BM İnsan Hakları Şefi Assange’ın İadesi Davasıyla İlgili Endişelerini Seslendirdi, Wikileaks Büyük Miktarlarda Kripto Artırmaya Devam Ediyor – Kripto Haberleri

BM İnsan Hakları Şefi Assange’ın İadesi Davasıyla İlgili Endişelerini Seslendirdi, Wikileaks Büyük Miktarlarda Kripto Artırmaya Devam Ediyor

Cumartesi günü, Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları şefi Michelle Bachelet, muhbir Julian Assange’ın olası iade edilmesinin gelecekteki muhbirlerin ve araştırmacı gazetecilerin haklarına ilişkin endişeleri artırdığını söyledi. Bu arada, kripto para birimi destekçileri, Wikileaks yüz binlerce dolar biriktirdiği için Assange’a ve onun yasal savaşına bağış yapmaya devam etti. […]

Cumartesi günü, Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları şefi Michelle Bachelet, muhbir Julian Assange’ın olası iade edilmesinin gelecekteki muhbirlerin ve araştırmacı gazetecilerin haklarına ilişkin endişeleri artırdığını söyledi. Bu arada, kripto para destekçileri Assange’a bağış yapmaya devam etti ve Wikileaks, Assange’ın 2019’dan beri Londra’da esir tutulmasından bu yana yüz binlerce dolarlık kripto varlık biriktirdiği için onun yasal savaşına devam etti.

BM İnsan Hakları Şefi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Assange’ı İade Etmeye Çalıştığını Söyledi ‘Medya Özgürlüğüne İlişkin Endişeleri Artırıyor’

ABD, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD Ordusu istihbarat analisti Chelsea Manning tarafından sağlanan gizli bilgileri sızdırdığı için ABD’ye iade edilmesini istiyor. Wikileaks, Afganistan savaş günlükleri, Irak savaş günlükleri ve Cablegate adlı “İkincil Cinayet” videosunu yayınladığında, ABD hükümeti Assange’a karşı kapsamlı bir cezai soruşturma başlattı. Federal makamlar Assange aleyhinde bir iddianame yayınladığında, şikayetler Manning tarafından sağlanan sızıntılardan kaynaklandı. Assange, 1917 tarihli Casusluk Yasasını ihlal etmekle suçlanıyor.

Assange, aralarında Alexander Berkman, Emma Goldman, Daniel Ellsberg, Chelsea Manning ve Edward Snowden’ın da bulunduğu 1917 Casusluk Yasası uyarınca suçlanan bir dizi kişiye katıldı. Assange, 2012’de Ekvador tarafından sığınma hakkı verilirken, yedi yıl sonra 11 Nisan 2019’da Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinden sürüklenerek çıkarıldı ve o zamandan beri ABD’nin iadesiyle mücadele ediyor. Bu hafta, BM insan hakları şefi Michelle Bachelet, Assange’ın ABD’ye iade edilmesi konusundaki endişelerini dile getirdi.

Bachelet, Assange’ın eşi ve avukatlarıyla görüşürken şunları söyledi:

Bay Assange’ın olası iade ve kovuşturması, medya özgürlüğü ve araştırmacı gazetecilik ve ihbarcıların faaliyetleri üzerinde olası bir caydırıcı etki ile ilgili endişeleri gündeme getiriyor.

Assange’ın avukatlarından Jennifer Robinson basına yaptığı açıklamada, davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderileceğini söyledi. Assange’ın avukatları, Wikileaks kurucusunun “siyasi görüşlerinden dolayı yargılanıp cezalandırıldığına” itiraz ediyor. Bachelet’in ilk yorumlarının ardından, BM insan hakları şefi ofisinin ihbarcının davasını izleyeceğini söyledi.

“Bu şartlar altında saygının sağlanmasının önemini vurgulamak isterim. [for] Bay Assange’ın insan hakları, özellikle adil yargılanma hakkı ve yasal süreç bu davada garanti ediyor,” dedi Bachelet basına. Ofisim Assange’ın davasını yakından takip etmeye devam edecek” dedi.

Wikileaks, Bitcoin, Ethereum ve Bitcoin Cash’te Yüzbinleri Artırdı

Wikileaks, 2010’dan beri kripto para birimlerini destekliyor ve bağışlar için bitcoin’i kabul ediyor. Assange’ın Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde tutuklanmasından sonra, kripto para bağışları akmaya başladı ve bugüne kadar devam etti. Yalnızca son dört ayda Wikileaks, bugünün bitcoin döviz kurlarını kullanarak 133.179 $ değerinde 3.480 BTC topladı. Wikileaks BTC, son birkaç yılda sık sık değişti.

Veriler ayrıca yaklaşık 24 ay boyunca Wikileaks’in 100.000 dolara yakın 228.16 BCH topladığını gösteriyor. Son dört yılda Wikileaks, bugünün ether döviz kurlarını kullanarak 145.647 $ değerinde 147.48 ETH topladı. Tabii ki, bağışlanan BTC, BCH ve ETH’nin büyük bir kısmı bugün değerinden çok daha yüksek USD değerlerinde nakde çevrildi. Ayrıca Wikileaks, litecoin (LTC), zcash (ZEC) ve monero (XMR) cinsinden bağışları da kabul etmektedir.

BM insan hakları şefinin ABD’nin Assange’ı iade etmesinin medya özgürlüğüne, ihbarcılara ve araştırmacı gazeteciliğe tüyler ürpertici bir darbe indirebileceğini söylemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

BM İnsan Hakları Şefi Assange’ın İadesi Davasıyla İlgili Endişelerini Seslendirdi, Wikileaks Büyük Miktarlarda Kripto Artırmaya Devam Ediyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: