Borsa haberleri canlı güncellemeler: Fed 75 baz puanlık artış sağlarken hisse senetleri düşüyor – Finans Haberleri

Borsa haberleri canlı güncellemeler: Fed 75 baz puanlık artış sağlarken hisse senetleri düşüyor

ABD hisse senetleri Çarşamba günü kazançlarından vazgeçti ve Federal Rezerv’in inatçı enflasyona karşı mücadelesinde büyük bir faiz artırımı daha yapmasıyla kırmızıya kaydı.

ABD merkez bankası, gösterge politika faizini art arda üçüncü kez %0,75 artırarak, federal fon oranını, mevcut %2,25 ile %2,5 aralığından 2008’den bu yana en yüksek seviyesi olan %3,0 ila %3,25’lik yeni bir aralığa getirdi. .

Dow Jones Sanayi Ortalaması 200 puan düşerken, S&P 500 endeksi %0.6 düştü. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %0,7 değer kaybetti. Bu arada, Wall Street’in “korku” göstergesi olan CBOE Volatilite Endeksi (^VIX) %11 artışla 30.18’e yükseldi.

Fed toplantısının ardından tahvil piyasasındaki faaliyet odak noktasıydı. Tahvil faizleri Çarşamba günü tehlikeli tırmanışını sürdürdü ve orana duyarlı 2 yıllık Hazine tahvili %4,1’i aştı – 2007’den bu yana en yüksek seviye. Gösterge ABD 10 yıllık tahvili, 2011’den bu yana en yüksek seviyesi olan %3,5’in üzerinde kaldı.

Piyasa katılımcıları, ABD merkez bankası üyelerinin ekonomik tahminlerini ve her bir yetkilinin Fed’in kısa vadeli faiz oranı tahminini gösteren son nokta grafiğini değerlendirmenin yanı sıra, toplantının ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına da kulak verecekler.

“Dünya çapında merkez bankalarının benimsediği toplantı bazında ve verilere bağlı yaklaşım, önümüzdeki aylarda para politikasının sıkılaşma hızında bir miktar gevşemeye izin verecek, ancak merkez bankacıları bu tür bir eylemin ancak şu durumlarda gerçekleşebileceği konusunda uyardılar: EY Parthenon Baş Ekonomisti Gregory Daco bir notta şunları söyledi:

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 27 Temmuz 2022’de Washington, ABD’de gerçekleştirdiği iki günlük toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında konuşuyor. REUTERS/Elizabeth Frantz

Çarşamba günü piyasayı hareketlendirenlerden biri, şirketin beklenenden daha iyi bir çeyreklik kazanç bildirmesinin ardından yaklaşık %6 yükselen ve kahvaltılık gevrekler, snack barlar ve evcil hayvan gıdalarındaki yüksek fiyatlardan yararlandığı için tam yıl satış görünümünü yükselten General Mills (GIS) oldu. .

Beyond Meat (BYND) hisseleri, ilk menü işbirliği olan Beyond Carne Asada Steak’te Taco Bell (YUM) ile bir ortaklık ilan ettikten sonra daha önceki bir kazançtan vazgeçti. Haber, et ikamesi üreticisinin, bu hafta sonu bir trafik kazasında bir adamın burnunu ısırdığı iddiasıyla tutuklanması üzerine Operasyon Direktörü Doug Ramsey’i askıya aldıktan sonra geldi.

hikaye devam ediyor

Stitch Fix (SFIX) hisseleri, şirketin dördüncü çeyrek gelir beklentilerini ve satış kılavuzunu hayal kırıklığına uğrattığını bildirmesinin ve aktif müşterilerde bir düşüş bildirmesinin ardından yaklaşık %8 yükseldi.

Atlantik ötesinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’nın “kısmi seferberlik” ilan ettiğini ve işgal altındaki toprakları ilhak etme sözü verdi. Bir televizyon mesajında, hamleleri “Rusya’nın egemenliğini, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmak için acil, gerekli adımlar” olarak nitelendirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında tırmanma tehdidi piyasaları sarstı. Petrol fiyatları yükseldi, West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri %2.5 artışla varil başına 86.07$’a ve Brent ham petrolünün %2.4 artışla varil başına 92.81$’a ulaştı. Euro düşerken dolar yeni bir rekor seviyeye yükseldi. Kripto pazarlarında, bitcoin (BTC-USD) 19.000 doların altına düştü.

Alexandra Semenova, Yahoo Finance’in muhabiridir. Onu Twitter’da takip et @alexandraandnyc

Yahoo Finance platformunun en son trend hisse senetleri için buraya tıklayın

Hisse senetlerini hareket ettiren olaylar da dahil olmak üzere en son borsa haberleri ve derinlemesine analizler için buraya tıklayın

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun

Apple veya Android için Yahoo Finance uygulamasını indirin

Twitter, Facebook, Instagram, Flipboard, LinkedIn ve YouTube’da Yahoo Finance’i takip edin

Borsa haberleri canlı güncellemeler: Fed 75 baz puanlık artış sağlarken hisse senetleri düşüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: