Bitcoin Fiyatları Durma İşareti Olmadan Düşmeye Devam Ediyor – Finans Haberleri

Bitcoin Fiyatları Durma İşareti Olmadan Düşmeye Devam Ediyor

Kripto para fiyatları hafta sonu ve Pazartesi gününe kadar düştü.


Bitcoin

yatırımcıların zorlu bir borsa ve zorlu makroekonomik zeminde riskli varlıkları terk etmeye devam etmesiyle yılın en düşük seviyesine yaklaşıyor.

Bitcoin’in fiyatı son 24 saat içinde %9’dan fazla düşerek 32.000$’ın altına düştü ve Cuma günü yaklaşık 36.000$ civarında el değiştirdikten sonra hafta sonundaki kayıpları derinleştirdi. En büyük kriptoyu en düşük seviyesine koyuyor Temmuz 2021’den beri.

Son satış, Bitcoin’i Kasım 2021’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.990$’ın yarısından daha azına getiriyor ve Bitcoin’in aylardır işlem gördüğü 40.000$’a yakın nispeten dar aralıktan önemli bir hareket.

Teknik araştırma grubu Fairlead Strategies’in yönetici ortağı Katie Stockton, “Bitcoin, zayıf bir Nisan’ın ardından düşüşe geçerek hisse senedi piyasasının liderliğini izledi” dedi.

Stockton, “Kısa vadeli momentum kötüleşti” dedi. “Bitcoin artık kısa vadeli bir perspektiften aşırı satılmıyor. Bu ek risk yaratır.”

Eter,
ikinci en büyük kripto para, Cuma günü 2.700 dolar civarında işlem gördükten sonra hafta sonu düşüşle %9.6 düşüşle 2.300 doların altına düştü. Şimdi 2021’den bu yana en düşük seviyelerde el değiştiriyor.

Daha küçük kriptolar veya “altcoinler”, Pazartesi günü Cuma gününden bu yana daha fazla kayıplara düşerek kurtulamadı.


solana

ve


kardano

her ikisi de yaklaşık %12 ila %15 düştü.


ay,

Stabilcoin TerraUSD’nin ABD dolarına sabitlenmesini sağlamada ayrılmaz bir rol oynayan token, hafta sonu ve Pazartesi günü Terra de-peg satış baskısı gördükten sonra Cuma gününden bu yana %30’dan fazla düştü. Terra ile olan olay da kripto alanını daha geniş bir şekilde sarstı.

Memecoins – başlangıçta önemli blok zinciri projelerinden ziyade internet şakaları olarak tasarlandıkları için böyle adlandırıldılar – aynı zamanda düştü.


Dogecoin

%11 kaybetmek ve


Shiba Inu

%16 daha düşük.

Bitcoin ve diğer dijital varlıklar, teoride, ana akım finansal piyasalardan bağımsız olarak ticaret yapmalıdır. Ancak kripto para birimlerindeki son satış, büyük ölçüde borsadaki hareketle eşleşiyor ve Bitcoin, hisse senetleri ve özellikle teknoloji hisseleri gibi diğer riske duyarlı varlıklarla büyük ölçüde ilişkili olduğunu gösterdi.

teknoloji ağırlıklı


Nasdaq Kompozit

Endeks bu yıl %25’ten fazla kaybederek ayı piyasasına soktu, S&P 500 ise %16 düştü. bu


S&P 500

Geçen Cuma üst üste beşinci hafta kayıplarını kaydetti, 2011’den bu yana en kötü performansı kaydetti ve hisseler Pazartesi günü yeniden düşüşe geçti.

Yatırımcılar zorlu ve dinamik bir para politikası ortamıyla karşı karşıyadır. Federal Rezerv, bu yıl faiz oranlarını yükseltmek için şimdiden agresif bir şekilde hareket etti ve merkez bankasının tarihsel olarak yüksek enflasyonla mücadele etmesi nedeniyle devam etmesi bekleniyor. Bu, ekonomik talebi önemli ölçüde düşürme ve resesyona neden olma riskini taşıyor.

Çin’de küresel tedarik zincirlerini tehlikeye atmakla tehdit eden, şirketlerin malzemelere erişimini sınırlayan ve yalnızca enflasyonu daha da artıran ciddi Covid-19 karantinalarının devam etmesi, meseleleri daha da karmaşık hale getiriyor.

Bu arka plana karşı, teknoloji hisseleri ve kriptolar gibi “riskli varlıklar”, yatırımcı duyarlılığı kötüleştikçe özellikle kötü gidiyor, kısmen zarar görüyor çünkü tahvil getirileri artmaya devam ediyor.

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi Pazartesi günü noktalarda %3,2’ye yaklaştı ve bu da onu 2018’in sonundan bu yana en yüksek seviyelerde kapatma yoluna sokacak. Getiriler tırmandığında, daha riskli varlıklar için matematik zor: Daha yüksek getiriler düşüyor tüccarların daha riskli bahisler alarak elde etmeyi bekledikleri tahvillere göre ekstra getiri.

Peki kriptolar dibi nerede bulacak? Kısa vadede, oynaklığın devam etmesi bekleniyor ve yakın zamanda bir geri dönüş gelmeyebilir.

Bu hafta 30.000 ila 38.000 $ arasında en büyük kripto ticaretini gören kripto borsası Bitbank analisti Yuya Hasegawa, “Bitcoin, dik bir düşüş trendini yeniden başlatma yolunda olabilir” dedi.

Nisan ayı enflasyon verileri önümüzdeki günlerde önemli görünüyor. ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Çarşamba günü açıklanacak ve piyasa, Fed politikasının ne kadar agresif olacağına dair tahminlerini revize etmeye devam ettikçe yatırımcıların rakama tutunması muhtemel.

Geçen ay TÜFE yıllık bazda %8,1’den fazla büyürse, ki bu piyasaların beklediği civarındadır, yatırımcılar bunu Fed’in daha agresif hareket edeceğinin bir işareti olarak alabilir ve bu da satışların devam etmesine yol açabilir.

Hasegawa, “Piyasanın hissini tamamen tersine çevirmek yeterli olmayacak olsa da, daha düşük TÜFE okumaları Bitcoin fiyatını geçici olarak desteklemek için yeterli olacaktır” dedi. “O zamana kadar, teknik hissiyatın daha da kötüleşmesini önlemek için fiyatın 2022’nin en düşük seviyesi olan 33.000 dolarlık psikolojik seviyesini koruması gerekiyor.”

Dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock’ta analist olan Marcus Sotiriou’ya göre, kripto piyasası için bir başka olumsuz işaret de kurumsal paranın fiyat baskısına öncülük ediyor olabileceğidir. Sotiriou, son düşüşten önce borsada listelenen Bitcoin fiyatının

Coinbase Küresel

(ticker: COIN) Binance borsasına kıyasla indirimliydi.

Sotiriou, “Bu, perakendeye kıyasla kurumların daha büyük bir yüzdesinin Coinbase kullandığını gösterirken, Binance için durum tam tersi” dedi. “Bahsedilen fiyat uyuşmazlığı, kurumların şu anda perakende kadar ilgilenmediğini gösteriyor.”

Jack Denton’a jack.denton@dowjones.com adresinden yazın.

.

Bitcoin Fiyatları Durma İşareti Olmadan Düşmeye Devam Ediyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: