Borsa haberleri canlı güncellemeler: TÜFE erimeyi tetiklediği için hisse senetleri 2020’den bu yana en kötü günü kaydetti – Finans Haberleri

Borsa haberleri canlı güncellemeler: TÜFE erimeyi tetiklediği için hisse senetleri 2020’den bu yana en kötü günü kaydetti

ABD hisse senetleri Perşembe günü şirket manşetlerinin yatırımcının dikkatini ana ortalamalardan herhangi bir hareket üzerinde tutmasıyla birlikte bir ileri bir geri seansta düştü.

S&P 500 endeksi %1,1 düşerken, Dow Jones Sanayi Ortalaması 170 puan veya yaklaşık %0,6 düştü. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, %1,5 düşüşle düşüşe öncülük etti. Hareketler, Çarşamba günü borsanın Haziran 2020’den bu yana en kötü gününden gelen mütevazı bir toparlanmanın ardından geldi.

Kurumsal tarafta, “şimdi al, sonra öde” şirketleri, ABD Tüketici Mali Koruma Bürosu’nun (CFPB) ertelenmiş ödeme endüstrisini, tekliflerinin tüketicilere finansal olarak zarar vereceği endişeleri nedeniyle düzenlemeye başlayacağı haberlerinin ortasında izliyordu. Uzayda lider olan Affirm’in (AFRM) Hisseleri %1.4 düştü.

Başka bir yerde Adobe (ADBE), hibrit çalışma dostu platformlar serisini genişletmek için 20 milyar dolarlık çevrimiçi tasarım girişimi Figma’yı satın alma planlarını duyurdu. Adobe’nin hisseleri yaklaşık %17 değer kazandı.

Ekonomik verilerde, ilk işsizlik başvuruları üst üste beşinci haftada Mayıs’tan bu yana en düşük değerine geriledi. Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ilk kez işsizlik sigortası başvurularının önceki hafta 222.000’den 10 Eylül’de sona eren haftada 213.000’e ulaştığını söyledi. Bloomberg tarafından derlenen konsensüs tahminlerine göre, ekonomistler 227.000 talep çağrısında bulundu.

Bu arada, Ticaret Departmanından gelen veriler, tüketicilerin enflasyondan gelen baskılara rağmen Ağustos ayında harcamalarını sürdürdüklerini gösterdi. Perakende satışlar, Temmuz ayında aşağı yönlü revize edilen %0,4’lük düşüşün ardından geçen ay beklenmedik bir şekilde %0,3 arttı.

Piyasa bilgileri, 13 Eylül 2022, Manhattan, New York City, ABD’deki New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki (NYSE) işlem katında çalışırken tüccarların gözlüklerine yansıyor. REUTERS/Andrew Kelly

Tahvil piyasasında, gösterge ABD 10 yıllık Hazine bonosu %3.45’in üzerine çıktı ve 2 yıllık Hazine tahvili bu hafta başında şok edici Ağustos enflasyon verilerinin ardından 15 yılın zirvesine çıkarak %3.8’i aştı.

Geçen ayki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), fiyatların geçen yıla göre beklenenden fazla %8.3 arttığını göstererek, yatırımcıların enflasyonu dizginlemek için daha mücadeleci merkez bankası politikasının gerekli olacağı gerçeğiyle yüzleştikçe ABD hisse senedi piyasalarında bir erimeyi tetikledi.

hikaye devam ediyor

Bank of America’daki ekonomistler Çarşamba günü bir notta, Federal Rezerv yetkililerinin piyasa katılımcılarını önümüzdeki hafta yapacakları politika belirleme toplantısının ardından sert iniş risklerinin artmakta olduğu konusunda uyaracaklarını söylediler.

Michael Gapen liderliğindeki BofA stratejistleri, “Bu muhtemelen daha az büyüme, daha yüksek işsizlik ve daha kısıtlayıcı bir politika faizi duruşu gösteren projeksiyonlar yoluyla gerçekleşecek” dedi. “Fed’in yumuşak bir inişi kalıcı bir sonuç olarak görmesi muhtemel olsa da, pencere daralıyor gibi görünüyor.”

Perşembe sabahı CME FedWatch Aracı, enflasyonun ABD ekonomisinde yerleşik hale gelme belirtileri göstermesi nedeniyle, piyasaların Fed’in önümüzdeki hafta faiz oranlarını tam bir yüzde puanı artırma ihtimalinin yaklaşık %30 oranında fiyatlandığını gösterdi.

Kripto para piyasaları Perşembe günü Ethereum’un merakla beklenen “birleşme” sürecini tamamlamasının ardından, tokenlerin nasıl basıldığına dair daha enerji verimli bir yönteme teknolojik bir geçiş yaptı. Ethereum (ETH-USD) Perşembe sabahı 1.600 doların hemen altında işlem görürken, bitcoin (BTC-USD) 21.000 doların üzerinde kaldı.

Bu arada, petrol fiyatları düşerek enerji piyasalarında dalgalı bir seyir izledi. West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü Çarşamba günkü kazancını silerek %3.6 düşüşle 85.27$/varil olurken, Brent ham petrol vadeli işlemleri %3.4 düşüşle 90.95$/varil oldu.

Alexandra Semenova, Yahoo Finance’in muhabiridir. Onu Twitter’da takip et @alexandraandnyc

Yahoo Finance platformunun en son trend hisse senetleri için buraya tıklayın

Hisse senetlerini hareket ettiren olaylar da dahil olmak üzere en son borsa haberleri ve derinlemesine analizler için buraya tıklayın

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun

Apple veya Android için Yahoo Finance uygulamasını indirin

Twitter, Facebook, Instagram, Flipboard, LinkedIn ve YouTube’da Yahoo Finance’i takip edin

Borsa haberleri canlı güncellemeler: TÜFE erimeyi tetiklediği için hisse senetleri 2020’den bu yana en kötü günü kaydetti
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: