Bu Altı Madencilik Tablosu Bitcoin Ayı Piyasasını Gösteriyor – Kripto Haberleri

Bu Altı Madencilik Tablosu Bitcoin Ayı Piyasasını Gösteriyor

Ayı piyasası döngüsü tam olarak yürürlükte ve madencilik sektöründen gelen bu veri parçaları, çökmüş bir bitcoin piyasasının etkilerini gösteriyor.

Ayı piyasası döngüsü tam olarak yürürlükte ve madencilik sektöründen gelen bu veri parçaları, çökmüş bir bitcoin piyasasının etkilerini gösteriyor.

Bitcoin’in fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %70 düştü ve madencilik sektörü, devam eden ayı piyasasının tüm ağırlığını hissediyor. Ayı piyasalarında madenciler hakkında genellikle çok fazla korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) yayılır, ancak bu operatörlerin bu ortamda nasıl etkilendiği ve davrandığı hakkındaki veriler basittir. Bu makale, ayı piyasasının bitcoin madencileri ve operasyonları üzerindeki etkilerini gösteren altı temel veri setini özetlemektedir.

Aylık dolar cinsinden gelir, madencilik sektörünün durumunu gösteren ayırt edici bir ölçümdür. Düşen piyasa koşullarında madenciler gelirin düşmesini bekliyorlar ve aşağıdaki çubuk grafik tam olarak ne olduğunu gösteriyor. Öncelikle bu metrik, dolar cinsinden verilen daha ucuz bir bitcoin fiyatı nedeniyle düşüyor. Aslında, Haziran ayındaki aylık madencilik geliri, 18 ayın en düşük seviyesini kaydetmeye hazırlanıyor. Ayrıca, Ağustos 2021’den Nisan 2022’ye kadar madenciler, sektör genelinde toplam gelirde en az 1 milyar dolarlık rahat bir dokuz aylık çizginin keyfini çıkardılar. Mayıs bu seriyi sonlandırdı ve gelir Haziran ayında düşmeye devam ediyor.

Madencilik gelirine daha derinden bakıldığında, işlem ücretleri önemli (ve hararetle tartışılan) bir gelir kategorisidir. Birçok bitcoin savunucusu ve eleştirmeni, Bitcoin’in uzun vadeli başarısı için güçlü bir ücret piyasasının kritik olduğunu savunuyor. Ve yükseliş piyasası koşullarında, ücretler genellikle aylık madencilik gelirinin önemli bir yüzdesini temsil eder. Ancak ayı piyasaları tarihsel olarak bu gelir akışını yok eder ve mevcut piyasa koşulları istisna değildir. Ağustos 2021’den Mayıs 2022’ye kadar, ücretler aylık gelirin kabaca %10 ila %15’ini temsil ediyordu – ancak Ağustos’tan bu yana bu sayı yüzde 1 civarında seyrediyor. Aslında, ağustos ayından bu yana ücretler, aşağıdaki çizgi grafiğinde gösterildiği gibi aylık madencilik gelirinin %2’sinden fazlasını temsil etmiyor.

Madencilik makinelerinin bitcoin fiyatıyla çok güçlü bir pozitif ilişkisi vardır ve ayı piyasaları genellikle bu makinelerin fiyatlarının hızla düşmesine neden olur. Bu ilişkinin, makine başına üretilen cari gelire dayalı yeniden fiyatlandırma ve madencilik sektörüne özgü bazı temel psikolojik faktörler dahil olmak üzere çeşitli nedenleri vardır. İlginç bir şekilde, piyasa satıldığında makine fiyatları bitcoin’in gerisinde kalıyor ve aşağıdaki çizgi grafik bu dinamiği gösteriyor. Yıldan bugüne, çeşitli verimlilik ve karlılık seviyelerindeki madencilik makineleri fiyatları, yazı yazılırken %50 ila %60 oranında düştü. Bitcoin’in fiyatı düşmeye devam ederse, madencilik donanımı pazarı kesinlikle takip edecek.

Sadece donanım fiyatları düşmekle kalmıyor, aynı zamanda ekonomik olarak rasyonel madenciler, piyasanın ödemeye istekli olduğundan daha yüksek bir fiyata bitcoin madenciliğini önlemek için daha az verimli donanımları kapatmaya zorlandıkça, eski makineler piyasadan tamamen sıkılıyor. Bu etki en açık şekilde Bitmain tarafından geliştirilen eski nesil bir makine olan Antminer S9s’un katkı sağladığı hash oranı payında görülüyor. Aşağıdaki tabloda gösterilen Coin Metrics verilerine göre, bir yıl önce bu makinelerden gelen %35’lik hash oranıyla karşılaştırıldığında, S9’lar artık toplam hash oranının ancak %5’ine katkıda bulunuyor. Coin Metrics analisti Parker Merritt, “Bu BTC fiyatlarında S9 bir kez daha hurda metale benziyor” dedi.

Madencilik gelirini izlemek için en kesin ölçüm, günde saniye başına enerji verilen karma güç birimi başına dolar cinsinden geliri ölçen hash fiyatıdır. Bu metrik genellikle fiyattan bağımsız olarak dalgalanır ve bitcoin fiyatı yükseldiğinde bile düşebilir. Aşağıdaki grafik, 2022’nin başından bu yana madencilik zorluğundaki büyümeyi ve düşen hash fiyatını gösteriyor. Aslında, Haziran ayı sonlarında hash fiyatı Ekim 2020’nin sonundan bu yana ilk kez 0,10 doların altına düştü. Hayatı daha zor ve daha az karlı hale getiren düşüş piyasası koşullarının bir başka belirtisi de madencilik sektöründe.

Halka açık madencilik şirketleri için düşen hisse fiyatları, muhtemelen mevcut piyasa koşullarının en güçlü sinyalidir. Yukarıda belirtilen tüm nedenlerden dolayı, çoğu madencilik şirketi, önemli ölçüde devalüe edilmiş fiziksel madencilik varlıklarını elinde tutuyor, kar marjlarını sıkılaştırarak çalışıyor ve bitcoin’in fiyatı düştükçe çok daha ucuz bir dijital varlık kazanıyor. Ancak madencilik hisse senetleri aynı zamanda bitcoin fiyatına yüksek beta bir oyun olarak hareket etme eğilimindedir, bu nedenle bitcoin fiyatı yukarı veya aşağı hareket ettiğinde, madencilik şirketlerinin hisse fiyatları aynı yönde daha da büyük hareketler yaşar.

Aşağıdaki çizgi grafik, Nasdaq’ta ticaret yapan bir düzine farklı madencilik şirketinin normalleştirilmiş bir yıllık performansını göstermektedir. Hemen hemen her şirket, en kötü performans gösteren Stronghold Digital Mining ile %94 düşüşle, bu süre boyunca en az %60 düştü. Bitcoin madencileri ve hissedarları için zamanlar zor.

Düşüş koşullarında, bitcoin piyasaları genellikle madencilere, duyarlılığın istikrara kavuşup kavuşmadığını veya kötüleşip kötüleşmediğini ölçmek için bakar. Madeni para satan, makineleri fişten çeken veya donanımları tasfiye eden madenciler, evet, koşulların kötü olduğunun işaretleridir. Ancak nihayetinde tüm bu veriler, bitcoin fiyatını etkilemek yerine bitcoin fiyatını takip ediyor. Bu nedenle, yukarıdaki veri kümelerinden herhangi birinin ne zaman iyileşeceği açık bir sorudur – bu, bitcoin piyasasının ne zaman düzeleceğine veya yükselişe geçtiğine bağlıdır. O zamana kadar madenciler, başka bir uzun ayı piyasasında hayatta kalmak için mevcut planlarına göre çalışmaya devam ediyor.

Bu, Zack Voell’in konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc veya Bitcoin Magazine’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Bu Altı Madencilik Tablosu Bitcoin Ayı Piyasasını Gösteriyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: