Axios, kendisini Cox Enterprises’a 525 milyon dolara satacak – Kurumsal Haberler

Axios, kendisini Cox Enterprises’a 525 milyon dolara satacak

Axios’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Jim VandeHei, 3 Mayıs 2022’de Beverly Hills, Kaliforniya’daki 2022 Milken Enstitüsü Küresel Konferansı’nda konuşuyor.

Mike Blake | Reuters

Şirketler Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dijital haber sitesinin kapsamını daha fazla şehri kapsayacak şekilde genişletme planlarıyla Axios’un Cox Enterprises tarafından satın alındığını söyledi.

Anlaşmanın finansal şartları açıklanmadığı için isminin verilmesini istemeyen konuya aşina olan kişilere göre, anlaşma Axios’a 525 milyon dolar değerinde. Şirketler, Axios’un kurucu ortakları Jim VandeHei, Mike Allen ve Roy Schwartz’ın şirketin yönetim kurulunda kalacaklarını ve günlük operasyonlarını yönetmeye devam edeceklerini söyledi. Cox Enterprises’ın CEO’su ve başkanı Alex Taylor, Axios yönetim kuruluna katılacak.

Özel olarak Atlanta’da bulunan ve merkezi Atlanta’da bulunan Cox, daha önce 2021 sonbaharında Axios’a yatırım yapmıştı. VandeHei bir röportajda, şirketin yerel gazeteciliğe yönelmesinin ilgisini çekerek birkaç ay önce Axios’u satın almak için görüşmeleri hızlandırdığını söyledi. Ağırlıklı olarak siyaset ve iş haberlerine odaklanan Axios, 2017’de piyasaya sürüldü ve web sitesine göre Austin, Texas, Boston ve Seattle gibi şehirlerin yerel kapsamını sunuyor.

VandeHei, “İki şey arıyorduk: ciddi medyaya çok uzun vadede kendini adamış bir alıcı ve uzun bir süre kontrolün bizde olmasından memnun olan biri” dedi. Bunun nedeni kibirli olmamız değil, iyi bir gazetecilik işinin neye benzediği konusunda net bir zihne sahip olmamız” dedi.

Anlaşmayı “hoş ve kolay” olarak nitelendiren VandeHei, Axios’un hiçbir zaman bir bankacı tutmadığını ve diğer alıcıları istemek yerine yalnızca Cox ile bir satış hakkında konuştuğunu söyledi. Axios, daha önce Axel Springer’a satmak ve The New York Times’ın bu yılın başlarında satın aldığı The Athletic ile birleşmek için görüşmelerde bulunmuştu.

Bu, VandeHei’nin 500 milyon dolardan fazla satan bir medya şirketi kurduğu ikinci sefer. Geçen yıl Axios’tan ayrıldıktan sonra 1 milyar dolara Axel Springer’a satılan Politico’nun kurucu ortağıydı. Allen, Politico’nun ilk işe aldığı kişiydi ve Schwartz, Politico’nun eski baş gelir memuruydu.

Cox, kablo ve otomotiv işletmelerinin sahibidir. Ayrıca, şirketin bağımsız olarak çalışmaya devam edeceğini söylediği The Atlanta Journal Constitution, Dayton Daily News ve diğer Ohio gazetelerinin de sahibidir. 2019 yılında medya varlıklarının büyük çoğunluğunun kontrolünü özel sermaye şirketi Apollo Global Management’a sattı.

Şirketin yazılım bileşeni olan Axios HQ, Axios’un başkanı Schwartz tarafından yönetilen ayrı bir varlık haline gelecek.

Schwartz, “Cox ile bu yeni bölüme girmekten ve Axios HQ ile ayrı bir işletme olarak keşfedebileceğimiz fırsatlardan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Açıklama: CNBC’nin ana şirketi NBCUniversal, Axios’a yatırım yaptı.

İZLE: Axios CEO’su George senatosu ikinci tur bahisleri hakkında

.

Axios, kendisini Cox Enterprises’a 525 milyon dolara satacak
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: