Berkshire Hathaway, petrol devi Occidental Petroleum’da 5 milyar dolarlık hissesini açıkladı

Warren Buffett'in Berkshire Hathaway hissedarlarına yıllık mektubunu okuyun

Berkshire Hathaway, petrol devi Occidental Petroleum’da 5 milyar dolarlık hissesini açıkladı

Daniel Zuchnik | TelGörüntü | Getty Resimleri

Warren Buffett, bir haftadan kısa bir süre önce hissedarlara gönderdiği yıllık mektubunda, hisse senedi piyasalarında “bizi heyecanlandıran çok az şey bulabildiğinden” şikayet etti.

Ancak Cuma gecesi yapılan yeni bir SEC dosyası, Berkshire Hathaway’den Buffett’ın kendisi veya portföy yöneticileri olan birinin Occidental Petroleum hakkında çok heyecanlı olduğunu ortaya koydu.

Cuma günü Berkshire, petrol devinin 91,2 milyon adi hissesine sahip. Bu geceki 56.15$’lık kapanışta 5.1 milyar$ değerindeler. Hisse bugün %18 ve bu hafta %45 değer kazandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yaklaşık 115 $ varile yükselen petrol fiyatı ile birlikte keskin bir şekilde yükseliyor.

Ve Occidental toparlanırken Berkshire satın alıyordu.

Şu anda portföyünde bulunan 61 milyondan fazla hisse Çarşamba, Perşembe ve bugün 47.07 ila 56.45 dolar arasında değişen fiyatlarla satın alındı.

Diğer 29 milyon hisse bu yıl Salı günü veya öncesinde satın alındı. (Berkshire, en son 13F başvurusunda 31 Aralık itibariyle OXY hissesi bulunmadığını bildirdi.)

Berkshire, Cuma gecesi CNBC’nin yorum talebine yanıt vermedi.

Tam olarak ne zaman satın aldığını veya Berkshire’ın bu 29 milyon hisse için ne ödediğini bilmiyoruz, çünkü yeni alımların yapıldıktan sonraki gün içinde açıklanmasını gerektiren %10’luk sahiplik düzeyine henüz ulaşmamıştı.

Berkshire, Occidental’ın adi hisselerinin yalnızca %9’una sahip. Ancak aynı zamanda 59.62 dolardan 83,9 milyon hisse daha satın alma garantisi var.

Varantlar uygulanmamış olsa da, SEC dosyalama tetikleyicisinin amaçları için bunların sayılması gerekiyor ve teknik olarak Berkshire’ın hissesini %17’nin üzerine çıkarıyor.

Berkshire, bu izinleri, Anadarko’yu 38 milyar dolara satın almasına yardımcı olmak için 2019’da Occidental’a gerçekte 10 milyar dolarlık bir krediyi içeren bir anlaşmanın parçası olarak aldı.

Berkshire’ın imtiyazlı hisse satın alması şeklindeki kredi, Occidental’in yılda %8 temettü ödemesini gerektiriyor. Bu, her çeyrekte 200 milyon dolara tekabül ediyor.

O sırada Buffett, CNBC’ye petrol fiyatlarının uzun vadede artacağının bir bahis olduğunu söyledi.

Berkshire, 2019’un ikinci yarısında 19 milyonun biraz altında nispeten küçük bir hisse satın aldı. O yılın sonu itibariyle yaklaşık 780 milyon dolar değerindeydi.

Kısa vadede, Buffett petrol fiyatları üzerine bahsi, COVID-19 salgınının başlaması nedeniyle 2020’nin başlarında çöktüğünde pek iyi gitmiyordu.

Nakit tasarrufu sağlamak için Occidental, Berkshire’a ilk ve ikinci çeyrek kredi ödemelerini hisse senedi şeklinde yaptı. (Bundan sonra nakit ödemelere devam etti.)

Berkshire, ilk çeyrek için 17,3 milyon hisse ve ikinci çeyrek için 11,6 milyon hisse aldı.

Ancak, 13F başvurularında 30 Haziran ve 30 Eylül 2020 itibariyle hiçbir OXY hissesi listelenmemiş, bu da petrol piyasası katliamının ortasında hem satın aldığı 19 milyon hisseyi hem de aldığı yaklaşık 29 milyon hisseyi sattığını gösteriyor. temettü ödemeleri.

Şimdi, petrol fiyatlarının yeniden güçlü olmasıyla birlikte, Berkshire’ın portföyüne büyük ölçüde geri döndü.

(Warren Buffett ve Berkshire Hathaway ile ilgili her hafta doğrudan e-posta gelen kutunuza gönderilen haber ve özelliklerin bir özetini alın. Warren Buffett Watch bültenine kaydolun.)

.

Berkshire Hathaway, petrol devi Occidental Petroleum’da 5 milyar dolarlık hissesini açıkladı
adlı haberimizi okudunuz. Diğer Haberler için aşağıya kaydırınız.

Sevdiklerinle Paylaş: