Boğalar Hala Bu Pazarın Sahibi. Ama Çatlaklar Görünmeye Başlıyor. – Finans Haberleri

Boğalar Hala Bu Pazarın Sahibi. Ama Çatlaklar Görünmeye Başlıyor.

Yazı Boyutu

Piyasanın daha riskli ve daha spekülatif cepleri, tahvil getirilerindeki düşüşle aynı zamana denk gelen ralliye öncülük etti.

NYSE

Boğa piyasası gibi görünüyorsa ve boğa piyasası gibi davranıyorsa, muhtemelen bir boğa piyasasıdır – tabii değilse. Ne yazık ki, hala yanlış gidebilecek çok şey var.

Son zamanlarda, iyimser olmak için daha fazla şey oldu. On yıllardır yaşanan en kötü yılın ilk yarısından sonra,


S&P 500 endeksi

geçen haftaki %1.2’lik bir düşüş dahil olmak üzere Haziran ortasındaki en düşük seviyesinden %15 tırmandı. bu


Nasdaq Kompozit

son iki ayda %20 ralli yaparak, haftalık %2,6 düşüşe rağmen yeni bir boğa piyasasına soktu. bu


Dow Jones Endüstriyel Ortalama

haftalık %0.2’lik düşüşün ardından Haziran’ın düşüğünden %14 yükseldi.

Piyasanın daha riskli ve daha spekülatif cepleri, tahvil getirilerindeki düşüşle aynı zamana denk gelen ralliye öncülük etti. bu


2000

S&P 500’e teknoloji ve tüketici-ihtiyari sektörler liderlik ederken, son sekiz haftada %22 değer kazandı.


SPDR S&P Biyoteknoloji

borsada işlem gören fon (ticker: XBI) Haziran ortasından bu yana %40 arttı.

2022’nin ilk yarısının aşırı karamsarlığı uzak bir hatıra gibi görünüyor. Avrupa’da savaş, kontrolden çıkmış enflasyon, şirket karlarında yaklaşan bir çöküş, ekonomiyi durgunluğa itmek zorunda kalan eğrinin gerisinde bir Federal Rezerv – bugünlerde bunlardan neredeyse hiç duymuyorsunuz.

Değişimin arkasında bir dizi sağlam istihdam ve enflasyon verisi, korkulan ikinci çeyrek sonuçları ve emtia fiyatlarında gerileme var. Olumlu katalizörler yatırımcı duyarlılığını artırdı: Yatırımcı İstihbaratı Boğa/Ayı Oranı sekiz hafta önceki 0.60’tan bu hafta 1.64’e yükseldi. Bu, kendilerini boğa olarak tanımlayan yatırımcıların artık ayılardan çok daha fazla olduğu anlamına geliyor.

Kenarda, yakında borsaya girebilecek bir sürü para var. JP Morgan’ın küresel piyasalar baş stratejisti olan uzun zamandır boğa olan Marko Kolanovic’in S&P 500 için yıl sonu hedefi 4800 – Cuma günkü kapanışın yaklaşık %13,5 üzerinde ve rekor bir yüksek olacak.

Perşembe günü, “Küresel bir durgunluk olmayacağına ve enflasyonun düşeceğine dair temel görüşümüz göz önüne alındığında, en önemli değişken konumlandırmadır” diye yazdı. “Ve konumlandırma hala çok düşük… şu anda ~10. yüzdelik dilimde.” Kolanoviç’e göre bu, fonların hisse senedi piyasasına nispi maruziyetinin tarihsel okumaların sadece %10’unda daha düşük olduğu anlamına geliyor.

Kurumsal hisse geri alımlarının yanı sıra, önümüzdeki birkaç ay içinde günlük birkaç milyar dolarlık hisse senedi girişlerini görmeyi bekliyor.

Boğalar bile enflasyonun fethedilmekten çok uzak olduğunu kabul ediyor, Fed’in sıkılaştırma döngüsü devam edecek ve ekonomik büyümenin yavaşlaması garanti ediliyor. Ancak bu rüzgarların her birinin hızı ve büyüklüğü artık o kadar korkunç görünmüyor. Bu göreceli bir gelişme ve boğaların ekonomi için yumuşak bir inişin sağlanıp sağlanamayacağı konusunda kafa yormasına neden oluyor.

Bu bir oldubitti olmaktan çok uzak – daha çok şeyin doğru gitmesi gerekiyor. Öte yandan, genel enflasyon Temmuz ayında yatay seyretse de, bunun nedeni petrol fiyatlarındaki gerilemeydi. Gıda ve enerji bileşenlerini hariç tutan çekirdek tüketici fiyat endeksi, Temmuz ayında %0,3 artarak Fed’in yıllık %2’lik fiyat artış oranı hedefinin oldukça üzerine çıktı. Ve bu kazançlar, benzin fiyatları gibi tersine dönmeyecek olan kiralar gibi daha katı kategorilerden kaynaklandı. Enflasyon sorun olmaya devam ediyor.

Çarşamba günü yayınlanan Temmuz ayındaki Fed toplantısının tutanakları ve geçtiğimiz hafta üç Fed başkanının yaptığı konuşmalar, tekdüze bir şekilde piyasaya fiyatlanandan daha fazla şahinliğin sinyalini verdi. Ama bu işleri pek hareketlendirmedi. Tüccarlar, Fed’in yetkililerin kamuoyuna açıkladığından daha erken yürüyüşten vazgeçeceğine dair bahse girmeye devam ediyor. Yine de enflasyonu yenmeye odaklanan bir Fed, eğer veriler daha fazla iyileşmezse, tahvil getirilerini yükseltip hisse senetlerini aşağı çekmezse, piyasayı hala geride bırakabilir.

Fed’in belirtilen niyetlerine rağmen, tahvil piyasası enflasyona karşı zafer ilan etmeye daha yakın. 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi, geçtiğimiz hafta çeyrek puanlık bir yükselişten sonra bile, Haziran ortasındaki yaklaşık %3,5’ten %3’ün altında kaldı. Leuthold Group Baş Yatırım Stratejisti Jim Paulsen, “Ayrıca, bir yıllık başabaş oranı (tahvil piyasasının bir yıllık ileriye dönük enflasyon beklentisi) Mart’taki %6,3’ten bugün %3,0’a düştü” dedi. “Aslında düşüşü, enflasyon görünümünün yakında Fed’in %2 hedefinin yakınına dönebileceğini gösteriyor.”

En çetrefilli senaryo hala akla yatkın: kötüleşen ekonomik faaliyet ve artan işsizlikle birlikte hala yüksek enflasyon. O zaman Fed, enflasyon mücadelesini bocalayan bir ekonomiyi desteklemeye karşı tartmak zorunda kalacaktı.

Yönetim ekipleri, ikinci çeyrek sonuçları genel olarak güçlü olsa bile, yılın geri kalanı için uğursuz tahminler sunma eğilimindeydi. Aniden özellikle ucuz olmayan bir pazarda artan faiz oranlarının yanı sıra kâr büyümesini yavaşlatmak zor bir kombinasyon. S&P 500’ün vadeli fiyat/kazanç oranı, Haziran ayında yaklaşık 15 kattan neredeyse 19 kata yükseldi.

Denizaşırı ülkelerde, Çin ekonomisi bir emlak sektörü çöküşüyle ​​mücadele ederken, Covid-19 karantinalarından titrek bir şekilde çıkıyor. Avrupa bir enerji krizinde.

Teknik analistler de bir kırılma anı görüyorlar. S&P 500 Salı günü 200 günlük hareketli ortalaması olan 4321 puana ulaştıktan sonra haftanın geri kalanında bu bariyerin hemen altında gezindi.

“S&P 500, 200 dma’nın üzerine anlamlı bir şekilde yükselemezse, ayılar şüphesiz bir sonraki durağın, muhtemelen ayı piyasası nihayet sona ermeden önce yeni bir düşük seviyeye giderken, şeytani diplerin yeniden test edilmesi olacağı sonucuna varacaklar” diye yazdı. Yardeni Araştırma Başkanı Ed Yardeni Salı günü. “Takvimi yanlarında tutuyorlar çünkü Eylül borsa için en kötü ay olma eğiliminde. 1928’den bu yana S&P 500, ay boyunca ortalama yüzde 1.0 düştü.”

Genel olarak, hem boğaların hem de ayıların davalarını desteklemek için işaret edecekleri çok şey var. Ancak, iyi haberler ve iyileşen verilerle beslenen hızlı bir rallinin ardından, kısa vadeli risk/ödül ayıların lehine görünüyor.

yaz Nicholas Jasinski, nicholas.jasinski@barrons.com adresinde

.

Boğalar Hala Bu Pazarın Sahibi. Ama Çatlaklar Görünmeye Başlıyor.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: