Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksine Nereden Bakabiliriz ?

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir ?

Bitcoin Korku ve açgözlülük endeksi, Bitcoin ve diğer büyük kripto paraların bir nevi duygularını yansıtır. Korku ve açgözlülük endeksi; 0 değeri “Aşırı Korku” , 100 değeri ise “Aşırı Açgözlülük” anlamını taşır. Bitcoin yükselmesiyle insanlarda açgözlülük seviyesi yükselirken, düştüğünde ise korku seviyesi yükselmektedir. Korku Endeksi ve açgözlülük endeksi varsayımlarıyla aşırı duygulardan kaçınmayı amaçlar. Endeks, 6 farklı faktörü baz almaktadır. Bunlar: Volatilite, Pazar İvmesi / Hacim, Sosyal Medya, Anketler, Hâkimiyet ve trendler.

Değerler Hangi Anlama Gelmektedir?

Extreme Fear: Aşırı Korku,

Fear: Korku, Greed: Açgözlülük,

Extreme Greed: Aşırı Açgözlülük,

Neutral: Doğal (Normal) anlamına gelmektedir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Bugün ve Geçmiş Veriler

Bugün (07.10.2022) :  Aşırı Korku (23) seviyesinde
Dün:  (06.10.2022)  :  Korku (26) seviyesindeydi.
Geçen Hafta:  Aşırı Korku (21) seviyesindeydi.
Geçen Ay:  Aşırı Korku (24) seviyesindeydi.

Bitcoin Korku Endeksi Nereden bakılır ?

Bitcoin korku ve açgözlülük verilerine coinmarketturkiye.com üzerinden günlük olarak bakabilirsiniz. Ayrıca geçmiş grafik verilerede ulaşabilirisiniz.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Hangi Verilere Göre Çalışır ?

1. Volatilite

Akım ve maksimum oynaklığı ölçüyoruz. Bitcoin çekme ve bunları son 30 gün ve 90 gün için karşılık gelen ortalama değerlerle karşılaştırın. Oynaklıkta olağandışı bir artışın korkulu bir piyasanın işareti olduğunu savunuyoruz.

2. An / pazar hacmi

Ayrıca mevcut hacim ve piyasa dinamiklerini (yine son 30/90 günlük ortalama değerlere göre) ölçüyoruz ve bu iki değeri bir araya getiriyoruz. Genel olarak, günlük bazda pozitif bir piyasada yüksek alım hacimleri gördüğümüzde, piyasanın aşırı açgözlü / boğa hareket ettiği sonucuna varırız.

3. Hakimiyet

Bir para biriminin hakimiyeti, tüm kriptografi pazarının pazar payına benzer. Özellikle Bitcoin için, Bitcoin hakimiyetindeki artışın, Bitcoin giderek kriptografinin güvenli limanı haline gelmesinden dolayı, alternatif para birimlerine yapılan spekülatif yatırımların korkusundan (ve dolayısıyla azalmasından) kaynaklandığını düşünüyoruz. Öte yandan, Bitcoin’in hakimiyeti azaldığında, insanlar bir sonraki büyük boğa koşusunda şanslarını hayal ederek daha riskli alternatif para birimlerine yatırım yaparak daha açgözlü hale geliyorlar. Her neyse, Bitcoin dışındaki bir para biriminin baskınlığını analiz ederek, alternatif bir para birimine daha fazla ilgi, o belirli para birimi için boğa/açgözlü davranışa yol açabileceğinden, bunun tersini tartışabilirsiniz.

4. Trendler

Bitcoin ile ilgili çeşitli arama sorguları için Google Trendler verilerini aldık ve bu sayıları, özellikle de değişen arama hacimlerini ve şu anda önerilen diğer popüler aramaları analiz ettik. Örneğin, “Bitcoin” için Google Trendler’i kontrol ederseniz, çok fazla arama hacmi bilgisi elde edemezsiniz. Ancak şu anda ilgili arama sorguları kutusundaki “bitcoin fiyat manipülasyonu” sorgusunda (1.550 itibariyle) +29% artış olduğunu görebilirsiniz. Bu açıkça piyasada bir korku işareti ve bunu endeksimiz için kullanıyoruz.

5. Sosyal medya (Reddit ve Twitter)

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden bahseden tweet’leri ve Reddit gönderilerini/yorumlarını topladık ve bu gönderilerin duygularını analiz ettik. Genel olarak, yükseliş tweetleri/gönderileri (“Bitcoin aya gidiyor” gibi) açgözlü bir piyasa hissine işaret ediyor ve düşüşe yönelik gönderiler (“Bitcoin’in benimsenmesi yok ve oranlar çok yüksek” gibi) korkulu piyasa hissini gösteriyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Neden Ölçülür?

Kripto piyasasında insan davranışları duygusallık gösterebilmektedir.. piyasa yükselirken insanlar açgözlülük eğilimindedir ve bu da FOMO (Kaybetme korkusu) ile sonuçlanır. Ayrıca, insanlar kırmızı sayıları (Kaybetmeye başladığında) görmenin mantıksız tepkisiyle satarlar. İki basit varsayım vardır:

  • Aşırı korku, yatırımcıların çok endişeli olduğunun bir işareti olabilir. Bu bir satın alma fırsatı olabilir.
  • Yatırımcılar çok açgözlü ise, bu, piyasanın bir düzeltme yapması gerektiği anlamına gelebilir.

Bu nedenle, Bitcoin piyasasının mevcut hissiyatını analiz ediyor ve sayıları 0’dan 100’e kadar basit bir ölçere sıkıştırıyoruz. Sıfır, “Aşırı Korku”, 100 ise “Aşırı Açgözlülük” anlamına geliyor. Buradaki bilgilere bakarak işlem yapmamızını önermekteyiz. Veriler farklı 3.taraf kaynaklardan sağlanmaktadır. Bu yazımız sadece bilgilendirmek amaçlıdır, yatırım tavsiyesi içermez.

Kaynak: https://coinmarketturkiye.com/tr/fear-and-greed-index

Sevdiklerinle Paylaş: