Başkan, Zimbabwe Rezerv Bankası ‘CBDC’nin Kabulü İçin Bir Yol Haritası Geliştirdi’ Dedi – Kripto Haberleri

Başkan, Zimbabwe Rezerv Bankası ‘CBDC’nin Kabulü İçin Bir Yol Haritası Geliştirdi’ Dedi

Zimbabwe merkez bankası başkanı John Mangudya geçtiğimiz günlerde kuruluşunun “CBDC’nin benimsenmesi için bir yol haritası geliştirdiğini” söyledi. [central bank digital currency] Zimbabve’de.” Mangudya ayrıca iki fintech girişiminin merkez bankasının fintech düzenleyici sanal alanına kabul edildiğini açıkladı. Paydaşların Görüşleri Aranıyor […]

Zimbabwe merkez bankası başkanı John Mangudya geçtiğimiz günlerde kuruluşunun “CBDC’nin benimsenmesi için bir yol haritası geliştirdiğini” söyledi. [central bank digital currency] Zimbabve’de.” Mangudya ayrıca iki fintech girişiminin merkez bankasının fintech düzenleyici sanal alanına kabul edildiğini açıkladı.

Paydaşların Görüşleri İstenen

Zimbabwe Rezerv Bankası’nın (RBZ) bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmanın fizibilitesini araştırma niyetini açıkladıktan yaklaşık altı ay sonra, bankanın yöneticisi John Mangudya kısa süre önce merkez bankasının öngörülen dijital para birimi için bir yol haritasına sahip olduğunu açıkladı. para birimi. Bankanın yol haritası geliştirmesinin, hükümetin Kasım 2021’de aldığı CBDC kararıyla uyumlu olduğunu söyledi.

Yine de Mangudya, yılın ikinci para politikası açıklamasında RBZ’nin artık paydaşların görüşlerini almaya istekli olduğunu öne sürdü. Dedi ki:

Paydaşların CBDC yolculuğundaki rolü çok önemlidir ve bu bağlamda Banka, CBDC hakkında yakında yayınlanacak bir kamu istişare belgesi geliştirmiştir. İstişare belgesi, CBDC’nin potansiyel faydaları ve riskleri hakkında geniş ve şeffaf bir halk diyaloğunu teşvik etmeyi amaçlıyor.

RBZ’ye göre, belge yayınlandıktan sonra halk, istişare belgesi hakkında yorum yapma fırsatına sahip olacak. Mangudya, bunun istişare belgesinin yayınlanmasından sonraki 90 gün içinde yapılması gerektiğini söyledi.

İstişare belgesinin yanı sıra, RBZ ayrıca “CBDC hakkında tüketici algısı anketleri gerçekleştirecek”. İki teşebbüsten elde edilen bulgular “Bankanın CBDC ile ilgili pilot programlara girmesini sağlayacak.”

Fintech Regulatory Sandbox’a Kabuller

Bu arada, aynı açıklamada, RBZ valisi iki fintech firmasının; yani Llyod Crowd Funding ve Uhuru Innovative Solutions, fintech düzenleyici sanal alanına kabul edildi. Bu iki şirketten Llyod Crowd Funding, 2023’e kadar sürecek sandbox operasyonlarına şimdiden başlamışken, Uhuru Innovative Solutions’ın yakında düzenleyici testlere başlaması bekleniyor.

Mangudya’ya göre, iki girişimin kabulü ve “düzenleyici testlerin başlatılması, Banka’nın sorumlu inovasyonu teşvik etme taahhüdünün bir işaretidir.” Aynı zamanda, düzenleyici testlerden elde edilen sonuçların RBZ’yi sağlaması bekleniyor. “Ülkede finansal teknoloji için uygun bir düzenleyici çerçevenin oluşturulmasında kritik kanıtlar” ile.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu hikaye hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Başkan, Zimbabwe Rezerv Bankası ‘CBDC’nin Kabulü İçin Bir Yol Haritası Geliştirdi’ Dedi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: