Boeing, 737 Max kazasının ardından yanıltıcı yatırımcılarla ilgili suçlamaları çözmek için 200 milyon dolar ödeyecek – Kurumsal Haberler

Boeing, 737 Max kazasının ardından yanıltıcı yatırımcılarla ilgili suçlamaları çözmek için 200 milyon dolar ödeyecek

Bir Boeing 737 MAX 7 uçağı, 30 Eylül 2020, Seattle, Washington’daki Boeing Field’a bir değerlendirme uçuşu sırasında indi.

Lindsey Wasson | Reuters

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Boeing’in 200 milyon dolar ve ardından CEO’su Dennis Muilenburg’un 737 Max jet uçağının iki ölümcül kazasının ardından yanıltıcı yatırımcılarla ilgili suçlamaları çözmek için 1 milyon dolar ödeyeceğini söyledi.

SEC Başkanı, “Kriz ve trajedi zamanlarında, halka açık şirketlerin ve yöneticilerin piyasalara tam, adil ve gerçeğe uygun açıklamalar yapması özellikle önemlidir. Boeing Şirketi ve eski CEO’su Dennis Muilenburg, bu en temel yükümlülüğü yerine getirmedi.” Gary Gensler bir açıklamada.

Biri Ekim 2018’de, diğeri Mart 2019’da meydana gelen iki kaza, iki uçuştaki 346 kişinin tümünü öldürdü ve jet uçaklarının dünya çapında yere indirilmesine yol açtı. Topraklama ilk olarak 2020’nin sonlarında kaldırıldı.

Boeing, Muilenberg’i Aralık 2019’da, uçakların uzatılmış topraklamasının ortasında görevden aldı ve düzenleyicilerin uçakları tekrar uçmak için ne zaman temizlemesini beklediği hakkında yorumlar yaptı. Yorumlar ayrıca üreticinin Federal Havacılık İdaresi ile olan ilişkisini zorladı ve düzenleyici tarafından kamuoyunun uyarılmasına neden oldu.

Boeing yaptığı açıklamada, “Bugünkü anlaşma, şirketin 737 MAX kazalarıyla ilgili önemli yasal sorunları hissedarlarımız, çalışanlarımız ve diğer paydaşların çıkarlarına en iyi şekilde hizmet edecek şekilde sorumlu bir şekilde çözme çabasının bir parçasıdır.” Dedi.

Ajans, ne Boeing ne de Muilenburg’un SEC’in bulgularını kabul etmediğini veya reddetmediğini söyledi.

Ocak 2021’de Boeing, Adalet Bakanlığı ile uçaklar üzerinde bir ceza soruşturması yapmak için 2,5 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Kazalardan sonra yapılan iki lanet olası kongre soruşturması, 737 Max’in geliştirme ve sertifikasyonunda yönetim, tasarım ve düzenleyici kusurlar buldu. Bu, uçak sertifikasyonu reformu için yeni mevzuata yol açarak FAA’ya süreç üzerinde daha fazla kontrol sağladı.

.

Boeing, 737 Max kazasının ardından yanıltıcı yatırımcılarla ilgili suçlamaları çözmek için 200 milyon dolar ödeyecek
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: