Berkshire, İkinci Çeyrek Kâr Tahminlerini Yendi – Finans Haberleri

Berkshire, İkinci Çeyrek Kâr Tahminlerini Yendi

Yazı Boyutu

Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett, Apple ve Chevron’daki hisselere biraz ekledi.

Andrew Harrer/Bloomberg

Berkshire Hathaway
‘s

Faaliyet karı ikinci çeyrekte %39 artarak şirketin sigorta ve demiryolu işlerindeki gücün yanı sıra keskin yüksek yatırım geliri sayesinde tahminlerin üzerine çıktı.

Şirket, 2021’de yüksek seviyelerden hisse geri alım hızını düşürmeye devam etti ve ilk çeyrekte 3,2 milyar dolar ve 2021’de çeyrekte yaklaşık 7 milyar dolar olan bu dönemde sadece 1 milyar dolarlık hisse geri satın aldı.

Berkshire Hathaway

(ticker: BRK/A, BRK/B) vergi sonrası işletme karı 2021’in ikinci çeyreğindeki 6,7 milyar $’dan 9,3 milyar $’a yükseldi. A sınıfı hisse başına kâr %43 artarak 6.312 $’a yükseldi ve FactSet konsensüsü olan 5,393 $’ı aştı hisse başına.

CEO Warren Buffett, Berkshire’ın hisse geri alımı konusunda fiyat bilincine sahip ve şirket, hisse senetlerinin rekor seviyeye yakın olduğu Nisan ayında herhangi bir hisse satın almadı. Berkshire da Mayıs ayında hisse senedi satın almadı, ancak geri alımlara Haziran ayında devam etti.

Berkshire’ın A sınıfı hisseleri, Mart ayı sonunda 544.000$ ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra Cuma gününü 439.528$’da kapattı. Hisse senedi Haziran sonunda 400.000 doların altına düştü. Hisse senetleri bu yıl yaklaşık %2 düştü.

Berkshire’ın genel vergi sonrası karı, bir önceki yıldaki 28.1 milyar dolarlık karla karşılaştırıldığında, ikinci çeyrekte 43,8 milyar dolar zarar gösterdi. Bu, şirketin devasa öz sermaye portföyünün değerini düşüren borsadaki düşüşten kaynaklandı. Bu, 31 Mart’taki 390 milyar dolardan Haziran sonunda yaklaşık 328 milyar dolara düştü. S&P 500 ikinci çeyrekte %16 düştü ve

Elma

(AAPL), Berkshire’ın en büyük hisse senedi holdingi %20’nin üzerinde değer kaybetti.

Portföy değerindeki değişiklikler, Buffett’ın şirketin finansal sağlığına ilişkin yanıltıcı bir resim sunduğunu söylediği muhasebe kurallarına dayalı olarak Berkshire’ın kazançlarına dahil edildi. Yatırımcılara, hisse senedi portföyünün değerindeki değişiklikler hariç işletme kazançlarına odaklanmalarını söyler. Mevcut çeyrekte borsadaki ralli ile Berkshire’ın üçüncü çeyrek karı güzel bir artış sağlamalı.

Berkshire, şirketin 51 milyar dolarlık hisse senedi ve satış sonrası net 41 milyar dolarlık hisse satın aldığı ilk çeyrekte bir satın alma çılgınlığının ardından ikinci çeyrekte hisse senedi alımlarını önemli ölçüde yavaşlattı. Bu sabah kazançlarla birlikte açıklanan Berkshire 10-Q düzenleyici dosyasına göre, ikinci çeyrekteki alımlar 6 milyar dolar ve satışlar yaklaşık 2 milyar dolardı.

Berkshire hissesine biraz daha ekledi

Elma

ve

şerit

ikinci çeyrekte, Barron’un 10-Q analizine göre. Berkshire’ın yaklaşık dört milyon hisse satın aldığını hesaplıyoruz.

Elma

bu dönemde hissesini 30 Haziran’da 125,1 milyar dolar değerinde 915 milyon hisseye çıkardı.

şerit
,

hissesini 30 Haziran’da 23,7 milyar dolar değerinde 164 milyon hisseye çıkardı.

Barron’un tahminleri, Berkshire’ın geri alımlarının Temmuz ayında yaklaşık 500 milyon dolar civarında mütevazı olduğunu tahmin ediyor. Bu hesaplamayı, 26 Temmuz itibariyle 10-Q’da listelenen hisse sayısı ile 30 Haziran’daki hisse sayısı karşılaştırmasına dayanarak yaptık.

Berkshire’ın bu çeyrekte vergi sonrası işletme karındaki güçlü kazancı, demiryolu işletmesi Burlington Northern Santa Fe’de yaklaşık %10’luk bir artışla 1,7 milyar dolara ve sigorta aracılık karlarında %54’lük bir artışla 581 milyon dolara ulaştı.

Daha yüksek temettü geliri ve daha yüksek faiz oranları nedeniyle yatırım gelirinde %56’lık bir artışla 1,9 milyar $’a yükseldi. Berkshire şimdi, Federal Rezerv’in kısa vadeli faiz oranlarını artırma hamleleri sayesinde, devasa nakit ve eşdeğerleri yığını üzerinden çok daha fazla gelir elde ediyor. Berkshire’ın nakit ve benzerleri 30 Haziran’da 105 milyar dolara ulaştı, 30 Haziran’daki 106 milyar dolardan çok az değişti.

Berkshire, nakit parasının büyük kısmını (yaklaşık 74 milyar dolar) ABD Hazine bonolarında tutuyor. Berkshire, dolardaki artış nedeniyle ikinci çeyrekte 1,1 milyar dolar net gelir kaydetti ve bu da dolar dışı borç yükümlülüklerinin değerini etkili bir şekilde azalttı. Örneğin Berkshire, Japon hisse senetlerine yaptığı yatırımlarda kur riskinden korunmak için yen cinsinden borca ​​​​sahiptir. Berkshire’ın hisse başına kârı, bu döviz faktörü sonuçlardan çıkarıldığında, hala konsensüs tahminini aşıyor.

Barron’un tahminlerine göre, 31 Mart’ta 345.000 $ olan Berkshire’ın defter değeri, 30 Haziran’da A sınıfı hisse başına yaklaşık 314.000 $ olarak gerçekleşti ve öz sermaye portföyündeki düşüşü yansıttı. Haziran tahmini, Edward Jones analisti James Shanahan’dan gelen tahminle uyumlu.

Shanahan’a göre yatırımcılar, hisse senetlerindeki, özellikle Apple’daki ralliye ve cari çeyrek kazanç projeksiyonuna dayanarak, son zamanlarda hisse başına yaklaşık 342.000 $’a yükselen cari defter değerine daha fazla odaklanıyor. Berkshire hissesi şu anda, son yıllardaki 1.4 katın ortalamasının altında olan mevcut defter değerinin 1.3 katında işlem görüyor.

Birçok Berkshire sahibi, şirketin artan kazanç gücü ve bu yıl artan yatırım faaliyeti göz önüne alındığında, mevcut değerlemeyi çekici buluyor. Berkshire, diğer önemli yatırımların yanı sıra Occidental Petroleum’da 11 milyar dolarlık hisseye sahip. Berkshire sahipleri, şirketin mevcut değerleme ışığında hisse geri alımında daha aktif olduğunu görmek istiyor.

Andrew Bary’ye andrew.bary@barrons.com adresinden yazın.

.

Berkshire, İkinci Çeyrek Kâr Tahminlerini Yendi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: