Biden, Ukrayna’ya yeni yardımın ayrıntılarını verdi, Rusya işgaliyle mücadeleye yardımcı olmak için daha fazlasını vaat etti

Biden, Ukrayna’ya yeni yardımın ayrıntılarını verdi, Rusya işgaliyle mücadeleye yardımcı olmak için daha fazlasını vaat etti

Başkan Joe Biden Çarşamba günü, ABD’nin bu hafta onaylanan Ukrayna’ya 800 milyon dolar askeri ve insani yardım için nasıl harcayacağını ayrıntılı olarak açıkladı ve bu ulus Rus işgalcilere karşı savaşırken “önümüzdeki günlerde ve haftalarda daha fazlasını yapacağını” taahhüt etti.

Fonlar 800 uçaksavar sistemine, 9.000 zırhlı savunma sistemine, 7.000 küçük kollu makineli tüfek ile bombaatar ve pompalı tüfeklere harcanacak.

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’ya “korkunç bir yıkım” yaşattığı için kınadı ve Rusya’nın askeri güçlerinin Mariupol’daki bir hastanede yüzlerce doktor ve hastayı rehin tuttuğuna dair raporlara atıfta bulundu.

Başkan, “Bu vahşet dünya için bir rezalet” dedi.

Biden Salı günü, yaklaşık üç hafta boyunca bir Rus işgaline karşı savaşan ulus için hem insani hem de askeri yardım için para içeren 1,5 trilyon dolarlık bir hükümet harcama paketini imzaladı.

ABD, hem savaş nedeniyle yerlerinden edilen 3 milyondan fazla Ukraynalıya yardım etmeyi hem de Rus kuvvetleri başkent Kiev’i kuşatmaya çalışırken ülkenin savunmasını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı yardımın ayrıntılarını anlatan sözlerinde, “Tanrı, orada ülkelerini savunan Ukraynalıları korusun” dedi.

CNBC Politikaları

CNBC’nin politika kapsamı hakkında daha fazla bilgi edinin:

Biden, Ukrayna’ya yönelik saldırıya yanıt olarak Rusya ekonomisini engellemeye yönelik uluslararası çabalara öncülük etmeye yardımcı oldu. Ukrayna’ya asker veya saldırı silahları gönderilmesine karşı olduğunu çünkü oradaki savaşı küresel bir çatışmaya dönüştürme riskini taşıdığını söyledi.

Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin işgale karşı mücadelede daha fazla yardım için ABD Kongresi’ne başvurmasından saatler sonra konuştu.

Zelenskyy’den Biden, “Acımasız saldırganlık karşısında dikkate değer bir cesaret ve güç göstermiş bir halk adına konuşuyor” dedi.

Kiev’den sanal bir adreste Zelenskyy, ABD’den Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge kurmasını, Rus politikacılara yaptırım uygulamasını ve Rusya’daki ticari operasyonları durdurmasını istedi.

ABD ve NATO müttefikleri, onları Rus güçleriyle doğrudan çatışmaya çekebileceği için uçuşa yasak bölge uygulama çağrılarına direndiler.

Bu hikaye gelişiyor. Lütfen güncellemeler için tekrar kontrol edin.

YouTube’da CNBC’ye abone olun.

.

Biden, Ukrayna’ya yeni yardımın ayrıntılarını verdi, Rusya işgaliyle mücadeleye yardımcı olmak için daha fazlasını vaat etti
adlı haberimizi okudunuz. Diğer Haberler için aşağıya kaydırınız.

Sevdiklerinle Paylaş: