Berkshire Hathaway, Buffett’in holdingi geri dönerken hisse başına 500.000 doların üzerinde bir rekorla kapandı

Berkshire Hathaway, Buffett’in holdingi geri dönerken hisse başına 500.000 doların üzerinde bir rekorla kapandı

Berkshire Hathaway A sınıfı hisseler Çarşamba günü kilit bir dönüm noktasına ulaştı ve Warren Buffett’in çok yönlü holdinginin ekonomik toparlanma sırasında tüm silindirleri ateşlemesiyle tüm zamanların en yüksek kapanışı olan yarım milyon dolara ulaştı.

A sınıfı hisseler Çarşamba günü %1,3 değer kazandı ve art arda dördüncü gün yükselerek 504.400 $’dan kapandı – yarım milyon dolar eşiğinin üzerindeki ilk kapanışı. Omaha merkezli şirketin hisseleri bu yıl %11’den fazla değer kazandı ve daha geniş pazardan önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi.

CFRA Research’ten Berkshire analisti Cathy Seifert, “Bence değer isimlerine dönüş, Berkshire’ın enerji ve kullanım alanına maruz kalmasıyla birleştiğinde … ve yatırımcıların Berkshire’ın agresif hisse geri alımlarına yönelik coşkusu, hisselerin performansını artırdı” dedi.

Hisse senedindeki yükseliş, Berkshire’ın piyasa değerini 730 milyar doların üzerine çıkararak, piyasa değerinde teknoloji öncüsü Meta Platformlarını geride bıraktı ve ABD’nin en değerli 10 kamu şirketi listesinde yalnızca teknoloji dışı şirketler haline geldi.

Yakınlaştır Simge Oklar dışa dönük

Berkshire’ın A Sınıfı hisseleri, zaman içinde hızla yükselen ve sonunda Wall Street’teki en pahalı tek hisse senetlerinden biri haline gelen holdingin orijinal teklifidir. Buffett, yüksek hisse fiyatının daha uzun vadeli, kalite odaklı yatırımcıları çekeceğine ve çekeceğine inandığı için A sınıfı hisseleri asla bölmeyeceğini söyledi.

Yine de, küçük yatırımcılar arasında daha ucuz bir opsiyon talebine yanıt olarak, Berkshire, 1996 yılında, başlangıçta A Sınıfı hisse fiyatının otuzda biri karşılığında dönüştürülebilir B Sınıfı hisse ihraç etti. Uygun fiyatlı hisse sınıfı, yatırımcıların birim tröstler veya yatırım fonları aracılığıyla hissenin bir kısmını satın almak yerine doğrudan şirketin bir parçasını satın almalarına olanak tanır.

Berkshire’ın B Sınıfı hisseleri, bu yıl benzer bir %12 artışla Çarşamba günü parça başı 336.11$’dan kapandı.

CNBC Pro’dan hisse senedi alımları ve yatırım trendleri:

Sigorta, demiryolları ve kamu hizmetleri gibi holdingin sahip olduğu sayısız işletmeden elde edilen karı kapsayan şirketin faaliyet kazançları, işletmeler pandemi ekonomik yavaşlamadan yeniden hayata dönmeye devam ettikçe dördüncü çeyrekte bir yıl öncesine göre %45 arttı.

Apple’dan büyük bankalara ve Japon ticaret evlerine kadar Buffett’ın bir dizi hissesi de cömertçe ödüyor. 91 yaşındaki yatırımcı efsanenin, Berkshire’ın hisse senedi portföyünün %40’ını oluşturan Apple’a yaptığı büyük bahis, kağıt üzerinde 120 milyar dolardan fazla kazandı.

Bu arada Berkshire, “Omaha’nın Oracle’ı” harici olarak çok az fırsat bulduğu için 2021’de rekor 27 milyar dolarlık kendi hissesini geri satın alarak hisseyi daha da destekledi. Holding, son yıllarda herhangi bir büyük satın alma gerçekleştirmedi, bu nedenle devasa nakit yığınıyla sürekli olarak kendi hisselerini geri aldı.

.

Berkshire Hathaway, Buffett’in holdingi geri dönerken hisse başına 500.000 doların üzerinde bir rekorla kapandı
adlı haberimizi okudunuz. Diğer Haberler için aşağıya kaydırınız.

Sevdiklerinle Paylaş: