Audi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle küresel tedarik zincirine ‘muazzam bir müdahale’ bekliyor

Audi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle küresel tedarik zincirine ‘muazzam bir müdahale’ bekliyor

DETROIT – Alman lüks markasının bir yöneticisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Audi’nin Ukrayna’daki savaşın küresel tedarik zincirine “muazzam bir müdahaleye” neden olmasını beklediğini söyledi.

Yorumlar, Audi ve Volkswagen’in ana şirketi de dahil olmak üzere dünya çapındaki otomobil üreticilerinin, savaştan etkilenen yarı iletken yongalar ve kablo demetleri gibi önemli parçaların tedarik zincirlerini sürdürmeye çalıştıkları için geliyor.

Otomobil üreticileri, çatışmanın bu yıl araç üretimi, satışları ve finansal tahminlerle ilgili aşırı belirsizlik yarattığı konusunda uyardılar.

Otomobil şirketinin satış ve pazarlama başkanı Hildegard Wortmann Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Yalnızca çip işinde değil, uluslararası tüm tedarik zincirlerinde tüm tedarik zincirlerinde muazzam bir müdahale göreceğiz.” Dedi. Bunun tüm arz durumu üzerindeki sonuçları muazzam olacak” dedi.

Rusya ve Ukrayna, küresel olarak araç üretiminin küçük bir miktarını karşılarken, koronavirüs pandemisinin neden olduğu kesintiler nedeniyle bir yıldan fazla bir süredir arz sıkıntısı çeken yarı iletken yongaların üretimi için önemli hammaddeler sağlıyorlar. Ukrayna ayrıca, büyük ölçüde Avrupalı ​​otomobil üreticileri için kablo demetleri ve diğer malzemelerin önemli bir tedarikçisidir.

Wortmann, otomobillerde elektrik gücü ve parçalar arasındaki iletişim için kullanılan kablo demetlerine ek olarak, otomobil üreticisinin koltuk kumaşlarını da ülkeden tedarik ettiğini söyledi.

Reuters’in bildirdiğine göre Audi, Perşembe günü tedarik zinciri sorunları nedeniyle bir Macar üretim tesisindeki üretimi ayarladığını söyledi. Mercedes-Benz ve BMW gibi diğer otomobil üreticileri, savaş nedeniyle üretim ayarlamaları veya kesintileri açıkladı.

Wortmann, durumun akışkanlığına atıfta bulunarak, savaşın 2022’de şirketin satışlarını nasıl etkileyeceğini tahmin etmeyi reddetti.

Eskiden IHS Markit olarak bilinen S&P Global Mobility, Çarşamba günü, 2022 ve 2023 küresel hafif araç üretim tahminini savaş nedeniyle her iki yıl için 2,6 milyon adede, 2022 için 81,6 milyona ve 2023 için 88,5 milyon adede düşürdü.

S&P’ye göre, Ukrayna yapımı kablo demetlerinin yaklaşık %45’i normalde Almanya ve Polonya’ya ihraç ediliyor ve bu da Alman otomobil üreticilerini yüksek risk altında bırakıyor.

.

Audi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle küresel tedarik zincirine ‘muazzam bir müdahale’ bekliyor
adlı haberimizi okudunuz. Diğer Haberler için aşağıya kaydırınız.

Sevdiklerinle Paylaş: