Turizm geri dönme ve döngü boyunca beklediğimizden daha sağlam olma eğiliminde” dedi.

“Covid virüsünün ek dalgaları ve varyantları bunu geciktirir mi? Evet. Ama sanırım… bulutlar temizlendiğinde… eninde sonunda bölge genelinde ve bunların ötesinde 2019 turizm rakamlarımızı geride bırakacağız” dedi.

Ancak Güneydoğu Asya’nın daha gidecek çok yolu var.

Rapora göre, genel uluslararası turist varışları Temmuz-Eylül 2021’de 2020’nin aynı dönemine göre %58 artmasına rağmen 2019 seviyelerinin %64 altında kaldı.

ADB, “Şu anda, ulaşım, konaklama, rekreasyon ve diğer kişisel hizmetler dahil olmak üzere turizmle ilgili mal ve hizmetler, seyahat kısıtlanmaya devam ederken ve sosyal mesafe uygulanırken muhtemelen zayıf kalacaktır.” Dedi.

Sağlık hizmetlerine yatırım yapmak

ADB, bölgenin ekonomik toparlanmasını hızlandırmak için Güneydoğu Asya hükümetlerini sağlık sistemlerine daha fazla yatırım yapmaya çağırdı.

Banka, virüsün tedarik zincirlerinde ve işgücü piyasalarında ciddi aksamalara neden olarak ekonomilerde uzun vadeli hasara yol açabileceğini, ancak sağlık hizmetlerine yapılan yatırım eksikliğinin de eşitsizliği kötüleştirdiğini söyledi.

Banka, daha fazla kaynak tahsis etmenin “sağlık sistemlerinin bakım sağlamasına, hastalık sürveyansını iyileştirmesine ve gelecekteki pandemilere yanıt vermesine yardımcı olacağını” söyledi.

ADB, bölgedeki sağlık harcamalarının 2021’de %3’e kıyasla gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık %5’ine ulaşması halinde Güneydoğu Asya’nın ekonomik büyümesinin %1,5 artabileceğini söyledi.

Saeed, “Daha yüksek dahili sağlık hizmetleri kapasitesine, daha yüksek refah seviyelerine sahip olan ülkeler … bu süreçten sağlık sistemleri ve altyapısı olmayan orta ve düşük gelirli ülkelerden daha iyi geçmeyi başardılar” dedi.

.

Asya Kalkınma Bankası, Kovid’in Güneydoğu Asya’da yaklaşık 5 milyon kişiyi daha aşırı yoksulluğa ittiğini söyledi.
adlı haberimizi okudunuz. Diğer Haberler için aşağıya kaydırınız.

Sevdiklerinle Paylaş: