Avrupa Merkez Bankası, teşvikleri planlanandan daha erken bitirme planıyla piyasaları şaşırttı

Avrupa Merkez Bankası, teşvikleri planlanandan daha erken bitirme planıyla piyasaları şaşırttı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Doğu Fransa’nın Strasbourg kentinde 14 Şubat 2022’de Avrupa Parlamentosu’ndaki genel kurul toplantısında bir tartışmaya katıldı.

Frederick Florin | AP | Getty Resimleri

LONDRA — Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü faiz oranlarını sabit tutmayı seçti ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ekonomik sonuçlarını değerlendirirken temkinli kaldı.

ECB, görünüm değişirse bu kararı yeniden gözden geçirmeye hazır olduğunu eklemeden önce varlık alımlarını planlanandan daha hızlı sonlandıracağını duyurdu.

Banka, “Gelen veriler, net varlık alımlarımız sona erdikten sonra bile orta vadeli enflasyon görünümünün zayıflamayacağına dair beklentiyi desteklerse, Yönetim Kurulu üçüncü çeyrekte APP kapsamında net alımlar gerçekleştirecektir.” dedi. varlık satın alma programı.

APP kapsamındaki aylık net alımların Nisan’da 40 milyar Euro’ya (44.5 milyar $), Mayıs’ta 30 milyar Euro’ya ve Haziran’da 20 milyar Euro’ya ulaşacağını söyledi.

Merkez bankasının referans refinansman oranı %0’da, marjinal borç verme olanağının oranı %0.25’te ve mevduat olanağının oranı -%0.5’te tutuldu.

Piyasa katılımcıları, artan kriz göz önüne alındığında Avrupa’nın büyüme beklentileri hakkında ipuçları için Londra saatiyle 13:30’da ECB Başkanı Christine Lagarde’ın basın toplantısını yakından takip edecekler.

Euro, karardan kısa bir süre sonra seans için %0.25 artışla 1.1103$ civarında işlem görüyordu. Ortak para birimi Çarşamba günü %1.6 yükseldi ve neredeyse altı yılın en dik günlük artışını kaydetti.

ECB, Rusya’nın Ukrayna ile arasındaki çatışmayı “Avrupa için bir dönüm noktası” olarak nitelendirirken, Yönetim Konseyi fiyat istikrarını sürdürmek ve finansal istikrarı korumak için “gereken her türlü önlemi alma” taahhüdünü yineledi.

Enflasyon endişeleri

ECB’nin Almanya’nın Frankfurt kentindeki toplantısı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya yönelik kapsamlı bir işgal başlatmasından tam iki hafta sonra gerçekleşti. Çatışma, küresel ekonomiyi sarstı ve Batılı müttefiklerin Rusya’ya karşı bir yaptırım barajı uygulamasıyla finansal piyasalarda şok dalgaları gönderdi.

Kremlin’in Ukrayna’ya yönelik saldırılarını artırmasıyla enerji ve emtia fiyatları yükseldi ve ekonomistler arasında euro bölgesi ekonomisinin stagflasyonist bir şokla karşı karşıya kalabileceği endişesine yol açtı. Bu, durgun ekonomik büyüme ve yüksek enflasyonun zehirli kokteyline atıfta bulunuyor.

Premier Miton Investors’ın baş yatırım yetkilisi Neil Birrell, “AMB’nin üzerinde düşünmesi gereken çok şey var. Şu ana kadar, sıkılaştırma politikası söz konusu olduğunda merkez bankaları arasında en iyimser olanıydı ve bunun iyi bir nedeni var, ancak her şey değişiyor” dedi. , dedi bir notta.

“Enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarının artması, Ukrayna’daki çatışmanın turbo şarjı tarafından yönlendirilecek. Büyüme, stagflasyonun sonucu olarak yuvarlanıyor” diye ekledi.

Euro para birimini kullanan 19 ülkede tüketici fiyatları art arda dört ay boyunca rekor seviyelere tırmandı ve en son Şubat ayında %5.8’e ulaştı. ECB orta vadede %2 enflasyon hedefliyor.

Ayrıca, Ukrayna ihtilafının, koronavirüs pandemisi tarafından zaten kesintiye uğrayan tedarik zincirleri için daha fazla soruna neden olabileceğinden ve artan petrol ve gaz fiyatlarının yanı sıra ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceğinden korkuluyor.

Mart ayı başlarında bir Reuters anketi, ekonomistlerin çoğunluğunun ECB’nin faiz oranlarını yükseltmek için yılın son birkaç ayına kadar beklemesini beklediğini ortaya koydu. Ancak, şu anda merkez bankasının varlık alım programına son verebileceği konusunda bir fikir birliği yok.

.

Avrupa Merkez Bankası, teşvikleri planlanandan daha erken bitirme planıyla piyasaları şaşırttı
adlı haberimizi okudunuz. Diğer Haberler için aşağıya kaydırınız.

Sevdiklerinle Paylaş: