Avrupalı ​​işletmeler ‘kapalı’ bir Çin için planlarını yeniden düşünüyor – Borsa – Finans Haberleri

Avrupalı ​​işletmeler ‘kapalı’ bir Çin için planlarını yeniden düşünüyor

PEKİN — Çin’deki Avrupa Birliği Ticaret Odası başkanı Joerg Wuttke, Çin’deki Avrupalı ​​işletmelerin bu yılki Covid kontrollerinin ülkeyi dünyanın geri kalanından daha da izole etmesinin ardından pazar planlarını yeniden değerlendirdiklerini söyledi.

Çin’in katı Covid politikası, özellikle bu yıl Şanghay’da iki aylık bir kilitlenmenin ardından uluslararası seyahati ve ticari faaliyetleri kısıtladı.

Son iki yılın sert önlemleri, başlangıçta Çin’in diğer ülkelere kıyasla pandeminin şokundan daha hızlı kurtulmasına yardımcı oldu.

Ancak politika, birçok Covid kısıtlamasını giderek gevşeten bir dünyayla giderek daha fazla çelişiyor.

Wuttke, odanın Çarşamba günü yayınlanan yıllık Çin pozisyon belgesi için bir brifingde gazetecilere verdiği demeçte, Avrupalı ​​işletmeler için “son altı ay içinde Çin hakkındaki görüşümüzün tamamen yeniden ayarlanmasından bahsediyoruz” dedi.

Çin Ticaret Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Almanya’dan Çin’e doğrudan yabancı yatırımın bir yıl öncesine göre yılın ilk sekiz ayında yaklaşık %30 arttığını söyledi.

video | Görsel Çin Grubu | Getty Resimleri

İşletmeler için karantina ve belirsizliğin Çin’i şirketleri terk etmeye sevk edebilecek “kapalı” ve “farklı bir şekilde farklı” bir ülkeye dönüştürdüğünü söyledi.

Wuttke, şu ana kadar çoğu şirket ayrılmadı – sadece çok küçük olanlar, dedi. Ancak odanın Çin’e hiç girmemeye karar veren işletmeleri araştıramadığına dikkat çekti.

Odanın durum belgesine göre, AB’den Çin’e doğrudan yabancı yatırım 2020’de bir önceki yıla göre %11,8 düştü. Daha yeni rakamlar mevcut değildi.

40 yıldır buradayım ve ani bir ideolojik karar vermenin ekonomik karar vermeden daha önemli olduğu böyle bir şey hiç görmedim.

Joerg Wuttke

Başkan, Çin’deki AB Ticaret Odası

“Hala ‘milyar dolarlık sıçramalar yapmaya hazır seçkin bir yüksek profilli çok uluslu şirketler grubu’ olsa da, Avrupalı ​​yöneticilerin potansiyel sıfır alan projeleri geliştirmek için Çin’e ve Çin’den seyahat etmeleri büyük ölçüde kısıtlanırken, DYY’deki düşüş eğiliminin tersine dönmesi pek mümkün değil. ” dedi kağıt.

Çin ekonomisi yılın ilk yarısında %2,5 oranında büyüyerek resmi hedef olan %5,5’in oldukça altında kaldı. Beijing, Temmuz ayı sonlarında ülkenin bu hedefe ulaşamayabileceğini belirtti.

Bu arada yetkililer, sözde dinamik sıfır Covid politikasının kaldırılmasına dair çok az işaret gösterdi.

Çin, uluslararası ve yerli gezginler için karantina süresini azalttı. Ancak ister turist adası Hainan ister Chengdu şehri olsun, ara sıra uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, ticari belirsizliği yüksek seviyede tuttu.

Wuttke, nüfusun yeterince aşılanması için gereken süreye bağlı olarak, Çin’in sınırlarını en erken açabileceği zamanın 2023’ün sonlarında olmasını beklediğini söyledi.

‘İdeoloji ekonomiye baskın çıkıyor’

Odanın pozisyon belgesinin yönetici özetinde, Çin’de kalan Avrupalı ​​işletmelerin giderek “ideolojinin ekonomiyi gölgede bıraktığı” bir ortamla karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Wuttke, “40 yıldır buradayım ve birdenbire ideolojik karar vermenin ekonomik karar vermeden daha önemli olduğu böyle bir şey görmedim” dedi. “Ve belki de bu, dışarıdan gelen seslerle de güçlendiriliyor, Amerika[n] yaptırımlar, Amerika Çin’i kesiyor, bu yüzden gündemde özgüvenin neden bu kadar yüksek olduğunu kısmen anlayabiliyorum.”

Çin’in son birkaç yılda kendi teknolojisini ve diğer endüstrilerini kurma çabasından bahsediyordu.

Bu arada, diğer önlemlerin yanı sıra ABD, şirketlerinin Huawei gibi Çinli teknoloji şirketlerine önemli bileşenler tedarik etmesini kısıtladı.

Oda, bu ideolojinin nelerden oluştuğunu özellikle belirtmedi, ancak Çin’in Covid politikasının ülkenin “dünyanın geri kalanından uzaklaşmasını” içerdiğini söyledi.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

Wuttke, Çin hükümet yetkilileriyle yapılan uzun ve samimi görüşmelere rağmen politikanın değişmediğini söyledi.

“Bence bu insanlar, yapılması gerekeni, yapılabileceğini gördükleri arasında ikiye bölünmüş durumdalar” dedi. “O zamanlar [there’s] tepeden çok sert, çok net bir talimat, böyle olması gerekiyor, ideoloji bu. Ve ideolojiye nasıl meydan okuyabilirsiniz?”

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu ayın başlarında, Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan açıklamalarına göre, ülkenin “Covid-19’a yanıt vermeye ve ekonomik ve sosyal kalkınmayı iyi koordineli bir şekilde desteklemeye devam ettiğini” söyledi.

Xi, “Çin yeni bir gelişme aşamasına girdi” derken, açıklamaya göre “Çin’in dışa açılma ve dostane işbirliği kapısının her zaman dünyaya açık olacağını” savundu. Sözleri, pandeminin başlamasından bu yana ilk yurtdışı gezisinde – Kazakistan ve Özbekistan’a – ve bu sırada bölgedeki birçok ülkenin liderleriyle bir araya geldi.

Son birkaç yıldır, Çin lideri ülkeyi iktidardaki Komünist Parti ve “Çin ulusunun büyük bir şekilde gençleşmesi” için yaptığı planlar etrafında toplamaya çalıştı. Xi, önümüzdeki ay yapılacak büyük bir siyasi toplantıda gücünü pekiştirmeye hazırlanıyor.

Çin’in büyük pazarı

Halihazırda Çin’de bulunan yabancı işletmeler genellikle şimdilik yerinde duruyor.

Çin ekonomisi daha yavaş büyüse bile, büyüklüğü ve düşük tabanı “aslında ikna edici bir durum” [for foreign businesses]yine de başaracağız” dedi Wuttke.

Bazıları, özellikle Alman otomobil devleri daha fazla yatırım yapıyor.

.

Avrupalı ​​işletmeler ‘kapalı’ bir Çin için planlarını yeniden düşünüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: