Bhutan’ı tekrar ziyaret edebilirsiniz – ücretlerde günde 200 dolar öksürmek istiyorsanız – Kurumsal Haberler

Bhutan’ı tekrar ziyaret edebilirsiniz – ücretlerde günde 200 dolar öksürmek istiyorsanız

Bhutan Krallığı, günlük turist vergisinde büyük bir artışla Cuma günü turistlere yeniden açılıyor.

Ülke, Covid-19 pandemisine yanıt olarak Mart 2020’de sınırlarını kapatmadan önce, Bhutan’a seyahat edenlerin yılın zamanına bağlı olarak günlük minimum 200-250 dolar paket ücreti ödemeleri gerekiyordu. Fiyata genellikle otel, yemek, ulaşım ve tur rehberi masraflarının yanı sıra zorunlu 65 $’lık Sürdürülebilir Kalkınma Ücreti dahildir.

Ancak Haziran ayı sonlarında Bhutan, Sürdürülebilir Kalkınma Ücretini kişi başına günlük 65 dolardan 200 dolara çıkarmak için minimum günlük paket oranını ortadan kaldıran bir Turizm Vergisi Yasası’nı kabul etti.

Seyahat masrafları – örneğin oteller ve yemek için – ücrete dahil değildir.

Heavenly Bhutan Travels’ın CEO’su Raju Rai, ülkenin aileler için ücret indirimi sağladığını söyledi.

“6-12 yaş arası çocuklar için %50’dir” [old] ve … 5 yaş ve altı çocuklar için ücretsiz” dedi.

‘Aktif bir katkı’

Butan ve yeni politikanın destekçileri, hareketin ülkenin “yüksek değerli, düşük hacimli” turizmi çekme hedefiyle uyumlu olduğunu söylüyor.

Turizm Konseyi’nin kurumsal web sitesine göre, turistlerin turist tuzaklarıyla dolu bir dünyada nadir bir özgünlük görüntüsü sağlamasıyla ünlü olan ülkeyi deneyimlemek için ziyaretçilerin “Butan’ın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine aktif bir katkıda bulunmaları” gerekiyor. Bhutan’ın.

Turizm Konseyi, ücretlerin altyapıyı iyileştirmeye, seyahat endüstrisindeki çalışanları eğitmeye, kültürel gelenekleri korumaya, çevreyi korumaya ve adil ücret ve çalışma koşulları sağlayan işler yaratmaya harcanacağını söyledi.

Butan, kendisini dünyadaki tek karbon negatif ülke olarak pazarlamaktadır.

Andrew Stranovsky fotoğraf | an | Getty Resimleri

The Bhutan Canada Foundation başkanı ve Trans Bhutan Trail’in kurucusu Sam Blyth, ücretlerin doğrudan yerel topluluklara yardım etmek için kullanılacağını söyledi.

“Toplanan para [the] hükümet daha sonra topluluklara geri yönlendirilecek ve tüm Bhutanlılar için ücretsiz olan sağlık ve eğitimi desteklemeye yönlendirilecek” dedi.

Gezginler fayda sağlayacak mı?

Turizm Konseyi’ne göre, gezginler de artan ücretlerden yararlanacak. Oteller ve tur operatörleri için standartlar ve sertifikalar revize edilecek ve bu da gezginlerin deneyimlerini iyileştirecek. Ayrıca, gezginlerin kendi seyahatlerini planlama ve rezervasyon yapma konusunda daha fazla esnekliğe sahip olacağı belirtildi.

Turizm Konseyi, minimum günlük paket ücretinin “sınırlamaları olduğunu belirtiyor. Örneğin, turistler genellikle seyahat deneyimini kendileri için kontrol eden tur operatörleri tarafından sunulan paket turlardan birini seçmek zorunda kaldı. [it] … turistler, istedikleri hizmet sağlayıcılarla doğrudan bağlantı kurabilecek ve hizmetleri için buna göre ödeme yapabilecekler.”

Konseye göre, tur rehberleri artık tüm geziler için zorunlu değil, ancak Thimphu ve Paro şehirlerinin ötesine geçmeyi veya gezmeyi planlayan gezginler için gereklidir.

Seyahat acentesi Red Savannah’ın pazarlama direktörü Sarah-Leigh Shenton, gezginler için vize alabilen seyahat acentelerinin sürdürülebilirlik ücretleri için ödeme de aldığını söyledi. “Tüm yönetim ekibimiz tarafından gerçekleştirilir ve müşterilerimizin yerel olarak ödeme yapması gerekmez.”

Eleştirmenler taraftarlara karşı

Eleştirmenler, Bhutan’ı ziyaret etmeyi hayal eden bütçe gezginlerine kapıyı daha da kapatarak Bhutan’ın artan turizm vergisinin “elitist” olduğunu savunuyor.

Daha da fazlası, yeni politikanın bütçe dostu gezginlere hitap eden seyahat acentelerini orantısız bir şekilde etkileyeceğini söylüyor.

Diğerleri zamanlamayı eleştiriyor ve yeni kuralların, ülkenin turizm endüstrisinin 2,5 yıllık bir sınır kapanmasının ardından geldiği bir zamanda gezginleri ziyaret etmekten caydıracağını belirtiyor.

Ancak Bhutan Turizm Konseyi, pandeminin “sektörü sıfırlamak için” doğru zamanı sağladığını söyledi. Ayrıca, gezginlerin yavaş dönüşünü memnuniyetle karşılayabileceğini ima ederek, “Turistlerin kademeli olarak geri dönüşü, altyapı ve hizmetlerin aşamalı olarak iyileştirilmesine izin verecektir.”

Sam Blyth, son 30 yıldır Bhutan’da yoğun bir şekilde yürüyüş yaptığını söyledi. Ülkenin merkezinden geçen 250 millik eski bir patikayı canlandırmaya yardımcı olan, kar amacı gütmeyen bir şirket olan Trans Bhutan Trail’in kurucusudur.

Sam Blyth, Trans Bhutan Trail, Bhutan’ı ziyaret ediyor, Bhutan’da trekking yapıyor

Trip.com’un Avustralya ve Yeni Zelanda hükümet işleri başkanı Wendy Min, “gezginleri filtrelemek ve işleri yönetilebilir kılmak için” yüksek bir ücret gerektiğini hissettiğini söyledi.

“Küçük bir ülke için, Punakha’nın veya bu şehirlerden herhangi birinin bir sonraki Katmandu olmasını istemediğiniz için tamamen açılması ideal olmayacaktır” dedi. “İnsanların neden fiyat etiketine kapıldığını tamamen anlıyorum, ancak herkes farklıdır ve kendi deneyimlerinin ve anılarının peşindedir.”

İtalyan yetkililerin günübirlik gezicilerin Ocak 2023’ten itibaren girmek için 3 ila 10 avro (3 ila 10 dolar) arasında ödeme yapmaları gerektiğini belirttiği Venedik’e atıfta bulunarak artan ücretleri “yeni normal” olarak nitelendirdi.

Bhutan tarafından 2019’da yayınlanan bir rapora göre, artan ücretler, pandemiden önce Bhutan’a gelen tüm gezginlerin yaklaşık %73’ünü oluşturan Hintli turistler için geçerli olmayacak.

Ama bu da değişebilir. Butan Turizm Konseyi, Hintli gezginlerin ödediği 15 dolarlık günlük ücretin iki yıl boyunca yürürlükte kalacağını ve “daha sonra revize edileceğini” belirtti.

Bhutan’ı 1988’de ziyaret etmeye başlayan Blyth, yeni ücretin, gezginler bunu anladığında Bhutan’a olan ilgiyi olumsuz etkilemesini beklemediğini söyledi.

“Butan’da turizm, gezginlerin artık tur operatörleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla rezervasyon yapmasına gerek kalmayacak ve oteller, restoranlar, rehberler ve ulaşım şirketleri gibi sağlayıcılarla doğrudan ilgilenebilecekleri şekilde yeniden yapılandırıldı” dedi. “Bu hizmetler ucuz ve yeni turizm ücretiyle bile genel bir maliyetle sonuçlanıyor, bu hala makul.”

.

Bhutan’ı tekrar ziyaret edebilirsiniz – ücretlerde günde 200 dolar öksürmek istiyorsanız
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: