Bitcoin Borç Vermek İçin Neden Bozulmamış Teminattır? – Kripto Haberleri

Why Bitcoin Is Pristine Collateral For Lending

Bitcoin Borç Vermek İçin Neden Bozulmamış Teminattır?

Bitcoin’in özellikleri, esas olarak gayrimenkul mülkleri üzerindeki üstünlüğü nedeniyle, borç verme için teminat olarak kaçınılmaz olarak kullanılmasına yol açacaktır.

Bitcoin’in özellikleri, esas olarak gayrimenkul mülkleri üzerindeki üstünlüğü nedeniyle, borç verme için teminat olarak kaçınılmaz olarak kullanılmasına yol açacaktır.

Bu, 2015 yılında Bitcoin hakkında tez yazan ilk finansal ekonomi öğrencilerinden biri olan Leon Wankum’un bir fikir editörüdür.

Bugün, bir borçlu tarafından bir borç verene bir kredinin geri ödenmesini güvence altına almak için kullanılan en yaygın teminat şekli gayrimenkuldür. Bu uygulama ipotekler, bireysel krediler ve işletme kredileri arasında yaygındır. Bankalar gayrimenkul sahibi olan kişi ve kurumlara kredi vermektedir. Diğer yaygın teminat türleri arasında işletme envanteri, nakit, hisse senetleri ve tahviller bulunur. Bitcoin’in neden gelecekte tercih edilen teminat olma potansiyeline sahip olduğunu göstereceğim.

Bitcoin çevresinde çeşitli borç verme ürünlerinin ortaya çıkması var. Taşıyıcı içermeyen bir araç olarak Bitcoin, birincil teminat görevi görür. Sınırlı olan deterministik tedarik programı nedeniyle, bitcoin tutmak için bir teşvik var. Bu, bitcoin kullanıcılarının varlıklarını ödünç vermeleri ve karşılığında getiri veya nakit almaları için bir talep yarattı. Bitcoin’inize karşı borç almak iki nedenden dolayı ekonomik açıdan mantıklıdır. Birincisi, satarsanız bir sermaye kazancı vergisi vardır ve ikincisi, “harcama açısından”, bitcoin’in değeri fiat faiz oranlarından daha hızlı arttığı sürece bitcoin değil fiat harcamaya teşvik ediliriz.

Bununla birlikte, bitcoin getiri elde etmek için değil, yalnızca ona karşı ödünç almak için kullanılmalıdır. Her şeyi kaybedebilirken %6 getiri elde etmek buna değmez. Ve ödünç verme amacıyla, mevcut olan Hodl Hodl gibi velayet dışı çözümleri kullanabilirsiniz. Çok imzalı cüzdanlar (para taşımak için birden fazla imzalayana ihtiyaç duyan bir cüzdan türü), borç verenlerin ve borç alanların fonlara erişimi paylaşmalarına olanak tanır.

Borç alan olarak bitcoin’inizle hala kriptografik bir ilişkiniz olabilir. Bir multisig adresi kullanarak bitcoin’inize karşı borç aldığınızı varsayalım. Bu durumda, bu adrese yalnızca platformların arayüzü üzerinden değil, aynı zamanda herhangi bir blok zinciri gezgini kullanarak da erişebilirsiniz. Bununla, teminatınızın aynı yerde saklandığını her zaman iki kez kontrol edebilir ve hatta emanet hesabınızı gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. Bu, bankaların ve brokerlerin müşterileri tarafından teminat olarak verilen varlıkları kendi amaçları için kullandıkları bir uygulama olan rehipotekasyon riskini önler.

Nick Neuman tarafından açıklandığı gibi, bitcoin işlemlerinin ve adreslerinin herkese açık olarak doğrulanabilir olması, finansal sistemden çok büyük miktarda risk alır. Bir finans kuruluşunun rezervlerini göstermek için bitcoin adresini veya işlem geçmişini sağlaması gereken rezervlerin kanıtına izin verir. Şeffaflık, finansal hizmet sağlayıcıların daha etik davranmasını gerektirir.

Bitcoin depolama oldukça basittir, günlük bakım yoktur. Bitcoin’in siber saldırılardan korunması gerekiyor. Bir finansal hizmet sağlayıcı, kendi soğuk cüzdanını (kripto para birimini çevrimdışı depolayan bir cihaz) kurabilir ve bitcoin’ini hırsızlık tehdidinden koruyabilir. Bitcoin ayrıca çok imzalı bir cüzdanda saklanabilir. Bu, hem borç verenlerin hem de borç alanların fonları birlikte yönetmesine olanak tanır ve borç alanlarını borç verenin iflas riskinden korur. Bu durumda, borçlu paralarını kaybeder.

Bitcoin ile teminatın bakımı azalır. Bankaların genellikle, yatırılan teminatı sürekli olarak değerlendiren çok sayıda değerleme uzmanı ve denetçisi vardır. Gayrimenkul değerlemesi özellikle zaman alıcıdır. Gayrimenkulün değerlendiği standartlar vardır. Ancak bunlar sürekli değişiyor ve mülklerin konum ve duruma göre ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor. Bitcoin ise herkesin erişebileceği gerçek zamanlı bir piyasa fiyatına sahiptir.

Sosyal meseleler, gayrimenkulün tercih edilen teminat şekli olarak kullanılmasıyla da ilişkilidir. Gayrimenkul pahalı ve daha az erişilebilir hale geldikçe kredi oluşturmanın giderek zorlaştığı özel bir finansal sistem yarattı.

Ev fiyatları 1971’den bu yana yaklaşık 70 kat arttı; bu, Başkan Nixon’ın ABD’nin ABD dolarının altına çevrilebilirliğini sona erdireceğini açıkladığı 15 Ağustos 1971’deki “Nixon şokuna” tekabül ediyor. Bu karar, merkez bankalarının dalgalı döviz kurları ve para birimi standardı olmayan itibari paraya dayalı bir sistem kullanmaya başladığı yeni bir çağın başlangıcı oldu (history.state.gov). O zamandan beri, enflasyon oranları istikrarlı bir şekilde yükseldi. Birçoğu servetlerini güvence altına almak için gayrimenkule döndü. Sonuç olarak, gayrimenkul, faydasına dayalı olarak gerçeğe uygun değerinden uzakta fiyatlandırılmıştır – gelir getirici bir varlıktır ve üretim amaçları için kullanılabilir. Artık öncelikle kurumlar ve parasal enflasyonu yenmeye çalışanlar için bir değer deposu olarak hizmet ediyor. Buna karşılık, bitcoin’e erişmek, satın almak, depolamak, kullanmak ve bakımı kolaydır. Bir dolar kadar düşük bir fiyata bitcoin satın alabilirsiniz. Bitcoin, krediye çok daha kolay erişim sağlar.

Bitcoin’i teminat olarak kullanmak, özellikle gelişmekte olan ülkeler için kredi sistemlerine kolay erişim sağlar. Endonezya gibi kredi piyasalarına çok az erişimi olan yerlerde, bitcoin bir tasarruf aracı olarak benimsenecek ve sonunda kredi için kullanılacaktır.

Ek olarak, bitcoin çok daha özel bir finansal sisteme izin verir. Bir borç veren, bir veri ihlali durumunda daha sonra İnternet üzerinden sızdırılabilecek hassas özel bilgileri ifşa etmesini gerektirmeden bir borçlunun kimliğini doğrulamak için bir kriptografik anahtar kullanabilir.

Son olarak, bir hisse senedi satmak gibi, bir borç alan temerrüde düşerse bir bitcoin satışı hızlı bir şekilde yapılabilir. Borsadan farklı olarak, bitcoin piyasaları yılda 365 gün, günde 24 saat çalışır. Bu nedenle, gerektiğinde herhangi bir zamanda bir satış yapılabilir. Öte yandan gayrimenkul, borçlunun temerrüde düşmesi durumunda genellikle bir açık artırma sürecinden geçmek zorundadır. Bu, bitcoin’in teminat olarak kullanılmasının önceden belirlenmiş olmasının bir başka nedenidir. Uçucu bitcoin fiyatı nedeniyle, çoğu borç veren, bitcoin destekli kredilerin aşırı teminatlandırılmasını gerektirir. Bununla birlikte, bu bir hatadan ziyade bir özelliktir, çünkü borçludan daha fazla mali disiplin gerektirir ve bu da genellikle daha fazla verimlilik ve daha yüksek üretkenlik sağlar. Ne olursa olsun, artan benimseme ile oynaklık azaldıkça, bu uygulama gelecekte de değişecektir.

Çözüm

Genel olarak, bitcoin’in mükemmel özellikleri, onu hem borç alanlar hem de borç verenler için ideal bir teminat türü haline getirir. Bitcoin ödünç verme hizmetleri, herkesin satış yapma teşvikini azaltacak ve bu da elbette fiyat üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır — bkz: Allen Farrington ve Sacha Meyers, “Bitcoin Is Venice”, sayfa 161.

Batı’da son yüzyıllarda gelişen mülkiyet sistemleri, ekonomik aktörlerin ekonomik faaliyetlerinin potansiyelini keşfetmelerini ve gerçekleştirmelerini ve ek üretkenlik üretmelerini sağlamıştır. Fiat parası bu sistemi bozdu. Bitcoin onu geri yükleyecek ve dünya çapında genişletecek. Dijital mülk olarak bitcoin, mülk sahibi olmanın ve onu kredi için kullanmanın bugünkünden çok daha erişilebilir olacağı bir finansal sistem yaratacaktır. Bu, küresel ekonomide daha fazla üretkenlik ve verimlilik sağlar.

Bu, Leon Wankum’un konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc veya Bitcoin Magazine’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Bitcoin Borç Vermek İçin Neden Bozulmamış Teminattır?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: