Baidu’nun robotaksisi, Çin’in bu bölgelerinde herhangi bir insan personeline ihtiyaç duymuyor – Borsa – Finans Haberleri

Baidu’nun robotaksisi, Çin’in bu bölgelerinde herhangi bir insan personeline ihtiyaç duymuyor

Çinli teknoloji şirketi Baidu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, araçlarda herhangi bir insan personeli olmadan bazı robotaksi yolculukları satabileceğini duyurdu.

Baidu

PEKİN – Çinli teknoloji şirketi Baidu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’de araçların içinde insan sürücüsü veya personeli olmayan yolculuklar satmak için izin alan ilk robotaksi operatörü olduğunu söyledi.

Yerel yönetim onayları, Baidu’nun Apollo Go robotaksi işletmesinin bazı durumlarda insan personel maliyetini ortadan kaldırmasına olanak tanıyor.

İzinlerin ilk ölçeği küçük: Çin’in iki büyük şehri olan Wuhan ve Chongqing’in iki banliyö bölgesi arasında bölünmüş 10 robotaksi.

Nisan ayında, Baidu ve rakip robotaksi operatörü Pony.ai, bir insan sürücüsü olmadan robotaksiyi çalıştırmak için Pekin’in bir banliyö bölgesinden onay aldı. Ancak Çin başkenti hala insan personelin yolcularla birlikte robotakside oturmasını gerektiriyor.

Çin genelindeki belediye yetkilileri, geçen yıl robotaksi şirketlerinin seçili alanlarda çalışmasına ve ücret almasına izin veren artan sayıda izin verdi.

ABD’de, Alphabet’in Waymo ve General Motors’un yan kuruluşu Cruise, araçlarda insan personeli olmadan zaten halka açık robotaksi çalıştırabiliyor. Robotaksiyi test etme ve sürücüleri şarj etme yasaları şehir ve eyalete göre değişir.

Baidu, robotaksi yolculukları için bir milyondan fazla sipariş aldığını iddia etti. Yılın ilk üç ayında şirket, 196.000 yolculuk gerçekleştirdiğini söyledi. Baidu, ikinci çeyrek sonuçlarını 30 Ağustos’ta açıklayacak.

.

Baidu’nun robotaksisi, Çin’in bu bölgelerinde herhangi bir insan personeline ihtiyaç duymuyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: