Biden, Kongre’yi yeni Covid fonundan önce büyük Ukrayna yardım paketini ‘derhal’ geçirmeye çağırıyor – Kurumsal Haberler

Biden, Kongre’yi yeni Covid fonundan önce büyük Ukrayna yardım paketini ‘derhal’ geçirmeye çağırıyor

Başkan Joe Biden Pazartesi günü Kongreyi yeni bir Covid-19 fonu turunu geçirmeye çalışmadan önce Ukrayna için milyarlarca dolarlık bir yardım paketini hızla onaylamaya çağırdı ve ABD’nin bu ülkenin savaşçılarına yaptığı yardımın neredeyse tükendiğini söyledi.

Biden’ın yeni pozisyonu, geçen ayki askeri yardım ve pandemi fonlarının bir araya getirilmesi konusundaki ısrarından bir geri dönüş oldu. İki faturanın ayrıştırılması, Kongre’nin talep edilen Ukrayna fonunda 33 milyar doları geçme şansını önemli ölçüde artırırken, Biden’ın sonbahar için güncellenmiş aşılar ve aşılar sağlamak için gerekli olduğunu söylediği 10 milyar dolarlık Kovid yardım fonlarına ilişkin umudu azaltıyor.

Biden, Beyaz Saray tarafından yayınlanan bir bildiride, “Daha önce, Kongre’nin Ukrayna Ek faturasının bir parçası olarak COVID tedavileri, aşılar ve testler için çok ihtiyaç duyulan finansman konusunda gecikmiş harekete geçmesini tavsiye etmiştim.” Dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 9 Mayıs 2022’de Washington’daki Beyaz Saray’daki bir Gül Bahçesi etkinliği sırasında açıklamalar yapıyor.

Kevin Lamarque | Reuters

Biden, “Ancak, her iki partideki Kongre liderleri tarafından, böyle bir ilavenin acilen ihtiyaç duyulan Ukrayna yardımına yönelik eylemi yavaşlatacağı konusunda bilgilendirildim – bu, birkaç Kongre Cumhuriyetçisi tarafından güçlü bir şekilde ifade edilen bir görüş” dedi.

“Bu hayati savaş çabasında gecikmeyi göze alamayız” dedi. Bu nedenle, Ukrayna yardım tasarısının hemen masama gelebilmesi için bu iki önlemin ayrı ayrı hareket etmesini kabul etmeye hazırım” dedi.

28 Nisan’da Biden, Kongre’den Eylül ayına kadar Ukrayna’ya insani ve askeri yardımı karşılamak için 33 milyar dolar tahsis etmesini istemişti. Biden’ın önerisine göre, bu miktarın yaklaşık üçte ikisi, işgalci Rus güçlerini savuşturan Ukrayna için güvenlik ve askeri yardıma gidecek.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada Biden, ek finansmanın hem gerekli hem de acil olduğunu, Ukrayna’ya yapılacak sevkiyatlar için paranın 10 gün içinde tükeneceğini söyledi. “Ukrayna’nın savaşçılarını desteklemek için Kongre’deki iki partili çoğunluğun bana verdiği kaynakları neredeyse tükettim” dedi.

Biden, “Bu yardım, Ukrayna’nın savaş alanındaki başarısı için kritik önem taşıyor. Kongre’nin daha fazla adım atmasını beklerken yardım sevkiyatımızın durmasına izin veremeyiz.” dedi.

Açıklamasında, yardım paketi için iki taraflı destek var gibi görünse de, daha fazla Covid fonu için böyle bir fikir birliği olmadığı kabul edildi. Cumhuriyetçiler, Demokratların Ukrayna için ek pandemik yardım fonu ile parayı eşleştirme çabalarına karşı çıktılar.

Biden, “Bu yüzden Kongre’yi Ukrayna Ek finansman yasasını derhal geçirmeye ve önümüzdeki birkaç gün içinde masama getirmeye çağırıyorum. Ardından, Kongre’yi COVID finansman tasarısını derhal harekete geçirmeye çağırıyorum.”

Salgını ele almak için daha fazla kongre eyleminin gerekli olduğunu vurguladı.

“Zamanında COVID fonu olmadan, daha fazla Amerikalı gereksiz yere ölecek” dedi. “Sonbaharda, yeni varyantlardan etkilenirsek, koruma için gerekli araçları elde etmek için çok geç olacak – Avrupa’da mevcut olacak, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde olmayacak kritik tedaviler.”

.

Biden, Kongre’yi yeni Covid fonundan önce büyük Ukrayna yardım paketini ‘derhal’ geçirmeye çağırıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: