BlackRock ve Mike Bloomberg, iklim riskini ölçmenin ve temiz enerjiye yatırım yapmanın akıllı kapitalizm olduğu konusunda hemfikir – Borsa – Finans Haberleri

BlackRock ve Mike Bloomberg, iklim riskini ölçmenin ve temiz enerjiye yatırım yapmanın akıllı kapitalizm olduğu konusunda hemfikir

BlackRock Inc.’in CEO’su Larry Fink,

Christopher Goodney | Bloomberg | Getty Resimleri

Milyarder işadamı ve eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve yatırım devi BlackRock, son zamanlarda iklim çözümleri ve temiz enerjiye yapılan yatırımları savunan ve şirketlerden iklimle ilgili risk açıklamaları talep etmenin akıllı kapitalizm olduğunu söyleyen kendi güçlü ifadeli mektuplarını yayınladılar.

Mektuplar, insanlara bu alanlarda sorumlu davranan şirketlere yatırım yapmak için kolay bir yol sağlamayı amaçlayan çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) fonları fikrine karşı siyasi baskı arttıkça geliyor. Özellikle Cumhuriyetçi kesimdeki eleştirmenler, ESG’nin siyasi bir gündem için bir kılıf olduğunu ve kısmen fosil yakıt üreticilerine yönelik olduğunu söylediler.

ilgili yatırım haberleriSEC Başkanı Gary Gensler, kripto topluluğundan düzenlemeleri veya dava edilme riskini benimsemesini istiyor

Forbes’a göre şu anda neredeyse 77 milyar dolar değerinde olan Bloomberg, Salı günü kendi adıyla anılan medya yayınında, iklim çözümleri ve temiz enerjiye yönelik yatırım kararlarını siyasallaştırmaya yönelik Cumhuriyetçi liderliğindeki çabaları alaya alan bir makale yayınladı.

Bloomberg, “Temiz enerjiye hızla ilerleyen bir dünyada, fosil yakıtlara bağımlı şirketler yatırımcıları daha fazla riske atıyor” dedi.

Bloomberg, “Gerçek şu ki: İklim riski finansal risktir. İklimle ilgili hava olaylarından kaynaklanan maliyetler artık yıllık 100 milyar doları aşıyor – ve bu sadece sigortalı kayıpları sayıyor” diye yazdı. “Bu ve diğer kayıpların muhasebeleştirilmesi sosyal politika değildir. Bu akıllıca bir yatırımdır. Ve firmaların bunu yapmasına izin vermeyi reddetmek vergi mükelleflerine büyük bir maliyet getirir.”

BlackRock Çarşamba günü, şirketlerin iklim riskini ölçme ve temiz enerjiye yatırım yapma konusundaki taahhütlerini müvekkillerine karşı emanet görevini sorumlu bir şekilde yerine getirdiğini savunan bir dizi başsavcıya bir mektup gönderdi.

BlackRock’un kıdemli genel müdürü ve dış ilişkiler başkanı Dalia Blass, “Müşterilerimizin finansal çıkarlarına olan bağlılığımız sarsılmaz ve bölünmezdir” dedi.

“Küresel GSYİH’nın yüzde 90’ından fazlasını temsil eden hükümetler, önümüzdeki on yıllarda net sıfıra geçme taahhüdünde bulundular. İklim riski ve bunun enerji geçişi üzerindeki etkileri konusunda ileriye dönük bir pozisyon alan yatırımcıların ve şirketlerin daha iyi uzun vadeli sonuçlar elde edeceğine inanıyoruz. -vadeli finansal sonuçlar,” diye yazdı Blass. “Bu fırsatlar siyasi yelpazeyi aşıyor.”

New York’un eski belediye başkanı Michael Bloomberg, 2 Kasım 2021’de Glasgow, İskoçya, İngiltere’deki BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) sırasında Glasgow Bilim Merkezi’nde Earthshot ödülü kazananları ve finalistleriyle yaptığı toplantıda konuşuyor.

Alastair Grant | Reuters

BlackRock’un mektubu, 19 eyalet başsavcısının BlackRock CEO’su Larry Fink’e, fosil yakıtlara karşı önyargı olarak adlandırdıkları şeye itiraz ettikleri 4 Ağustos tarihli bir mektuba özel olarak yanıt veriyordu.

“BlackRock’un geçmişteki kamu taahhütleri, vatandaşların varlıklarını, şirketleri, fosil yakıtların aşamalı olarak kaldırılmasını zorlayan, enerji fiyatlarını artıran, enflasyonu artıran ve ulusal güvenliği zayıflatan Paris Anlaşması gibi uluslararası anlaşmalara uymaya zorlamak için kullandığını gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri,” diyor başsavcılar.

Başsavcılardan gelen mektupta, belirli eyalet milletvekilleri kendi eyaletleri için “enerji boykotlarını yasaklayan” yasaları kabul ettiler. Örneğin, Ağustos ayının sonlarında, Teksaslı denetçi Glenn Hegar, BlackRock dahil on finans şirketini ve 350 yatırım fonunu “enerji şirketlerini boykot etmek” için adımlar atmakla suçladı.

BlackRock, enerji şirketlerini boykot ettiği veya siyasi bir gündemle faaliyet gösterdiği fikrine itiraz etti.

BlackRock, “kamu enerji şirketlerinin en büyük yatırımcıları arasında” ve ABD enerji şirketlerine 170 milyar dolarlık yatırım yaptı. BlackRock mektubunda, son yatırımlar arasında doğal gaz, yenilenebilir kaynaklar ve “ölçeklendirmek için sermayeye ihtiyaç duyan karbondan arındırma teknolojisi” yer alıyor.

BlackRock ayrıca şeffaflığı artırmak ve müşteriler için kaliteli yatırım kararları alabilmek için şirketlerden iklimle ilgili finansal açıklamalar talep ettiğini söyledi.

Bu arada Bloomberg, iklim riskini ölçmenin sadece temel yatırım olduğunu söyledi.

“Herhangi bir sorumlu para yöneticisi, özellikle vergi mükelleflerine karşı vekalet görevi olan biri, çeşitlendirilmiş bir portföy (enerji dahil) oluşturmaya çalışır; riski tanımlar ve azaltır (iklim değişikliği ile ilişkili riskler dahil); ve endüstrileri ve endüstrileri şekillendiren makro eğilimleri göz önünde bulundurur. pazarlar (temiz gücün istikrarlı bir şekilde düşen fiyatı gibi),” diye yazdı Bloomberg.

“Bu, 101’lik bir yatırım ve ya ESG’nin Cumhuriyetçi eleştirmenleri bunu anlamıyor ya da fosil yakıt şirketlerinin çıkarlarına hizmet ediyor. Her ikisi de olabilir.”

.

BlackRock ve Mike Bloomberg, iklim riskini ölçmenin ve temiz enerjiye yatırım yapmanın akıllı kapitalizm olduğu konusunda hemfikir
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: