Bir durgunluk hakkında endişeli misiniz? Portföyünüzü nasıl hazırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır – Kurumsal Haberler

Bir durgunluk hakkında endişeli misiniz? Portföyünüzü nasıl hazırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır

FG Ticaret | iStock | Getty Resimleri

FA Playbook’tan daha fazlası:

Mali müşavir işini etkileyen diğer hikayelere bir göz atın.

Quincy, Massachusetts’teki PRW Wealth Management’ın ortağı olan sertifikalı finansal planlayıcı Elliot Herman, “Hepimiz piyasaların döngülerden geçtiğini ve durgunluğun karşı karşıya kalabileceğimiz döngünün bir parçası olduğunu anlıyoruz” dedi.

Bununla birlikte, hiç kimse bir gerilemenin olup olmayacağını ve ne zaman olacağını tahmin edemediğinden, müşterilerin varlık tahsisleriyle proaktif olmalarını istiyor.

Portföyünüzü çeşitlendirin

CFP ve Dearborn, Michigan’daki Thrive Retirement Specialists’in kurucusu ve başkanı Anthony Watson, olası bir ekonomik durgunluğa hazırlanırken çeşitlendirmenin kritik olduğunu söyledi.

Bireysel hisse senetleri yerine fonları tercih ederek şirkete özgü riski ortadan kaldırabilirsiniz, çünkü bir şirketin 4.000 başka bir borsada işlem gören fon içinde iflas ettiğini hissetme olasılığınız daha düşüktür, dedi.

Değer stokları, durgunluğa giren büyüme stoklarından daha iyi performans gösterme eğilimindedir.

Anthony Watson

Thrive Emeklilik Uzmanlarının kurucusu ve başkanı

Genellikle ortalamanın üzerinde getiri sağlaması beklenen büyüme stokları karışımınızı ve genellikle varlığın değerinden daha düşük bir değerle işlem gören hisse senetlerini kontrol etmenizi önerir.

Watson, “Değer stokları, durgunluğa giren büyüme stoklarından daha iyi performans gösterme eğilimindedir” dedi.

Uluslararası risk de önemlidir ve birçok yatırımcı hisse tahsisi için %100 yerli varlıklara temerrüde düşer, diye ekledi. ABD Federal Rezervi agresif bir şekilde enflasyonla mücadele ederken, diğer merkez bankalarının stratejileri diğer büyüme yörüngelerini tetikleyebilir.

Tahvil tahsisleri

Piyasa faiz oranları ve tahvil fiyatları genellikle zıt yönlerde hareket ettiğinden, Fed’in faiz artırımlarının tahvil değerleri battı. Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen 10 yıllık gösterge Hazine, Perşembe günü 2018’den bu yana en yüksek getiri olan %3,1’e ulaştı.

Watson, fiyatların düşmesine rağmen tahvillerin hala portföyünüzün önemli bir parçası olduğunu söyledi. Hisse senetleri resesyona girerse, faiz oranları da düşebilir ve tahvil fiyatlarının toparlanmasına izin vererek hisse senedi kayıplarını dengeleyebilir.

“Zamanla, bu olumsuz korelasyon kendini gösterme eğilimindedir” dedi. “Günlük olmak zorunda değil.”

Danışmanlar, kupona, vadeye kalan süreye ve vade boyunca ödenen getiriye dayalı olarak bir tahvilin faiz oranı değişikliklerine duyarlılığını ölçen süreyi de dikkate alır. Genel olarak, bir tahvilin süresi ne kadar uzun olursa, artan faiz oranlarından o kadar fazla etkilenebilir.

PRW Wealth Management’tan Herman, “Daha kısa vadeli, daha yüksek getirili tahviller şimdi cazip ve bu alanda sabit gelirimizi koruduk.” dedi.

Nakit rezervler

Yüksek enflasyon ve düşük tasarruf hesabı getirileri arasında nakit tutmak daha az çekici hale geldi. Bununla birlikte, emeklilerin “geri dönüş sırası” riskinden kaçınmak için hala bir nakit tamponuna ihtiyacı var.

Portföyünüze uzun vadede zarar verebileceğinden varlık satarken ve para çekerken dikkat etmeniz gerekir. Watson, “Emekliliğinizi canlı canlı yiyip bitirecek olan olumsuz geri dönüşler dizisine bu şekilde kapılırsınız,” dedi.

Bununla birlikte, emekliler, önemli bir nakit tamponu ve bir ev sermayesi kredi limitine erişim ile derin kayıplar dönemlerinde yuva yumurtalarını kullanmaktan kaçınabilirler, diye ekledi.

Elbette, ihtiyaç duyulan tam miktar, aylık harcamalara ve Sosyal Güvenlik veya emekli maaşı gibi diğer gelir kaynaklarına bağlı olabilir.

Ekonomik döngülerin resmi belgeleyicisi olan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’na göre, 1945’ten 2009’a kadar ortalama durgunluk 11 ay sürdü. Ancak gelecekteki bir düşüşün daha uzun olmayacağının garantisi yok.

Massachusetts, Winchester’daki Green Bee Advisory’de CFP ve varlık danışmanı Catherine Valega, nakit rezervlerin emeklilik öncesi daha uzun bir zaman çizelgesiyle “birikim aşamasında” yatırımcılar için de önemli olduğunu söyledi.

Pek çoğundan daha muhafazakar olma eğilimindeyim çünkü acil durum harcamalarında üç ila altı ay gördüm ve bunun yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Catherine Valega

Green Bee Advisory’da varlık danışmanı

Potansiyel işten çıkarmalara hazırlanmak için 12 ila 24 aylık tasarruf harcamalarını önererek, “İnsanların gerçekten yeterli acil durum tasarruflarına sahip olduklarından emin olmaları gerekiyor” dedi.

“Birçoğundan daha muhafazakar olma eğilimindeyim çünkü acil durum harcamalarında üç ila altı ay gördüm ve bunun yeterli olduğunu düşünmüyorum.”

Ekstra tasarrufla, bir iş kaybından sonra, faturaları karşılamak için ilk iş teklifinizi kabul etme baskısını hissetmek yerine, bir sonraki kariyer hamlenizi planlamak için daha fazla zamanınız var.

“Yeterince sıvı acil durum birikiminiz varsa, kendinize daha fazla seçenek sunuyorsunuz” dedi.

Bir durgunluk hakkında endişeli misiniz? Portföyünüzü nasıl hazırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: