Avustralya’nın kötü grip mevsimi bu yıl ABD için bir uyarıdır – Kurumsal Haberler

Avustralya’nın kötü grip mevsimi bu yıl ABD için bir uyarıdır

13 Temmuz 2022 Çarşamba günü Los Angeles’ta yayalar maske takıyor. Tarihsel olarak ABD için mevsimsel bir habercisi olan Güney Yarımküre’deki eğilimler doğruysa, ABD bu yıl şiddetli bir grip mevsiminde olabilir.

Hans Gutknecht | Medianews Grubu | Getty Resimleri

Tarihsel olarak ABD için mevsimsel bir habercisi olan Güney Yarımküre’deki eğilimler doğruysa, ABD bu yıl şiddetli bir grip mevsimi içinde olabilir.

Covid salgını başladığından beri uzmanların kötü bir grip mevsimi, hatta bir “iki salgın” uyarısında bulunmaları ilk kez değil: Covid’in bir kış dalgası üzerine kötü bir grip mevsimi. Ama şu ana kadar bu gerçekleşmedi.

Ancak bu yılı farklı kılan şey, pandeminin başlamasından bu yana Avustralya’da ilk kez gribin artması. Avustralya’daki grip mevsimi, ABD’de ne olacağının bir göstergesi olabilir

Ülkenin Sağlık ve Yaşlı Bakımı Departmanından gelen son rapora göre, Avustralya beş yıldaki en kötü grip sezonunun sonuna yaklaşıyor.

Hastalık Merkezleri’nin Epidemiyoloji ve Önleme Şubesi başkanı Dr. Alicia Fry, “Güney Yarımküre ülkelerinin tümünü çok yakından izliyoruz, bir tür içgörü elde etmeyi umarak, ancak bu hiçbir şekilde mükemmel değil” dedi. Kontrol ve Önleme.

Yine de, CDC’nin ABD’de erken ve / veya agresif bir grip mevsimi belirtileri için “çok uyanık” olduğunu söyledi.

CDC’ye göre, her yıl ortalama olarak 41 milyona kadar insan gribe yakalanıyor ve yaklaşık 52.000 ölümle sonuçlanıyor.

Kış için uyarı işaretleri

Avustralya’da grip mevsimi normalden daha erken başladı ve bu da şiddetli bir mevsimin göstergesi olabilir.

Illinois’deki Advocate Aurora Health’in bulaşıcı hastalık ve önleme tıbbi direktörü Dr. Robert Citronberg, “Ne kadar erken başlarsa, o kadar kötü olma eğilimi gösterir” dedi. Bu çoğunlukla zamanın bir fonksiyonudur – grip ne kadar uzun süre dolaşırsa, bir popülasyonda o kadar fazla zarar verir.

Ülkenin sağlık kurumuna göre, Avustralya’nın grip mevsimi de en çok çocukları vurdu. Bu yıl 5 ila 9 yaş arasındaki çocuklar en yüksek grip vakasına sahip olurken, bunu 4 yaş ve altı çocuklar ve gençler takip ediyor.

Avustralyalı sağlık yetkilileri, grip aşılarının dolaşımdaki influenza suşları için iyi bir eşleşme olup olmadığını söylemek için çok erken olduğunu söylüyorlar.

ABD’de bu yıl sunulacak grip aşıları, iki influenza A suşuna ve iki influenza B suşuna karşı koruma sağlayacak.

Savunmasız bir nüfus nasıl hazırlanabilir?

Genellikle insanlar her yıl virüse karşı bağışıklık oluşturmaya yardımcı olan çeşitli grip türlerine maruz kalırlar.

Ancak son iki sezondaki az grip nedeniyle bu bağışıklık azaldı. Uzmanlar, özellikle küçük çocukların en fazla risk altında olabileceğini, çünkü bağışıklık sistemlerinin virüse daha az maruz kaldığını söyledi.

Dallas’taki UT Southwestern Tıp Merkezi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. James Cutrell, “Son birkaç yıldır hiç grip olmayan çok sayıda küçük çocuk var” dedi. “Bu, onları onu elde etmeye ve daha sonra diğer insanlara yaymaya daha duyarlı hale getirecek.”

Cutrell, insanların yaklaşan grip mevsimi için paniğe kapılmaması gerektiğini, ancak “insanların hazırlanma zamanının geldiğini” söyledi.

Bu, esas olarak hem grip hem de Covid için aşılar konusunda güncel kalmayı içerir.

Advocate Aurora Health’in bulaşıcı hastalık ve önleme tıbbi direktörü Dr. Robert Citronberg, bir viral enfeksiyona karşı korunmanın diğerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini ve bunun tersi olduğunu söyledi.

Citronberg, hem Covid hem de influenza “önemli akciğer iltihabına” neden olabilir dedi. “Akciğer iltihabınız olduğunda, diğer enfeksiyonlara veya patojenlere karşı daha duyarlı olursunuz.”

ABD’deki doktor ofisleri ve eczaneler, önümüzdeki haftalarda grip aşısı sevkiyatları alacak. CDC’den Fry, çoğu insanın aşı olması için en iyi zamanın Eylül veya Ekim olduğunu söyledi.

Özellikle iki grup, mümkünse onları daha erken almalı, dedi: Bu yıl iki aşıya ihtiyacı olacak küçük çocuklar ve hamileliğin üçüncü üç aylık dönemindeki kadınlar.

CNBC Sağlık ve Bilim

CNBC’nin en son küresel sağlık kapsamını okuyun:

Fry, “Bebeğin annenin geliştirdiği antikorların bir kısmını alması ve bebeğin korunması için aşıyı doğumdan önce almak iyi bir fikirdir” dedi. Bebekler 6 aylık olana kadar grip aşısı olmaya uygun değildir.

CDC’ye göre, 9 yaşından küçük ve hiç grip aşısı olmamış çocuklar bu yıl en az dört hafta arayla iki doz almalıdır.

Ayrıca, bu yaş grubundaki önceki grip mevsimlerinde yalnızca bir aşı olan çocukların da bu yıl iki aşıya ihtiyacı olabilir.

Ancak tarihsel olarak, Amerikalılar grip aşısı olmak için acele etmezler. CDC’nin bildirdiğine göre, ABD nüfusunun yaklaşık yarısı 2020-21 sezonunda vuruldu. Aşıların enfeksiyonu önleyeceğinin garantisi olmasa da, çalışmalar, ölüm veya şiddetli grip nedeniyle hastaneye yatma riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Citronberg, “Grip aşı ile tamamen önlenemez, ancak kontrol edilebilir.” Dedi. “Bu yıl grip için aşılanan çok daha az sayıda insan alırsak, o zaman kaç vakamız olduğunu ve bu vakaların ciddiyetini gerçekten etkileyebilir.”

Bu gerçekleşirse, Citronberg, “elimiz dolu olacak” diye tahminde bulundu.

.

Avustralya’nın kötü grip mevsimi bu yıl ABD için bir uyarıdır
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: