Bay Büyük Kısa Ekonomi Hakkında Korkunç Bir Uyarı Verdi – Finans Haberleri

Bay Büyük Kısa Ekonomi Hakkında Korkunç Bir Uyarı Verdi

Piyasaların şu anki son coşkusunda, Michael Burry bir şaka gibi görünmelidir.

Ayrıca, mikroblog sitesi Twitter’da tanıtıcı olarak “Cassandra BC” olarak seçti. Bu, sonunda haklı çıkarsa, genel eğilimin akımına sık sık karşı olmasının onu rahatsız etmediğini gösteriyor.

Ana finansal endeksler, 12 Ağustos’ta üst üste dördüncü haftayı yeşilde kapattı. Gösterge endeks olan S&P 500, hafta için 134.96 puan veya %3.3 yükseldi. Dow Jones 957,58 puan veya %2,9 yükselirken, Nasdaq 389,63 puan veya %3,1 yükseldi.

Bu coşkunun nedeni, yatırımcıların artık Federal Rezerv’in son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırma politikasında muhtemelen daha az agresif olacağına ikna olmalarıdır.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan 10 Ağustos’ta açıklanan veriler, ABD enflasyonunun geçen ay önemli ölçüde yavaşladığını ve Fed’in faiz artırımlarında duraklama olasılığını belirledi.

öfori

Temmuz ayı için ana tüketici fiyat endeksinin, Haziran ayında kaydedilen %9,1’lik hızdan aşağı ve %8,7’lik Sokak konsensüs tahminine sıkı sıkıya bağlı kalarak, geçen yıla göre %8,5 arttığı tahmin ediliyordu.

Aylık bazda, BLS’nin söylediğine göre enflasyon, Haziran ayındaki %1.3’lük artışa ve %1.1’lik Mayıs okumasına kıyasla sabit kaldı ve yine %0.2’lik bir hızlanma olan Sokak tahmininin altına düştü.

Bu rakamlardan cesaret alan yatırımcılar, enflasyon rakamlarının ardından Fed üyelerinin yükselen fiyatlara karşı verdikleri mücadelenin henüz bitmediği yönündeki yorumları gibi olumsuz işaretleri görmezden gelmeyi tercih ediyor.

Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari, 10 Ağustos’ta Aspen Fikirler Konferansı’nda, merkez bankasının “zafer ilan etmekten çok çok uzak” olduğunu ve hala yıl sonuna kadar %4’e yaklaşan bir Fed Fon oranı ihtiyacını gördüğünü söyledi. .

Enflasyon birkaç haftadır piyasalardaki tartışmalara egemen oldu. Birçok uzman, Fed’in agresif bir faiz artırımının ekonomide sert bir inişe neden olacağından korkuyor. Temel olarak, merkez bankası oranları bu kadar güçlü bir şekilde artırmaya devam ederse, bir durgunluk kaçınılmaz olacaktır.

‘Kış Geliyor’

Burry, ekonominin muhtemelen tehlikede olduğunu düşünenlere karşı uyarıyor. Finansör, yakın tarihli bir şifreli tweet’te, ekonomi için gelecekteki sorunların habercisi olabilecek başka bir gerçeğin daha olduğunu açıklıyor: hane halkı hiçbir şey olmamış gibi harcamaya devam ediyor.

Devam etmek için kaydırın

2015 yapımı The Big Short filminde konut piyasasına karşı bahsi geçen yatırımcı, tüketicilerin artan borcunun ekonomi için ciddi bir risk oluşturduğuna inanıyor.

Efsanevi yatırımcı 12 Ağustos’ta Twitter’da, Bloomberg’den ABD tüketici borçlanmasının arttığını gösteren bir grafikle birlikte, “Tüketiciler enflasyon karşısında harcamalarını kısmak yerine şiddeti tercih ettikçe, net tüketici kredisi bakiyeleri rekor oranlarda yükseliyor” dedi. Haziran ayında önceki aya göre 40,2 milyar dolar. Federal Rezerv verilerine göre bu, şimdiye kadarki en büyük ikinci artış oldu.

Burry, “Tasarruf bolluğu sorununu hatırlıyor musunuz? Artık yok. COVID helikopter parası insanlara yeniden harcama yapmayı öğretti ve bu bağımlılık yapıyor. Kış geliyor,” diye ekledi Burry. O zamandan beri, tüm gönderilerinde yaptığı gibi tweet’i sildi.

Burry burada, covid-19 pandemisi ekonomik aktiviteyi felç ettiğinde ekonominin çökmesini önlemek için çok sayıda Amerikalı tarafından federal hükümetten alınan teşvik çeklerine atıfta bulunuyor gibi görünüyor.

Hanelerin bakmadan para harcamaya devam ettiğini, bunun da tasarruflarını etkilediğini öne sürüyor gibi görünüyor. Bunu yaparken, Amerikalılar kendilerini istikrarsız bir mali duruma sokarken, enflasyon ekonomi üzerinde bir engel olmaya devam ediyor.

Bazı uzmanlara göre, teşvik kontrolleri ABD enflasyonuna katkıda bulundu.

“Kış geliyor” HBO dizisi “Game of Thrones” a gönderme gibi görünüyor.

Burry’de olduğu gibi, açıkça ne demek istediğini anlamak zor. Ancak Temmuz ayında tüketiciler için bir kredi sıkışıklığı öngördüğünü öne sürdü.

Toplam ödemelerin %20’sinden fazlasını oluşturan kredi ve banka kartı harcamaları Temmuz ayında bir önceki yıla göre %8 artarken, hane başına kart harcaması Haziran ayındaki %5,7’lik artıştan %5,3’e yükseldi. Bankanın dahili düşünce kuruluşu Bank of America Enstitüsü’nün Temmuz ayı tüketici ödemeleri raporu.

Tüketici duyarlılığı Ağustos ayında 55.1’e keskin bir şekilde sıçradı, 52.5’lik Street konsensüsünün oldukça önünde ve Temmuz okumasından yaklaşık dört puan daha yüksek.

Burry ayrıca, teknoloji gruplarının çoğunluğunu içeren Nasdaq endeksinin mevcut toparlanmasının güvenin geri döndüğü anlamına gelmediği konusunda uyararak yatırımcıların çoğunluğu ile farkını belirtti.

“Nasdaq şimdi en düşük seviyesinden %23 arttı. Tebrikler, artık ortalama ayı piyasası rallisine sahibiz. 1929-1932 ve 2000-2002 arasındaki 26 ayı piyasası rallisinde ortalama %23. 2000’den sonra iki %40+ vardı. piyasa rallileri ve piyasa dibe vurmadan önce bir %50+ ralli ayı.”

.

Bay Büyük Kısa Ekonomi Hakkında Korkunç Bir Uyarı Verdi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.thestreet.com

Sevdiklerinle Paylaş: