Bitcoin ile Finansal Özgürlük Merdivenini Tırmanmak – Kripto Haberleri

Bitcoin ile Finansal Özgürlük Merdivenini Tırmanmak

Finansal özgürlüğü elde etmek için Bitcoin kullanmak, merdiven tırmanmaya benzer bir spektrumdur. Tam egemenliği elde etmek için birçok adım vardır.

Finansal özgürlüğü elde etmek için Bitcoin kullanmak, merdiven tırmanmaya benzer bir spektrumdur. Tam egemenliği elde etmek için birçok adım vardır.

Bugün birlikte bir merdivene tırmanacağız. Belki de tırmanacağınız en önemli merdivenlerden biridir: finansal egemenlik merdiveni. Geçen yıla kadar Bitcoin hakkında bilgi edinmeye başladığımda böyle bir merdivenin varlığından bile haberdar değildim ve tahmin ediyorum ki siz de bilmiyordunuz. Bu merdivenin simgelediği şey, 21. yüzyılda bizim için mevcut olan en önemli insan özgürlüklerinden biridir.

Bu merdivene en çok Suriye veya Afganistan gibi dünyanın savaştan zarar görmüş bölgelerinde ihtiyaç duyulmaktadır. [Hat tip to Alex Gladstein for his amazing articles that highlight the financial repression found in some of these regions.] Bu merdivene, ulusun para biriminin hızla değer kaybettiği ve finansal baskının kontrolden çıktığı dünyanın bölgelerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu merdivene, hükümetlerinin kendi çıkarları doğrultusunda hareket edeceğine güvenmeyenler ihtiyaç duyuyor. Bu merdiven, merkez bankacılarının kendi çıkarları doğrultusunda hareket edeceklerine güvenmeyenler içindir. Bu merdiven, mali durumları için %100 sorumluluk kabul etmeye istekli kişiler içindir. Bu nedenlerle, bu genellikle nüfusun yüzdesi olarak ifade edilen nispeten az sayıda insanla sonuçlanır. Hepsinin elinde bu merdiven var, ancak çok azı en tepeye kadar tırmanmayı seçecek.

Bu merdiveni tırmanmaya başlamadan önce, bu merdiveni tırmanmanın neden önemli olduğuna dair düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Bugün bu merdiveni tırmanmanın önemli olmasının nedeni, gezegendeki her para biriminde meydana gelen yaygın hırsızlıktır. Dünyanın herhangi bir yerinde, zaman içinde değerini koruyan hükümet tarafından zorunlu kılınan bir para birimi varsa, bunun farkında değilim. Dünyanın her yerindeki merkez bankaları ve hükümetler en çok zarar görenler, yoksullar ve yaşlılar. Bu hepimizi hasta etmeli. Bu muhtemelen bazılarına sert gelebilir, ancak ödevinizi yaparsanız bunun doğru olduğunu öğreneceksiniz.

Güzel haberler

Para tarihinde ilk kez, ortalama bir insanın servetini, sizin elinizde kalırken devalüe edilemeyecek bir biçimde saklamasının bir yolu var. Kendi “merkezi bankanızı” kurabilirsiniz. Servetinize el konulamayacak şekilde tasarruf edebilirsiniz. Aracısız, rant arayansız bir şekilde servetinizi kurtarabilirsiniz. Servetinizi, size şimdiye kadar elde etmek şöyle dursun, tasavvur edilmesi bile imkansız olan bir düzeyde mülkiyet hakları veren bir biçimde kurtarabilirsiniz.

Artık bu sorunları ortadan kaldırdığımıza göre, işte finansal özgürlüğe ulaşmak için atmamız gereken adımlar. Bu adımları sırayla yapmanız gerekmez, ancak çoğu durumda ileriye dönük en iyi yol budur.

Adım bir

Bitcoin farkındalığı kazanın. Bu farkındalık, kayınbiraderinizin satın almanızı söylemesine veya onunla ilgili bir makale okumasına dayanabilir. Bitcoin’i gerçekten anlamak için farkındalığın çok ötesine geçmeniz gerekir. Bitcoin’i öğrenmek kolay değil, ama çabaya değer. Bunu bir çalışma konusu yapan akıllı birkaç kişi için ödüllendirilecekler. New York Digital Investment Group (NYDIG) CEO’su Ross Stevens’ın dediği gibi, “Bitcoin öğrenmek yabancı bir dil öğrenmek gibidir.” Birkaç dakika içinde çok küçük artışlarla bitcoin satın alabilirsiniz. Bu, henüz Bitcoin dilini konuştuğunuz veya Bitcoin ile düşündüğünüz anlamına gelmez; yüzlerce veya binlerce saat sürecektir. Eşit derecede büyük bir getirisi olan büyük bir taahhüt.

İkinci adım

Merkezi bir borsada bitcoin satın alın. Merkezi bir borsada bitcoin satın almanız gerekli değildir, ancak basit gerçek şu ki çoğu insan oradan başlayacak. Merkezi bir borsa kullanmadan bitcoin satın alacak kadar bilgiliyseniz, tebrikler! Bu adımı atlayabilirsiniz. Hiçbir aracı veya merkezi borsa payını almadan doğrudan bitcoin karşılığında gümüş veya altın ticareti yapanlar var. Swan Bitcoin, BlockFi, Coinbase, Kraken, Binance ve diğerleri gibi bitcoin satın almak için birçok merkezi borsa var. Hepsinin farklı düzeylerde kullanım kolaylığı vardır ve birini diğerine tercih etmeyeceğim. Hepsiyle hatırlamanın anahtarı, henüz bitcoin sahibi olmadığınızdır; borsadan bitcoin için bir IOU’nuz var.

Sistemleri çökerse veya saldırıya uğrarsa, bitcoin kaybına maruz kalırsınız veya bitcoin’inizi platformlarından harcamanız veya taşımanız engellenebilir. Çoğu kullanıcı dostudur ve insanların büyük bir yüzdesi finansal özgürlüğe giden merdivendeki bu adımı asla aşamayacaktır. Çok kötü. Bitcoin topluluğunun uzun zamandır üyeleri size “Anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil” diyecektir.

Not: Gri skala Bitcoin Trust (GBTC), Osprey Bitcoin Trust (OBTC), ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO, bir vadeli ETF) gibi satın alabileceğiniz bitcoin türevleri de var, ancak bunlar gerçekten aynı değil çünkü asla satın alamazsınız. özel anahtarlarınıza sahip çıkın. Kanada’da yaşıyorsanız veya bu Kanada ETF’lerini ülkenizde satın alma olanağına sahipseniz, doğrudan bitcoinin spot fiyatına bağlı olan dört Kanada Bitcoin ETF’si vardır. Bunlar için hisse senedi sembolleri BTCC, EBIT, BTCX ve BTCQ’dur. Hut8 Mining, Riot Blockchain, Marathon Digital Holdings ve diğerleri gibi halka açık bitcoin madenciliği şirketleri de var.

Doğrudan bitcoin satın almanıza izin vermeyen bir IRA veya başka bir emeklilik hesabınız varsa, türevler mantıklı olabilir. Bunların, sayısız nedenden dolayı doğrudan bitcoin sahibi olmaları yasaklanmış olan egemen servet fonları ve emeklilik fonları arasında popüler hale geleceğine eminim. Bu türevleri satın alırsanız, özel anahtarlara sahip olma seçeneğiniz olmayacaktır. Pek çok bitcoin uzmanı çığlık atacak, sizi bu türevlerden uzak tutacak ve uyaracak, ancak teknoloji konusunda bilgili olmayanlarınız için bu, merdiveni tırmandığınız kadar olabilir. Umuyoruz ki, finansal egemenliğe giden yolda bir sonraki adımı atacak kadar bilgili olursunuz. Bu seçeneklerden hiçbirini önermiyorum, sadece size merdivendeki bu adım için en iyi bilinen seçenekler hakkında bir fikir vermeye çalışıyorum.

Özel anahtarlarını bireysel emeklilik hesabında (IRA) tutmak isteyenler için son bir seçenek IRA Financial adlı bir şirkettir. Bunu bir sonraki adıma değil, ikinci adıma koymamın nedeni, özel anahtarları ortak gözetim altında tutabilmenize rağmen, genellikle bitcoin’inize ne kadar çabuk erişebileceğinizle kısıtlanmış olmanızdır. Bitcoin’i bir IRA’da tutmak size üçüncü veya dördüncü adımlarla aynı özgürlüğü vermez, çünkü şirket muhtemelen özel anahtarlarınızı ortak gözetim altında tutacaktır, bu da daha önce gerçekleşen erken para çekme işlemleri için İç Gelir Servisi tarafından sizden bir ceza kesileceği anlamına gelir. 59 yaşındasınız ve IRS kuralları ayrıca bitcoininizi en geç 70 1/2 yaşından önce çekmeye başlamanızı gerektiriyor. Bu IRS kuralı, siz istemediğinizde bitcoininizin zorunlu tasfiyesini tetikleyecektir.

Adım üç

Özel anahtarlarınıza sahip çıkın. Bu gerçekten, bitcoin’in daha önce hiç var olmayan ve yazılım ve kriptografi aracılığıyla etkinleştirilen yeni bir mülkiyet hakları biçimi olduğunu anlamaya başladığınız adımdır. Bitcoin sıfıra bir buluş, bu da muhtemelen asla onun gibi başka bir varlık veya mülk olmayacağı anlamına geliyor.

Özel anahtarlar, sahipliğinizi aktarmanıza ve bitcoin’inizi işlemenize veya harcamanıza izin veren gerçekten uzun bir sayı ve harf dizisidir. Finansal özgürlüğe giden merdivendeki bu adıma en iyi şekilde dikkatli ve dikkatli yaklaşılır, böylece özel anahtarlarınızı kaybetmezsiniz veya örtbas edilemeyecek kadar çok sayıda dolandırıcılığa maruz kalmazsınız. Bu konu hakkında ciltler dolusu kitap yazılmıştır ve bu alanda ödevlerinizi yapmanızı tavsiye ederim. Andreas Antonopolous’un özel anahtarlar ve saklama hakkında birçok YouTube sunumu var ve BTC Sessions’ın YouTube’da kendi kişisel egemen cüzdanınızı nasıl kullanacağınızı açıklayan bazı olağanüstü nasıl yapılır videoları var.

Özel anahtarlarınıza sahip olmanın birkaç yolu vardır. Biri, donanım cüzdanı adı verilen USB benzeri bir cihazda. Durumunuza en uygun olanı seçmeyi bile kafa karıştırıcı hale getirebilecek düzinelerce seçenek var. Donanım cüzdanlarının tanınmış markaları arasında Ledger, Trezor, BitBox 2 ve Opendime bulunur. Bunlar oldukça güvenlidir ancak aynı zamanda cihazı kaybederseniz veya cihaz bozulursa veya çalınırsa sizi tek bir arıza noktasına karşı savunmasız bırakır. Opendime hariç tümü, başlangıç ​​sözcüklerini yazarak donanım aygıtını yedeklemenizi gerektirir; bunun kendi öğrenme eğrisi ve cihazı kaybetmeniz durumunda tohum sözcüklerin nasıl güvence altına alınacağına ilişkin sorunların listesi vardır. Örneğin, başlangıç ​​sözcüklerini bir yere yazmanızı ve bunları bir kasaya veya kasaya koyduğunuz kurcalamaya karşı korumalı bir kese içinde saklamanızı öneririm.

Diğer cüzdan türü ise sıcak cüzdan olarak adlandırılır ve genellikle akıllı telefonunuza veya masaüstü/dizüstü bilgisayarınıza indirdiğiniz bir şeydir. Bu sıcak cüzdanlar oldukça güvenlidir ancak telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza erişim sağlayan bilgisayar korsanlarına karşı savunmasızdır. Telefonunuzun çalınması veya yok edilmesi durumunda da kaybolmaya karşı savunmasızdırlar. Bana anlatılma şekli, donanım cüzdanını tasarruf hesabınız ve sıcak cüzdanı çek hesabınız olarak görmektir. Sıcak cüzdan çok daha az bitcoin içerecek ve günlük satın alımlar için erişilebilir olacakken, bitcoininizin çoğunu daha uzun vadeli depolama için donanım cüzdanınıza koyarsınız.

Adım dört

Servetinizi işbirlikçi gözetim altında tutun. İşbirlikçi velayet (multisig olarak da bilinir), birçok kişi tarafından bitcoin tutmak için altın standart olarak kabul edilir. Bunun anlamı, bitcoin’inizi harcamak için iki veya daha fazla donanım cihazı gerektirmesidir. Üçte ikisi veya beşte üçü en yaygın çoklu imza kurulumlarıdır, ancak ortak gözetimin, madeni paraları taşımak/harcamak için gereken beş veya daha fazla imzacıyı içerebileceği kurumsal ve kurumsal durumlar vardır. Taproot’un tanıtılması ve kullanıma sunulmasıyla birlikte bunun olanakları daha kolay, daha özel ve daha güvenli hale geldi.

İşbirlikçi velayet kurmanın kendin yap yolları vardır (Karavan bir örnektir), ancak bu makaleyi okuyan çoğunuz için (ben dahil) bu bizim beceri setimizin çok ötesindedir. Genellikle, multisig’i kendi başlarına kuracak olanlar mühendisler ve teknoloji konusunda bilgili kişilerdir. Geri kalanımız için, size bu konuda rehberlik edecek bir şirket kiralamaya değer. Çoklu imza veya işbirlikçi velayet için en iyi bilinen iki hizmet Casa ve Unchained Capital’dir. Bu hizmetlerin her ikisi de, ne kadar bitcoin’i güvenceye almaya çalıştığınıza bağlı olarak değişen fiyat noktalarında seçebileceğiniz farklı ürünlere sahiptir. Özel anahtarlarınızı işbirliğine dayalı gözetim altında tutmanın avantajı, tek bir cihaza sahip olmanın tek hata noktasını ortadan kaldırmasıdır. Bu, birçok kişi tarafından bitcoin’inizi depolamak için en güvenli ve en güvenli yöntem olarak kabul edilir.

Finansal özgürlüğe giden merdivende, listeleyeceğim ancak daha nitelikli bir kişinin açıklaması için saklayacağım başka adımlar da var:

Beşinci Adım

Kendi düğümünüzü çalıştırın. Kendi düğümünüzü çalıştırmanıza izin veren tak ve çalıştır çözümlerine sahip donanım oluşturan iki şirket Umbrel ve Start9’dur.

Altıncı Adım

Kendi Lightning Network kanallarınızı açın.

Yedinci Adım

Kendi bitcoin’inizi benimseyin.

Sekizinci Adım

Hesap biriminiz olarak bitcoin kullanın. Bu “son” adım, yalnızca bitcoin ile düşünmeye başladığınızda mümkündür. Bunu ikinci bir dil öğrenip o ikinci dilde hayalini kurduğunuz dile o kadar alışmanıza benzetirim. Bitcoin’i ikinci adımda hesap biriminiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz, ancak çoğu bunu yapmaz. Bitcoin dilini öğrenmek için zamana ihtiyacımız var.

Çoğu insan muhtemelen merdivende ikinci adımın ötesine geçmeyecektir, ancak bir puan kartına sahip olmak her zaman yararlıdır. Bitcoinciler hakkında fark ettiğim şey, 21. yüzyıl için bu yeni para teknolojisini başkalarına öğretmek için zaman ayırma konusunda cömert olmaları. Çoğu, bu finansal özgürlük merdivenindeki adımların çok iyi farkında. Finansal egemenliğiniz buna bağlıymış gibi merdivene çıkmanızı ve merdiveni tırmanmaya devam etmenizi rica ediyorum… çünkü öyle.

Bu, Mark Maraia’nın konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc. veya Bitcoin Magazine’in görüşlerini yansıtmayabilir.

.

Bitcoin ile Finansal Özgürlük Merdivenini Tırmanmak
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: