Asyalı bakkal girişimi Weee, gelenek, teknoloji ve bir tutam Hollywood ile alışveriş yapanları kendine çekiyor – Kurumsal Haberler

Asyalı bakkal girişimi Weee, gelenek, teknoloji ve bir tutam Hollywood ile alışveriş yapanları kendine çekiyor

Online market teslimatı başlangıcı Weee! müşterileri, uygulamasında yemek tarifleri ve favori öğelerin videolarını paylaşmaya teşvik eder. Meyveler, sebzeler ve diğer temel gıdaların yanı sıra bulunması zor Asya yemeklerinde uzmanlaşmıştır.

eee!

Online bakkal start-up Weee, Asya ve İspanyol mutfaklarından bulması zor yiyeceklerde uzmanlaşmıştır. Bu yılın başlarında başka bir nadirlik yakaladı: Yönetici süitinde büyük bir Hollywood ismi.

Şirket, “Crazy Rich Asians”ın ve Lin-Manuel Miranda’nın “In the Heights”ının film uyarlamasının yönetmeni Jon M. Chu’yu baş yaratıcı sorumlusu olarak işe aldı. Chu, yemek ve kültürün merkezi bir rol oynadığı filmlerdeki hikaye anlatımı uzmanlığını, sürekli genişleyen Weee online’da satılan benzersiz yemekleri ve bunları yapmak için gereken malzemeleri ön plana çıkaran yaklaşık 10 kişilik bir şirket içi ekibe getiriyor. platform.

Chu, müşterilerin yemek pişirirken dinleyebilecekleri şarkıların çalma listeleri veya satın aldıkları ürünlerin geçmişi hakkında alabilecekleri bir takip e-postası gibi çevrimiçi markete alışılmadık özellikler getirmeyi hayal ettiğini söyledi.

“Bana göre bu, bir start-up için bir iş yapmaktan daha önemliydi” dedi. “Bu, hikaye anlatımımın yeni bir biçim almasıyla ilgiliydi.”

Weee, kimchi ve dondurulmuş karides köfteleri gibi mutfağa özgü ürünlerden süt, muz ve tavuk göğsü gibi temel gıda maddelerine kadar 10.000’den fazla ürün satıyor. Alışveriş yapanlar, şirketin web sitesine ve uygulamasına İngilizce, İspanyolca, Çince, Japonca, Vietnamca ve Korece veya İspanyolca dahil olmak üzere farklı dillerde göz atabilir. Uygulamada alışveriş yapanlar ayrıca 1.000’den fazla restorandan paket yemek siparişi verebilir.

San Francisco Körfez Bölgesi merkezli start-up şimdi 18 eyalete taze bakkaliye ürünleri ve 48 eyaletin tümüne raf ömrüne dayanıklı ürünler sunuyor. Ülke genelinde, Washington’dan New Jersey’e kadar olan eyaletlerde, siparişlerin paketlenip gönderildiği sekiz sipariş karşılama merkezine sahiptir.

Şirket, parçalanmış bir alanda öne çıkmaya çalışıyor ve gelecekte çevrimiçi bakkal alışverişinin nasıl görünebileceğinin önizlemesini yapıyor. Bakkalın uygulaması ve web sitesi, daha sosyal ve sürükleyici hale getirmek için tipik çevrimiçi yemek alışverişi deneyimini sarsıyor.

Weee, müşterilerini TikTok benzeri bir özellik aracılığıyla uygulamasına tariflerin ve favori yemeklerin videolarını yüklemeye teşvik ediyor. Alışveriş yapanlar, bu videolarda yer alan atıştırmalıkları ve malzemeleri tek bir tıklamayla satın alabilirler. Bir arkadaşlarını veya aile üyelerini tavsiye ettiklerinde indirim alırlar ve yakın zamanda satın aldıkları ürünler için özel kuponlar paylaşabilirler.

Kurucu ve CEO Larry Liu, “Yiyecek alışverişinin bugün gördüğümüz gibi olmaması gerektiğine inanıyoruz” dedi. “Çok, çok daha iyi, çok, çok daha ilham verici ve eğlenceli olmalı.”

Değişen zevkler

Son iki yılda tüketiciler, buzdolaplarını doldurmanın yeni yollarını benimsediler ve evde daha fazla yemek pişirirken genişleyen damak zevkleri geliştirdiler. Bu, bazılarına yemek takımlarını denemeleri, marketlerin kapılarına teslim edilmesini veya kaldırım kenarından teslim almalarını kullanmaları için ilham verdi.

Covid pandemisi Weee için büyümeyi ateşledi. Özel sektöre ait, girişim destekli başlangıç, toplam müşterilerini ve gelirini paylaşmayı reddetti, ancak şu ana kadar 15 milyondan fazla siparişi yerine getirdiğini söyledi. Aylık aktif kullanıcıları yıldan yıla %150’den fazla arttı. Bugüne kadar, başlangıç, SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde Şubat ayında açıklanan 425 milyon dolarlık bir yatırım turu da dahil olmak üzere 800 milyon dolardan fazla fon topladı.

Pandemi, endüstrinin toplam satışlarının küçük ama büyüyen bir bölümünü oluşturan ABD çevrimiçi market pazarını da harekete geçirdi. IRI E-Market Insights ve Coresight Research’e göre, çevrimiçi market satışları 2019’da 29,3 milyar dolardan 2020’de 57 milyar dolara neredeyse iki katına çıktı. Firmaların tahminine göre, ülkedeki çevrimiçi market satışları bu yıl yaklaşık 90 milyar dolara ulaşacak. Yine de, Coresight’ın araştırmasına göre, perakende gıda harcamalarının %95’i 2021’de mağazalarda gerçekleştirilerek, fiziksel marketler hala bakkal kategorisine hakim durumda.

Coresight Research araştırma ve danışmanlık başkanı Ken Fenyo, çevrimiçi market perakendecilerinin insanları mağazalara çeken ve hızlı alışveriş yapan örnek istasyonlarına, renkli ekranlara ve diğer deneyimlere sahip olmadığını söyledi.

Mağazalarda müşteriler “meyvenin kokusunu alabilirler. Koridorlarda yürüyebilir ve istediğiniz yeni bir şey olup olmadığını görebilirsiniz. “Ah, buna ihtiyacım olduğunu unutmuştum. Bırak da atayım.” ‘” dedi. “Çevrimiçi, çok daha fazla arama odaklı, çok daha fazla liste odaklı olma eğilimindedir.”

Fenyo, Weee gibi perakendecilerin, e-ticareti daha heyecanlı ve kişisel hale getirmek için bakkal alışverişine yönelik deneyimsel unsurları canlandırabileceğini söyledi. Diğer doğrudan tüketiciye yönelik bakkallar, organik ve doğal yiyecekler satan Thrive Market veya bozuk şekilli meyve ve sebzeler, kırık badem parçaları veya Benzer ürünler.

Fenyo, Weee ve diğer daha küçük çevrimiçi market oyuncuları için zorluk, yeni müşteriler kazanmak, teslimat maliyetlerini düşük tutmak ve bölgelerine tecavüz edebilecek geleneksel bakkalları savuşturmak.

Çinli bir göçmen olan Larry Liu, Weee’yi başlattı! en sevdiği yiyecekleri bulmak için kendi mücadeleleri yüzünden.

eee!

Bir göçmen masalı

41 yaşındaki Liu için Weee’ye ilham veren zorluklar kişiseldi.

Birinci nesil Çinli bir göçmen olan Liu, kendi favori yiyeceklerinden bazılarını bulmak için mücadele ettikten sonra 2015 yılında şirketi kurdu. En yakın Asya pazarına giden bir buçuk saatlik yolculuktan bıktı ve evinin tadını kaçıran başkaları tarafından düzenlenen WeChat gruplarını görerek ilham aldı. Birinde, bir kadın, California’daki Half Moon Bay’den taze morina almak isteyen arkadaşları – ve arkadaşlarının arkadaşları – için bir grup siparişini koordine etti.

Bu deneyim daha sonra, şirket ve kullanıcı tarafından oluşturulan videoların bir karışımını içeren bir sosyal medya ağına benzeyen bir “Topluluk” sekmesi gibi Weee uygulamasının farklı özelliklerinden bazılarını şekillendirdi.

Liu, Weee’nin H Mart gibi büyük bir Asya pazarını destekleyecek yoğunluğa sahip olmayan topluluklarda yaşayan müşterilere, Amerika’da üniversiteye devam eden uluslararası öğrencilerden destekli yaşam tesislerinde yaşayan yaşlılara kadar hizmet verdiğini söyledi. Çoğu müşteri ayda ikiden fazla sipariş veriyor ve Weee, aylık market bütçesinin yaklaşık %40 ila %50’sini oluşturuyor, dedi.

Weee yavaş yavaş Hispanik yiyecekleri de ekliyor. Kaliforniya ve Teksas’ta bir Meksika mutfağı kategorisi sunuyor.

Popüler ürünler arasında, Vietnam’dan gelen tatlı kışlık kavun, Güney Çin’den güveç setleri ve Ay Yeni Yılı sırasında Kuzey Çin’den susamlı kek gibi mevsimlik ürünlerin yanı sıra pirinç ve taze sebzeler gibi günlük temel yiyecekler yer alır.

Uygulaması, “sakura”yı kutlamak için Japon atıştırmalıkları veya Anneler Günü için kiraz çiçeği, mevsim veya ikramlar gibi dönen bir öneri listesi de içeriyor. Aynı zamanda, Kore kozmetik ürünleri gibi giderek artan bir güzellik ve ev eşyası yelpazesi sunmaktadır.

Jon M. Chu, 16 Ağustos 2021’de Los Angeles, California’da El Capitan Tiyatrosu’nda Disney’in “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” prömiyerine katılıyor.

aks | Bauer-Griffin | FilmBüyü | Getty Resimleri

Yeni bir tür hikaye anlatımı

Weee, film yönetmeni Chu’yu işe almadan önce, şirketin teslimat kamyonlarını görmüş, şirketi arkadaşlarından duymuş ve sos ve kısa kaburga gibi Kore barbekü malzemelerinin bir müşterisi olarak teslimatlar almaya başlamıştı. Şirketin ve misyonunun ilgisini çekerek Liu’ya ulaştı. Konuşmaları bir iş teklifine yol açtı.

Chu yakında, Ariana Grande ve Cynthia Erivo ile birlikte Universal Pictures’ın Broadway hit filmi “Wicked”ın uyarlamasını yönetmeye başlayacak. Büyük projeye rağmen programında Weee için yer açmak istediğini söyledi.

Chu, çocukken, ödevini sık sık, ebeveynlerinin yaklaşık 50 yıldır San Francisco Körfez Bölgesi’nde sahip olduğu aile restoranı Chef Chu’s’un barında yapardı. Restoran, Weee’nin nesiller ve kültürleri yemek yoluyla birbirine bağlama amacı hakkında bir videoda yer alıyor.

Artık kendisi de bir baba olan Chu, üç küçük çocuğunun kendi kültürlerini öğrenmesini sağlamak istediğini söyledi.

“Asya yemeğinin kokusunu aldıklarında onları istedim, [to feel] onlar için egzotik ya da tuhaf değildi” dedi. “Benim için olduğu gibi onlar için de evdi.”

Chu kısa süre önce Rolodex of Hollywood bağlantılarından yararlandı ve Disney ve Pixar ile birlikte çalışarak tarifler geliştirmek ve Weee uygulaması için videolar çekmek için bir araya geldi. dev kırmızı panda. Chu, filmin yönetmeni Domee Shi ile filmin yapımı hakkında röportaj yaptı ve en sevdiği çocukluk atıştırmalıklarından bazılarının kutularını açtı.

Chu ve Liu, yemeklerin ardındaki hikayeleri anlatarak bakkal servisinin insanları yeni gelenekler ve tatlarla tanıştırabileceğini söyledi.

Kaliforniya, Santa Ana’dan 34 yaşındaki Erin Edwards ve ailesi bu tür yiyiciler arasında. Asyalı veya İspanyol olmayan Edwards, bir arkadaşının paylaştığı videoyu izledikten sonra Şubat ayında Weee’den ilk siparişini verdi. O zamandan beri, Trader Joe’s ve Target’taki haftalık alışverişini tamamlamak için siteden alışveriş yapmaya devam ediyor.

Dört kişilik ailesi, yengeç aromalı patates cipslerinden ev yapımı pho için eriştelere kadar Asya tarifleri için Çin atıştırmalıkları ve malzemeler satın aldı. Pocky, Japon çikolataya batırılmış bisküvi çubukları, 2 yaşındaki kızı Holland ve 4 yaşındaki kızı Wren için favori bir tatlı haline geldi.

“İnsanların video çektiğini ve öğreticiler yaptığını görmek, bunu çok kolaylaştırıyor” dedi. “Bunu kendimiz yaparken çok daha fazla güçlendik.”

Liu, üç küçük çocuğunda da benzer bir paylaşım kültürü gördüğünü söyledi.

“Sınıf arkadaşları, ten rengi ne olursa olsun, hepsi boba sütü çayı içiyor. Hepsi suşi yiyor. Hepsi Kore barbeküsü, Hint köri ve Meksika tacoları yiyor” dedi. “Bu yüzden gelecek neslin zevklerinin çok, çok çeşitli olacağını düşünüyorum. Bir bakıma, geleceğin kültürel kaşifleri için gerçekten ürün çeşitliliğini oluşturuyoruz.”

Açıklama: CNBC, Universal Pictures’ın ana şirketi olan NBCUniversal’a aittir.

.

Asyalı bakkal girişimi Weee, gelenek, teknoloji ve bir tutam Hollywood ile alışveriş yapanları kendine çekiyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: