Berkshire Hathaway, işletme kazançlarının arttığını bildirdi, ancak piyasa çöküşü sırasında büyük yatırım kaybı bildirdi – Borsa – Finans Haberleri

Berkshire Hathaway, işletme kazançlarının arttığını bildirdi, ancak piyasa çöküşü sırasında büyük yatırım kaybı bildirdi

Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett’in Andy Warhol benzeri bir baskısı, 30 Nisan 2022, Omaha, Nebraska, ABD’deki Berkshire Hathaway Inc’in 2019’dan bu yana ilk yüz yüze yıllık toplantısında bir giyim standının dışında asılı duruyor.

Scott Morgan | Reuters

Berkshire Hathaway’in faaliyet karı, büyümenin yavaşlayacağına dair korkulara rağmen ikinci çeyrekte sıçradı, ancak Warren Buffett’in holdingi genel piyasa kargaşasından muaf değildi.

Berkshire Cumartesi sabahı bildirdiğine göre, holdingin sigorta, demiryolları ve kamu hizmetleri gibi sayısız işletmeden elde edilen karı kapsayan işletme kazançları, 2022’nin ikinci çeyreğinde 9,283 milyar doları buldu. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %38,8’lik bir artışa işaret etti.

Ancak şirket, çeyrek boyunca yatırımlarında 53 milyar dolar zarar açıkladı. Efsane yatırımcı, yatırımcılardan hisse senedi yatırımlarındaki üç aylık dalgalanmalara odaklanmamalarını bir kez daha istedi.

Berkshire yaptığı açıklamada, “Herhangi bir çeyrekteki yatırım kazançları/kayıpları genellikle anlamsızdır ve hisse başına net kazanç için muhasebe kuralları hakkında çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan yatırımcılar için son derece yanıltıcı olabilecek rakamlar sunar.” Dedi.

Hisse senetleri, Federal Rezerv’in yükselen enflasyonu dizginlemek için yaptığı agresif faiz artırımlarının resesyon korkularına yol açmasının ardından ikinci çeyrekte ayı piyasasına düştü. S&P 500, Mart 2020’den bu yana en büyük çeyreklik düşüşü olan üç aylık %16’dan fazla zarar bildirdi. İlk yarı için, daha geniş piyasa endeksi, 1970’den bu yana en büyük ilk yarı düşüşü için %20,6 düştü.

Holdingin A Sınıfı hissesi ikinci çeyrekte %22’den fazla düştü ve şimdi 28 Mart’a ulaşan tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %20 düştü. Yine de, Berkshire’ın hissesi S&P 500’den önemli ölçüde daha iyi performans gösteriyor, %2,5 düşüşle özsermaye kriterinin bugüne kadarki %13’lük zararı.

Yakınlaştır Simge Oklar dışa dönük

Berkshire, ikinci çeyrekte hisse geri alımlarında yaklaşık 1 milyar dolar harcadığını ve altı aylık toplamı 4.2 milyar dolara çıkardığını söyledi. Ancak bu, şirketin kendi hisse senetlerinden 3,2 milyar doları geri aldığı ilk çeyrekte görülenden daha yavaş bir geri alım hızı.

Dev anlaşma yapma ve hisse senedi toplama konusunda daha aktif olmasına rağmen, holding, Haziran sonunda 105.4 milyar dolarlık büyük bir nakit birikimi gösterdi.

“Omaha’nın Oracle’ı”, Mart ayından bu yana Occidental Petroleum hissesine istikrarlı bir şekilde ekleniyor ve Berkshire’a yaklaşık 10.9 milyar dolar değerinde %19.4 Occidental hissesi veriyor. Occidental, bu yıl S&P 500’de en iyi performans gösteren hisse oldu ve artan petrol fiyatlarının ardından fiyatı iki katından fazla arttı.

Mart ayı sonlarında şirket, sigortacı Alleghany’yi 11,6 milyar dolara satın almayı kabul ettiğini açıkladı – Buffett’in 2016’dan bu yana en büyük anlaşmasını işaret ediyor.

.

Berkshire Hathaway, işletme kazançlarının arttığını bildirdi, ancak piyasa çöküşü sırasında büyük yatırım kaybı bildirdi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: