Başkanın öğrenci kredisi bağışlama planı, bazı milletvekillerinden ve tüketici gruplarından tepki çekiyor – Borsa – Finans Haberleri

Başkanın öğrenci kredisi bağışlama planı, bazı milletvekillerinden ve tüketici gruplarından tepki çekiyor

Başkan Joe Biden’ın uzun zamandır beklenen öğrenci borcunu affetme planı, Çarşamba günü ilan edildi, tarihi önlemi övseler bile bazı milletvekilleri ve tüketici gruplarından anında tepki aldı.

Beyaz Saray, çoğu borçlu için 10.000 ABD Doları tutarındaki federal öğrenci borcunu ve finansal ihtiyaca göre lisans öğrencilerine sunulan Pell Hibeleri alıcıları için 20.000 ABD Dolarına kadar iptal edeceğini söyledi. Yüksek öğrenim uzmanı Mark Kantrowitz’e göre plan, en az 9 milyon borçlunun bakiyelerini ortadan kaldırabilir.

Biden ‘çok daha fazlasını yapmalıydı ve yapabilirdi’

Borçlular birliği Debt Collective’in kurucu ortağı Astra Taylor, Çarşamba günkü duyuruyu “acı tatlı” olarak nitelendirdi.

Bir yandan bu, hareketimiz için önemli bir zafer” dedi. “Yine de Başkan Biden, 10.000 doları iptal etmekten çok daha fazlasını yapmalıydı ve yapabilirdi. [$]20.000 – ve gereksiz engeller koymak yerine rahatlamayı otomatik hale getirebilirdi.”

Biden, çoğu borçlu için 10.000 dolarlık federal öğrenci kredisi borcunu iptal etti

Yaklaşık 8 milyon borçlu otomatik yardım için uygun olabilir; bununla birlikte, federal öğrenci yardım web sitesine göre, ABD Eğitim Bakanlığı’nın ilgili gelir verilerine sahip olmaması durumunda bazı borçluların başvurması gerekebilir. O uygulama henüz mevcut değil.

Taylor, “Tüm öğrenci borçları iptal edilene ve kolej ücretsiz olana kadar savaşmaya devam etmek istiyoruz” dedi. “Başkan Biden bu kadar borcu iptal edebilirse, hepsini iptal edebilir.”

Biden, lisans kredisi geri ödemelerini aylık gelirin %5’i ile sınırlayacak bir önlemle borç iptali ve ödeme duraklamasını eşleştirdi.

Warren ve Schumer ‘mevcut her yolu takip etme’ sözü verdi

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, DN.Y. ve Senatör Elizabeth Warren, D-Mass, Çarşamba günkü politika duyurusunu “Başkanın çalışan ailelere ve ekonomiye yardım etmek için kendi başına alabileceği en etkili eylem. “

İkili, Beyaz Saray’ı federal öğrenci borcunu 50.000 dolara kadar iptal etmesi için zorluyordu – ve daha fazla rahatlama için devam eden bir mücadeleye atıfta bulundular.

Schumer ve Warren, “Hiç şüpheniz olmasın, öğrenci borç krizini ele almak, borçlular için ırksal servet açığını kapatmak ve ekonomimizi büyütmeye yardımcı olmak için mevcut her yolu takip ederken çalışma – çalışmamız devam edecek.” Dedi.

10.000 doları iptal etmek ‘neredeyse hiçbir şey elde etmez’

NAACP başkanı ve CEO’su Derrick Johnson, Biden’ın borçlu başına 50.000 $ veya daha fazla krediyi iptal etmediğini söyledi. Öğrenci borcunun affedilmesini, genellikle Siyah öğrencileri diğer öğrencilerden daha fazla borç almaya iten ırksal zenginlik açığını kapatmaya yardımcı olabilecek bir “ırksal ve ekonomik adalet sorunu” olarak nitelendirdi.

Johnson, bir köşe yazısında, “Sadece 10.000 dolarlık borcu iptal etmek, bir orman yangınına bir kova buzlu su dökmeye benzer” diye yazdı. “Hiçbir şey elde edemez – sadece sorunda sadece bir göçük yapar.”

Veriler, Pell Grant alıcıları için maksimum bağışlama miktarını iki katına çıkarmanın – 20.000 $’a – en çok Siyah öğrenci borçlularına fayda sağlayacağını gösteriyor. Bu noktaya kadar, Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi’nden alınan en son verilere göre, 2015-16 öğretim yılında Siyah öğrencilerin %72’si federal bir Pell Grant aldı; bu, o yıl Asyalı ve beyaz öğrencilerin payının yaklaşık iki katı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nde kıdemli bir kampanya stratejisti olan Carlos Moreno, politikanın Siyah borçlular üzerindeki etkisini alkışladı.

Moreno, “Öğrenci borcunun iptali, milyonlarca Amerikalı için anında finansal rahatlama ve gönül rahatlığı sağlarken, orantısız bir şekilde öğrenci borcuna maruz kalan beyaz olmayan insanlar – özellikle Siyah Amerikalılar – için finansal istikrar ve hareketliliğin güvence altına alınmasına yardımcı olacak.” Dedi.

Tüm öğrenci borçları iptal edilene ve üniversite ücretsiz olana kadar savaşmaya devam etmek niyetindeyiz.

Astra Taylor

Borç Kolektifi’nin kurucu ortağı

Affetmek ‘enflasyonu daha da kötüleştirebilir’

Bazıları Biden yönetiminin yeterince ileri gitmediğine dair endişelerini dile getirirken, diğerleri Beyaz Saray önlemlerinin çok ileri gittiğini ve inatla yüksek enflasyonu alevlendirmekle tehdit ettiğini söyledi.

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, R-Ky, “Washington Demokratları, enflasyonu daha da kötüleştirmenin başka bir yolunu buldular … ve suda zorlukla yürüyen milyonlarca çalışan Amerikan ailesi için hiçbir şey elde edemediler,” dedi.

Ancak Progressive Change Campaign Committee’nin kurucu ortağı Adam Green, önlemi “daha büyük bir yatırım” olarak nitelendirdi. [in dollar terms] GI Bill’den daha fazla – gençlerde ve milyonlarca başkasında.”

Green, “Bugün, 43 milyon kadar Amerikalı için 20.000 dolara kadar olan öğrenci borcunun iptali, benzersiz bir kuşak yüküyle karşı karşıya kalan Amerikalılar üzerinde tarihi bir etkiye sahip olacak.” Dedi.

.

Başkanın öğrenci kredisi bağışlama planı, bazı milletvekillerinden ve tüketici gruplarından tepki çekiyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: