Bölge valisi, Rusya’nın doğu Ukrayna’da bir okula düzenlediği bombalı saldırıda 60 kişinin öldüğünden korkulduğunu söyledi. – Dünyadan Haberler

Bölge valisi, Rusya’nın doğu Ukrayna’da bir okula düzenlediği bombalı saldırıda 60 kişinin öldüğünden korkulduğunu söyledi.

Rusya’nın savaşı küresel enerji piyasalarını alt üst ederken ABD gaz fiyatları yükseliyor

27 Nisan 2022 Çarşamba günü, bir müşteri, San Francisco, California, ABD’deki bir benzin istasyonunda bir yakıt nozulu tutuyor. Valiler Gavin Newsom’un milletvekillerini durdurmaya ikna edememesinin ardından Kaliforniya, yakıt vergisinde 1 Temmuz’da otomatik bir artışa hazırlanıyor. zam, eyalet sakinlerini en pahalı benzinle rahatlatma planının bir parçası.

David Paul Morris | Bloomberg | Getty Resimleri

ABD’de doğalgaz fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının küresel enerji piyasalarında hasara yol açmasıyla Pazar günü yükseldi. Rus enerji ürünlerine yaptırım uygulanması ve Avrupa Birliği’nin ülkenin enerjisine bağımlılıktan uzaklaşma planı, petrol ve doğal gaz fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Bu da ABD’li tüketicilerin pompada ödediği fiyatı artırdı.

AAA’ya göre, ABD’de perakende dizel fiyatları Pazar günü 5,53 dolar rekor kırdı. Fiyatlar geçen senenin 2,43$ üzerinde.

Normal bir galon benzin için ulusal ortalama, Pazar günü 4.317 dolardı, Mart ayındaki rekor olan 4.33 dolardan biraz uzaktı.

— Pippa Stevens

U2’den Bono, The Edge Kiev metro istasyonunda sahne alıyor

Bono (Paul David Hewson), İrlandalı şarkıcı-söz yazarı, aktivist ve rock grubu U2’nin baş vokalisti, Antytila ​​(C), Ukraynalı bir müzik grubu lideri ve şimdi Ukrayna Ordusu Taras Topolia’da asker ve gitarist David Howell Evans ‘The Edge’ 8 Mayıs 2022’de Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezinde bomba sığınağı olan metro istasyonunda sahne alıyor.

Sergei Supinsky | AFP | Getty Resimleri

Grup, Twitter’dan yaptığı açıklamada, U2’den Bono and the Edge’in Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy tarafından davet edildikten sonra Kiev metro istasyonunda performans sergilediğini söyledi.

U2, çabanın “Ukrayna halkıyla bir dayanışma gösterisi” olduğunu söyledi.

—Jessica Bursztynsky

Luhansk valisi, Ukrayna askerlerinin Popasna’dan çekildiğini doğruladı

Luhansk bölgesi valisi, Ukrayna birliklerinin doğu Ukrayna şehri Popasna’dan çekildiğini ve daha önce ele geçirildiğine dair raporları doğruladığını söyledi.

Rusya’nın Çeçenya cumhuriyeti başkanı Ramzan Kadırov Pazar günü birliklerinin Popasna’nın çoğunu kontrol altına aldığını söyledi.

Luhansk Valisi Serhiy Gaidai, Ukrayna televizyonuna Ukrayna birliklerinin daha güçlü mevziler almak için geri çekildiğini söyledi ve “Orada her şey yok edildi” dedi.

Rus kuvvetleri Nisan ayında Ukrayna’nın doğu kanadının çoğu boyunca yeni bir saldırı başlattı ve son zamanlarda Luhansk bölgesindeki Popasna çevresinde en yoğun saldırı ve bombardımanlar gerçekleşti.

— Reuters

Luhansk bölgesinde bir okula bombalı saldırı düzenlendi, onlarca kişi öldü

Luhansk bölgesi valisi Serhiy Haidai Pazar günü yaptığı açıklamada, bir okulun bombalanmasından sonra en az iki kişinin öldüğünü söyledi.

Reuters çevirisine göre Haidai, bombalamanın Cumartesi öğleden sonra 90 kişinin sığındığı yerde meydana geldiğini söyledi. 30 kişinin kurtarıldığını ve yaklaşık 60’ının hala enkaz altında olduğunu ve ölümden korktuğunu söyledi.

Luhansk, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ı oluşturan iki bölgeden biri ve şu anda Rus birliklerinin çabalarını yoğunlaştırıyor.

Associated Press, okulun Bilogorivka köyünde bulunduğunu ekledi. Kurtarma çalışmaları devam ediyor.

NBC News raporları bağımsız olarak doğrulayamadı.

Sky News’e göre Haidai, Telegram mesajlaşma uygulamasında “Yangın yaklaşık dört saat sonra söndürüldü, ardından moloz temizlendi ve ne yazık ki iki kişinin cesedi bulundu” dedi.

“Enkazdan 30 kişi tahliye edildi, yedisi yaralandı. Altmış kişinin bina enkazları altında ölmesi muhtemel.”

—Mat Perçin

İngiliz istihbaratı, Rus komutanların önemli risklere maruz kaldığını söylüyor

Pazar günü yeni bir istihbarat güncellemesinde, İngiltere Savunma Bakanlığı, üst düzey Rus komutanların “ön cephede Rus performansının bocalaması” olarak nitelendirdiği şey nedeniyle savaş alanına nasıl çekildiğini bildirdi.

“Komutanların ileriye konuşlandırılması, onları önemli bir riske maruz bıraktı ve bu çatışmada orantısız olarak yüksek Rus subay kayıplarına yol açtı. Bu, aksiliklere yanıt vermekte yavaş olan ve savaş alanındaki yaklaşımını değiştiremeyen bir kuvvetle sonuçlandı.” bir dizi tweet’te söyledi.

—Mat Perçin

Zelenskyy, füze müzeyi tahrip ettikten sonra Rusya’nın eylemlerinin ‘kelimelerin ötesinde’ olduğunu söyledi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, bu savaşın her günü, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’daki bir müzeye yönelik grevin ardından “sözün ötesinde” bir şey yaptığını söyledi.

Cumartesi günü gece geç saatlerde yaptığı normal bir konuşmada, “Bu savaşın her günü, Rus ordusu kelimelerin ötesinde bir şey yapıyor. Ama sonraki her gün yeni bir şekilde hissetmenizi sağlayan bir şey yapıyor” dedi.

Zelenskyy, “Müzelere hedefli füze saldırıları – bu, her teröristin düşünebileceği bir şey değil” diye ekledi.

Yıkılan müze, 18. yüzyıl filozofu ve şairi Hryhoriy Skovoroda’ya adanmıştır.

Ancak Ukrayna ile savaşan bu tür bir ordu ve “diğer Avrupa ülkelerine getirmek istedikleri şey bu” dedi.

Zelenskyy’ye göre, 7 Mayıs itibariyle Rus ordusu yaklaşık 200 kültürel miras alanını yok etti veya zarar verdi.

— Weizhen Tan

İngiltere, Ukrayna’ya yaklaşık 1,6 milyar dolarlık ek askeri destek sağlayacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı devam ederken, 9 Nisan 2022’de Ukrayna’nın Kiev kentinde bir basın toplantısına katıldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi | çalışma notu

İngiltere, Ukrayna’ya 1,3 milyar pound (1,6 milyar ABD Doları) daha askeri destek ve yardım sağlayacağını belirterek, Pazar günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy ile Yediler Grubu liderlerinin planladığı görüntülü görüşme öncesinde söz verdi.

Başbakan Boris Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta işgali başlatmasından bu yana Ukrayna’nın Rus güçlerine direnme çabalarının en güçlü destekçilerinden biri oldu. Johnson’ın hükümeti Ukrayna’ya tanksavar füzeleri, hava savunma sistemleri ve diğer silahlar gönderdi.

Yeni taahhüt, İngiltere’nin Ukrayna’ya yönelik önceki harcama taahhütlerini neredeyse iki katına çıkarıyor ve hükümet bunun Irak ve Afganistan’daki savaşlardan bu yana bir çatışmaya yönelik en yüksek harcama oranı olduğunu söyledi, ancak bu hesaplamanın ayrıntılarını vermedi.

Johnson yaptığı açıklamada, “Putin’in acımasız saldırısı sadece Ukrayna’da tarifsiz bir yıkıma neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda Avrupa genelinde barış ve güvenliği de tehdit ediyor” dedi. Geçen hafta, işgalin başlamasından bu yana Ukrayna parlamentosuna hitap eden ilk Batılı lider oldu.

G-7 ülkelerinin liderleri – İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD – Rusya’nın Zafer Bayramı tatilini kutlamasından bir gün önce Pazar günü Zelenskiy ile sanal toplantı yapacaklar. Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı.

İngiltere, Ukrayna’ya yapılan ekstra harcamaların hükümetin acil durumlar için kullandığı bir rezervden geleceğini söyledi.

— Reuters

Zelenskyy, Mariupol çelik fabrikasından 300’den fazla kişinin tahliye edildiğini söyledi

Donetsk Halk Cumhuriyeti hükümetine bağlı bir bölgede, Mariupol’daki Metalurjik Kombi Azovstal’dan duman yükseliyor, doğuda Mariupol, Ukrayna, 5 Mayıs 2022 Perşembe.

AP Resimleri

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’e göre, Mariupol’daki Azovstal çelik tesisinden 300’den fazla sivil tahliye edildi.

Zelenskyy, Telegram’da yayınlanan bir videoda, “Azovstal’dan tahliye misyonlarının ilk aşamasını düzenlememize yardım eden Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Birleşmiş Milletler Örgütü ekiplerine minnettarım.” Dedi.

Nisan ortasından bu yana devasa çelik fabrikasında siviller ve askerler barikat kurdu.

Zelenskyy, tahliye görevinin yaralıların ve doktorların kurtarılmasını da içeren ikinci aşaması için hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

— MacKenzie Sigalos

CNBC’nin önceki canlı yayınını buradan okuyun:Bölge valisi, Rusya’nın doğu Ukrayna’da bir okula düzenlediği bombalı saldırıda 60 kişinin öldüğünden korkulduğunu söyledi.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: